USAFA Fitness & Sports

USAFA Half Marathon and 10K
USAF Academy, Colorado

 September 14, 2019

10Support

ChronoTrack

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS, PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com
---- 10K RESULTS ----
Awards Overall Females Males Age Groups
---- HALF MARATHON RESULTS ----
Awards Overall Females Males Age Groups

   10K Awards 

 
                            TOP OVERALL WINNERS


Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Kirk               M20   39:27.92  6:22   173 
    2 William Bergmann        M15   41:06.53  6:37   181 
    3 Joel Coffman            M33   41:59.81  6:46    28 

    1 Kamryn Olkowski         F22   52:27.96  8:27    31 
    2 Suzanne Roseberry       F61   53:00.30  8:32   177 
    3 Alexis Ford             F19   54:50.39  8:50    99 


                           10K AGE GROUP AWARDS


MALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 William Bergmann        M15   41:06.53  6:37   181 
    2 Kyle Ketchell           M17 1:14:14.67 11:57     4 
    3 Evan Barton             M16 1:14:29.30 12:00    11 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Kirk               M20   39:27.92  6:22   173 
    2 Robert Peterson         M22   47:04.96  7:35    13 
    3 Hilton Huff             M26   52:16.29  8:25    22 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kamryn Olkowski         F22   52:27.96  8:27    31 
    2 Alexis Ford             F19   54:50.39  8:50    99 
    3 Leah Emily Smith        F26   55:21.93  8:55   196 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Joel Coffman            M33   41:59.81  6:46    28 
    2 Steve Mudroch           M31   56:15.04  9:04    70 
    3 Samuel Weiss            M33   58:22.03  9:24    37 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Megan Schulze           F35   58:49.06  9:28    32 
    2 Nerea Cal               F35   58:50.56  9:29   203 
    3 Lisa Shiskin            F32   59:24.76  9:34    74 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Matthew Stanford        M42   48:13.35  7:46    19 
    2 Eric Rogers             M41   54:47.71  8:50   198 
    3 Scott McLeon            M49   55:41.69  8:58    18 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Heather Westerman       F41 1:03:23.82 10:13   191 
    2 Gloria Olivas           F42 1:06:42.18 10:45   168 
    3 Kimberly Adams          F47 1:06:45.47 10:45    25 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Jeffrey Rhodes          M54   43:21.11  6:59   145 
    2 Michael Boice           M55   55:46.18  8:59    76 
    3 David Allison           M59   56:55.80  9:10    75 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Vicki King              F53   58:23.29  9:24     7 
    2 Caren Batides           F59 1:03:39.15 10:15    67 
    3 Maria Boice             F51 1:11:48.44 11:34    83 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kenneth Boggs           M64   50:05.33  8:04   124 
    2 Steve Simon             M64   55:38.32  8:58    35 
    3 Bob Burnett             M65 1:03:01.73 10:09    24 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Suzanne Roseberry       F61   53:00.30  8:32   177 
    2 Sarah Volbracht         F62 1:12:37.84 11:42    73 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Donald Karl             M75 1:00:00.74  9:40   192 
    2 David Fenell            M73 1:10:39.61 11:23   186 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Karen Karl              F74 1:05:03.04 10:29   193 

   10K Overall 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Ryan Kirk                20   39:27.92  6:22  173 
    2 William Bergmann         15   41:06.53  6:37  181 
    3 Joel Coffman             33   41:59.81  6:46   28 
    4 Jeffrey Rhodes           54   43:21.11  6:59  145 
    5 Robert Peterson          22   47:04.96  7:35   13 
    6 Matthew Stanford         42   48:13.35  7:46   19 
    7 Kenneth Boggs            64   50:05.33  8:04  124 
    8 Hilton Huff              26   52:16.29  8:25   22 
    9 Kamryn Olkowski          22   52:27.96  8:27   31 
   10 Ramone Williams          21   52:29.47  8:27  178 
   11 Suzanne Roseberry        61   53:00.30  8:32  177 
   12 Evan Headrick            29   54:14.23  8:44    3 
   13 Eric Rogers              41   54:47.71  8:50  198 
   14 Alexis Ford              19   54:50.39  8:50   99 
   15 Leah Emily Smith         26   55:21.93  8:55  196 
   16 Steve Simon              64   55:38.32  8:58   35 
   17 Scott McLeon             49   55:41.69  8:58   18 
   18 Michael Boice            55   55:46.18  8:59   76 
   19 Steve Mudroch            31   56:15.04  9:04   70 
   20 David Allison            59   56:55.80  9:10   75 
   21 Austin Bohler            22   56:58.55  9:11   98 
   22 Kerry Morrone            56   57:00.38  9:11   29 
   23 Ian Sablad               52   58:16.50  9:23  202 
   24 Francesca Iova           19   58:20.61  9:24  106 
   25 Samuel Weiss             33   58:22.03  9:24   37 
   26 Vicki King               53   58:23.29  9:24    7 
   27 Megan Schulze            35   58:49.06  9:28   32 
   28 Nerea Cal                35   58:50.56  9:29  203 
   29 Ivan Diaz                53   59:20.46  9:33  184 
   30 Lisa Shiskin             32   59:24.76  9:34   74 
   31 Donald Karl              75 1:00:00.74  9:40  192 
   32 Bob Burnett              65 1:03:01.73 10:09   24 
   33 Julie Zilinski           37 1:03:03.20 10:09  163 
   34 Gregory Zilinski         37 1:03:16.85 10:12   27 
   35 Heather Westerman        41 1:03:23.82 10:13  191 
   36 Caren Batides            59 1:03:39.15 10:15   67 
   37 Karen Karl               74 1:05:03.04 10:29  193 
   38 Gloria Olivas            42 1:06:42.18 10:45  168 
   39 Christine Martinez       28 1:06:44.94 10:45  167 
   40 Kimberly Adams           47 1:06:45.47 10:45   25 
   41 Rebecca Graham           37 1:06:47.78 10:45   16 
   42 Theresa Sheppard         48 1:07:41.94 10:54  174 
   43 Madalynn Madigar         22 1:08:02.86 10:58    8 
   44 Timothy Madigar          54 1:08:03.27 10:58    9 
   45 Gloria Heater            36 1:08:40.64 11:04   26 
   46 Frank Parker             61 1:09:01.93 11:07   79 
   47 Debbie Causbie           31 1:09:04.94 11:08   82 
   48 Devon Burnore            39 1:09:18.85 11:10  182 
   49 Danielle Diaz            27 1:09:19.70 11:10   77 
   50 Robin Godlewski          48 1:09:46.54 11:14  164 
   51 Lacey Eckley             32 1:10:14.30 11:19   21 
   52 David Fenell             73 1:10:39.61 11:23  186 
   53 Wendy Robinson           31 1:11:43.85 11:33   71 
   54 Jessie Daily             30 1:11:46.99 11:34   84 
   55 Maria Boice              51 1:11:48.44 11:34   83 
   56 Anastasia Daily          37 1:12:10.55 11:37   69 
   57 Sarah Volbracht          62 1:12:37.84 11:42   73 
   58 Arwa Cavender            44 1:13:11.19 11:47   12 
   59 Candi Schneider          41 1:14:01.54 11:55  153 
   60 Autumn Gray              43 1:14:02.05 11:55  180 
   61 Taylor Abel              25 1:14:11.34 11:57   66 
   62 Kyle Ketchell            17 1:14:14.67 11:57    4 
   63 Evan Barton              16 1:14:29.30 12:00   11 
   64 John Holbrook            55 1:15:37.44 12:11   17 
   65 Laura Johnson            51 1:16:39.57 12:21   53 
   66 Eldon Pagargan           40 1:17:00.35 12:24   30 
   67 Shannon Ramsey           28 1:17:36.24 12:30  170 
   68 Patricia Ridge           37 1:18:33.49 12:39  138 
   69 Molly Ketchell           48 1:21:29.75 13:07    5 
   70 Rolanna Browne           24 1:21:36.74 13:09   68 
   71 Rickiya Bell             23 1:27:47.37 14:08  172 
   72 Nicole Pendley           48 1:38:33.16 15:52   38 
   73 Vielza Barton            45 1:38:58.61 15:56   10 

   10K Females 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Kamryn Olkowski          22   52:27.96  8:27   31 
    2 Suzanne Roseberry        61   53:00.30  8:32  177 
    3 Alexis Ford              19   54:50.39  8:50   99 
    4 Leah Emily Smith         26   55:21.93  8:55  196 
    5 Francesca Iova           19   58:20.61  9:24  106 
    6 Vicki King               53   58:23.29  9:24    7 
    7 Megan Schulze            35   58:49.06  9:28   32 
    8 Nerea Cal                35   58:50.56  9:29  203 
    9 Lisa Shiskin             32   59:24.76  9:34   74 
   10 Julie Zilinski           37 1:03:03.20 10:09  163 
   11 Heather Westerman        41 1:03:23.82 10:13  191 
   12 Caren Batides            59 1:03:39.15 10:15   67 
   13 Karen Karl               74 1:05:03.04 10:29  193 
   14 Gloria Olivas            42 1:06:42.18 10:45  168 
   15 Christine Martinez       28 1:06:44.94 10:45  167 
   16 Kimberly Adams           47 1:06:45.47 10:45   25 
   17 Rebecca Graham           37 1:06:47.78 10:45   16 
   18 Theresa Sheppard         48 1:07:41.94 10:54  174 
   19 Madalynn Madigar         22 1:08:02.86 10:58    8 
   20 Gloria Heater            36 1:08:40.64 11:04   26 
   21 Debbie Causbie           31 1:09:04.94 11:08   82 
   22 Devon Burnore            39 1:09:18.85 11:10  182 
   23 Danielle Diaz            27 1:09:19.70 11:10   77 
   24 Robin Godlewski          48 1:09:46.54 11:14  164 
   25 Lacey Eckley             32 1:10:14.30 11:19   21 
   26 Wendy Robinson           31 1:11:43.85 11:33   71 
   27 Maria Boice              51 1:11:48.44 11:34   83 
   28 Anastasia Daily          37 1:12:10.55 11:37   69 
   29 Sarah Volbracht          62 1:12:37.84 11:42   73 
   30 Arwa Cavender            44 1:13:11.19 11:47   12 
   31 Candi Schneider          41 1:14:01.54 11:55  153 
   32 Autumn Gray              43 1:14:02.05 11:55  180 
   33 Taylor Abel              25 1:14:11.34 11:57   66 
   34 Laura Johnson            51 1:16:39.57 12:21   53 
   35 Shannon Ramsey           28 1:17:36.24 12:30  170 
   36 Patricia Ridge           37 1:18:33.49 12:39  138 
   37 Molly Ketchell           48 1:21:29.75 13:07    5 
   38 Rolanna Browne           24 1:21:36.74 13:09   68 
   39 Rickiya Bell             23 1:27:47.37 14:08  172 
   40 Nicole Pendley           48 1:38:33.16 15:52   38 
   41 Vielza Barton            45 1:38:58.61 15:56   10 

   10K Males  

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Ryan Kirk                20   39:27.92  6:22  173 
    2 William Bergmann         15   41:06.53  6:37  181 
    3 Joel Coffman             33   41:59.81  6:46   28 
    4 Jeffrey Rhodes           54   43:21.11  6:59  145 
    5 Robert Peterson          22   47:04.96  7:35   13 
    6 Matthew Stanford         42   48:13.35  7:46   19 
    7 Kenneth Boggs            64   50:05.33  8:04  124 
    8 Hilton Huff              26   52:16.29  8:25   22 
    9 Ramone Williams          21   52:29.47  8:27  178 
   10 Evan Headrick            29   54:14.23  8:44    3 
   11 Eric Rogers              41   54:47.71  8:50  198 
   12 Steve Simon              64   55:38.32  8:58   35 
   13 Scott McLeon             49   55:41.69  8:58   18 
   14 Michael Boice            55   55:46.18  8:59   76 
   15 Steve Mudroch            31   56:15.04  9:04   70 
   16 David Allison            59   56:55.80  9:10   75 
   17 Austin Bohler            22   56:58.55  9:11   98 
   18 Kerry Morrone            56   57:00.38  9:11   29 
   19 Ian Sablad               52   58:16.50  9:23  202 
   20 Samuel Weiss             33   58:22.03  9:24   37 
   21 Ivan Diaz                53   59:20.46  9:33  184 
   22 Donald Karl              75 1:00:00.74  9:40  192 
   23 Bob Burnett              65 1:03:01.73 10:09   24 
   24 Gregory Zilinski         37 1:03:16.85 10:12   27 
   25 Timothy Madigar          54 1:08:03.27 10:58    9 
   26 Frank Parker             61 1:09:01.93 11:07   79 
   27 David Fenell             73 1:10:39.61 11:23  186 
   28 Jessie Daily             30 1:11:46.99 11:34   84 
   29 Kyle Ketchell            17 1:14:14.67 11:57    4 
   30 Evan Barton              16 1:14:29.30 12:00   11 
   31 John Holbrook            55 1:15:37.44 12:11   17 
   32 Eldon Pagargan           40 1:17:00.35 12:24   30 

   10K Age Groups   

 
                               10K RUN AGE GROUP RESULTS

MALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 William Bergmann        M15   41:06.53  6:37   181 
    2 Kyle Ketchell           M17 1:14:14.67 11:57     4 
    3 Evan Barton             M16 1:14:29.30 12:00    11 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Kirk               M20   39:27.92  6:22   173 
    2 Robert Peterson         M22   47:04.96  7:35    13 
    3 Hilton Huff             M26   52:16.29  8:25    22 
    4 Ramone Williams         M21   52:29.47  8:27   178 
    5 Evan Headrick           M29   54:14.23  8:44     3 
    6 Austin Bohler           M22   56:58.55  9:11    98 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kamryn Olkowski         F22   52:27.96  8:27    31 
    2 Alexis Ford             F19   54:50.39  8:50    99 
    3 Leah Emily Smith        F26   55:21.93  8:55   196 
    4 Francesca Iova          F19   58:20.61  9:24   106 
    5 Christine Martinez      F28 1:06:44.94 10:45   167 
    6 Madalynn Madigar        F22 1:08:02.86 10:58     8 
    7 Danielle Diaz           F27 1:09:19.70 11:10    77 
    8 Taylor Abel             F25 1:14:11.34 11:57    66 
    9 Shannon Ramsey          F28 1:17:36.24 12:30   170 
   10 Rolanna Browne          F24 1:21:36.74 13:09    68 
   11 Rickiya Bell            F23 1:27:47.37 14:08   172 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Joel Coffman            M33   41:59.81  6:46    28 
    2 Steve Mudroch           M31   56:15.04  9:04    70 
    3 Samuel Weiss            M33   58:22.03  9:24    37 
    4 Gregory Zilinski        M37 1:03:16.85 10:12    27 
    5 Jessie Daily            M30 1:11:46.99 11:34    84 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Megan Schulze           F35   58:49.06  9:28    32 
    2 Nerea Cal               F35   58:50.56  9:29   203 
    3 Lisa Shiskin            F32   59:24.76  9:34    74 
    4 Julie Zilinski          F37 1:03:03.20 10:09   163 
    5 Rebecca Graham          F37 1:06:47.78 10:45    16 
    6 Gloria Heater           F36 1:08:40.64 11:04    26 
    7 Debbie Causbie          F31 1:09:04.94 11:08    82 
    8 Devon Burnore           F39 1:09:18.85 11:10   182 
    9 Lacey Eckley            F32 1:10:14.30 11:19    21 
   10 Wendy Robinson          F31 1:11:43.85 11:33    71 
   11 Anastasia Daily         F37 1:12:10.55 11:37    69 
   12 Patricia Ridge          F37 1:18:33.49 12:39   138 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Matthew Stanford        M42   48:13.35  7:46    19 
    2 Eric Rogers             M41   54:47.71  8:50   198 
    3 Scott McLeon            M49   55:41.69  8:58    18 
    4 Eldon Pagargan          M40 1:17:00.35 12:24    30 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Heather Westerman       F41 1:03:23.82 10:13   191 
    2 Gloria Olivas           F42 1:06:42.18 10:45   168 
    3 Kimberly Adams          F47 1:06:45.47 10:45    25 
    4 Theresa Sheppard        F48 1:07:41.94 10:54   174 
    5 Robin Godlewski         F48 1:09:46.54 11:14   164 
    6 Arwa Cavender           F44 1:13:11.19 11:47    12 
    7 Candi Schneider         F41 1:14:01.54 11:55   153 
    8 Autumn Gray             F43 1:14:02.05 11:55   180 
    9 Molly Ketchell          F48 1:21:29.75 13:07     5 
   10 Nicole Pendley          F48 1:38:33.16 15:52    38 
   11 Vielza Barton           F45 1:38:58.61 15:56    10 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Jeffrey Rhodes          M54   43:21.11  6:59   145 
    2 Michael Boice           M55   55:46.18  8:59    76 
    3 David Allison           M59   56:55.80  9:10    75 
    4 Kerry Morrone           M56   57:00.38  9:11    29 
    5 Ian Sablad              M52   58:16.50  9:23   202 
    6 Ivan Diaz               M53   59:20.46  9:33   184 
    7 Timothy Madigar         M54 1:08:03.27 10:58     9 
    8 John Holbrook           M55 1:15:37.44 12:11    17 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Vicki King              F53   58:23.29  9:24     7 
    2 Caren Batides           F59 1:03:39.15 10:15    67 
    3 Maria Boice             F51 1:11:48.44 11:34    83 
    4 Laura Johnson           F51 1:16:39.57 12:21    53 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kenneth Boggs           M64   50:05.33  8:04   124 
    2 Steve Simon             M64   55:38.32  8:58    35 
    3 Bob Burnett             M65 1:03:01.73 10:09    24 
    4 Frank Parker            M61 1:09:01.93 11:07    79 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Suzanne Roseberry       F61   53:00.30  8:32   177 
    2 Sarah Volbracht         F62 1:12:37.84 11:42    73 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Donald Karl             M75 1:00:00.74  9:40   192 
    2 David Fenell            M73 1:10:39.61 11:23   186 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Karen Karl              F74 1:05:03.04 10:29   193 

    Half Marathon Awards  

 
                            TOP OVERALL WINNERS


Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Jacob Hughes            M20 1:08:02.06  5:12   107 
    2 Jestyn Roberts          M20 1:11:23.88  5:27   139 
    3 Jacob Pitman            M19 1:15:18.55  5:45   104 

    1 Erin Bellissimo         F34 1:29:35.55  6:51   183 
    2 Sophia Vaughn           F18 1:37:38.02  7:27    92 
    3 Morgan Dean             F18 1:38:25.41  7:31   105 


                             AGE GROUP AWARDS


MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Jacob Hughes            M20 1:08:02.06  5:12   107 
    2 Jestyn Roberts          M20 1:11:23.88  5:27   139 
    3 Jacob Pitman            M19 1:15:18.55  5:45   104 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sophia Vaughn           F18 1:37:38.02  7:27    92 
    2 Morgan Dean             F18 1:38:25.41  7:31   105 
    3 Sydney Ties             F20 1:43:48.12  7:56    87 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Geffrey May             M35 1:26:11.19  6:35   195 
    2 Joseph Camarillo        M38 1:28:46.82  6:47   114 
    3 Weston Clarke           M35 1:30:32.32  6:55   185 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Erin Bellissimo         F34 1:29:35.55  6:51   183 
    2 Taren Wellman           F34 1:50:50.48  8:28   171 
    3 Tanya Strait            F33 1:51:53.20  8:33   152 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 David Lane              M44 1:24:44.15  6:28    43 
    2 Kristofer Birgers       M47 1:35:57.18  7:20   120 
    3 Scott Carnine           M42 1:37:44.35  7:28   111 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Joy Jenkins             F49 1:55:15.50  8:48   165 
    2 Janet Gouveia           F46 2:51:09.42 13:04   108 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Chris Degaray           M52 1:36:46.82  7:23    63 
    2 Kenneth Grace           M56 1:42:33.39  7:50   115 
    3 Mark Yarbrough          M52 1:42:55.68  7:52   162 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Lisa Willoughby         F51 1:53:44.97  8:41   161 
    2 Susan Krenek            F59 1:54:15.17  8:43   136 
    3 Maria Flores            F58 2:00:16.66  9:11    41 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Daniel Yinger           M61 1:58:37.79  9:03   103 
    2 Thomas Scheetz          M63 2:04:23.78  9:30   149 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sharon Scheetz          F66 2:02:41.05  9:22   148 
    2 Sharon Conley           F60 2:16:15.73 10:24    45 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

    Half Marathon Overall & DNF's 

 
DNF's
                   START TIME - NO FINISH TIME - HALF

Place Ev No.   Div   Stat Name                    Cstart      Finish         
===== == ===== ===== ==== ======================= =========== =========== 
      HA   156 M4049      Chad Torrell             7:05:53.85             
      HA    56 M4049      Robert Belden            7:05:58.36             
      HA   100 F4049      Melissa Wesenberg        7:06:09.84             



OVERALL


              OVERALL RESULTS - HALF MARATHON ALL RUNNERS

Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Jacob Hughes             20 1:08:02.06  5:12  107 
    2 Jestyn Roberts           20 1:11:23.88  5:27  139 
    3 Jacob Pitman             19 1:15:18.55  5:45  104 
    4 Cristian Montelongo      18 1:15:34.52  5:46   90 
    5 Adrian Raufast           28 1:16:44.70  5:52  146 
    6 Timothy Goulet           18 1:20:51.10  6:11  109 
    7 David Lane               44 1:24:44.15  6:28   43 
    8 David Brackett           18 1:25:42.72  6:33  121 
    9 Geffrey May              35 1:26:11.19  6:35  195 
   10 Justin Sanchez           26 1:26:49.76  6:38   58 
   11 Nash Marsherll           13 1:27:02.07  6:39  200 
   12 George Valaika           19 1:28:26.19  6:45   96 
   13 Joseph Camarillo         38 1:28:46.82  6:47  114 
   14 Erin Bellissimo          34 1:29:35.55  6:51  183 
   15 Brendan Anderson         19 1:30:31.03  6:55   81 
   16 Weston Clarke            35 1:30:32.32  6:55  185 
   17 Aaron Jaime              32 1:31:59.57  7:02  116 
   18 Jack Lausch              23 1:32:40.96  7:05   61 
   19 Julio Noschang           38 1:33:34.95  7:09  141 
   20 Matthew Sjoholm          26 1:33:47.41  7:10  150 
   21 Kristopher Reed          32 1:34:50.53  7:15  144 
   22 Thomas Vanatta           29 1:35:49.81  7:19  157 
   23 Jason Williams           39 1:35:54.95  7:19  160 
   24 Kristofer Birgers        47 1:35:57.18  7:20  120 
   25 Chris Degaray            52 1:36:46.82  7:23   63 
   26 Hahns Robinson           36 1:36:59.27  7:24   57 
   27 Alejandro Benavidez      18 1:37:18.50  7:26   91 
   28 Logan Lovelace           22 1:37:31.10  7:27  125 
   29 Sophia Vaughn            18 1:37:38.02  7:27   92 
   30 Scott Carnine            42 1:37:44.35  7:28  111 
   31 Morgan Dean              18 1:38:25.41  7:31  105 
   32 Samuel Lowery            17 1:38:41.13  7:32  133 
   33 Kenneth Grace            56 1:42:33.39  7:50  115 
   34 John F Price Jr          48 1:42:44.86  7:51  197 
   35 Mark Yarbrough           52 1:42:55.68  7:52  162 
   36 Caden Stein              19 1:43:08.25  7:53  155 
   37 Kyle Swift               32 1:43:10.83  7:53   48 
   38 Jonathan Bartlett        22 1:43:36.88  7:55  117 
   39 Sydney Ties              20 1:43:48.12  7:56   87 
   40 John Ferko               54 1:43:48.88  7:56  110 
   41 David Gutirrez           34 1:44:41.36  8:00   59 
   42 Maria Lasala             18 1:45:09.50  8:02   94 
   43 Natalie Root             19 1:45:18.60  8:02  147 
   44 Kristen Kohler           29 1:45:39.63  8:04  130 
   45 Sarah Castellan          19 1:46:12.32  8:07  126 
   46 John Hilyard             50 1:46:14.62  8:07   44 
   47 Scotty Howard            40 1:46:25.04  8:08   62 
   48 Greg Beckom              51 1:46:44.40  8:09   65 
   49 Anne Maffey              23 1:48:07.85  8:15  134 
   50 Martin Hernandez         35 1:49:15.31  8:21   54 
   51 Peter Sleeper            25 1:49:53.25  8:23  151 
   52 Marvin Lewis             25 1:50:01.69  8:24  194 
   53 Taren Wellman            34 1:50:50.48  8:28  171 
   54 Tanya Strait             33 1:51:53.20  8:33  152 
   55 Isadora Germain          19 1:51:55.18  8:33   89 
   56 Megan Cordone            20 1:52:48.69  8:37  188 
   57 Alma Mejorado            37 1:52:53.17  8:37  187 
   58 Destiny Sanchez          28 1:53:29.17  8:40   49 
   59 Annelise Holland         20 1:53:40.60  8:41  128 
   60 Lisa Willoughby          51 1:53:44.97  8:41  161 
   61 Leah Wiegers             19 1:53:49.83  8:41  159 
   62 Susan Krenek             59 1:54:15.17  8:43  136 
   63 Thomas Webber            44 1:54:27.31  8:44   47 
   64 Jared Bertagnolli        37 1:55:15.07  8:48  118 
   65 Joy Jenkins              49 1:55:15.50  8:48  165 
   66 Patrick Gabriel          21 1:55:42.06  8:50  199 
   67 Elizabeth Vanatta        32 1:55:57.80  8:51  158 
   68 Itzel Chantopete         22 1:56:16.11  8:53  176 
   69 Troy Pasch               51 1:57:25.49  8:58  143 
   70 Daniel Yinger            61 1:58:37.79  9:03  103 
   71 Jenna Kuperberg          20 1:59:27.80  9:07   88 
   72 Christopher Steiner      46 1:59:29.33  9:07  175 
   73 Maria Flores             58 2:00:16.66  9:11   41 
   74 Scott Parvin             51 2:01:39.46  9:17   50 
   75 Julia Padilla            20 2:02:28.90  9:21   86 
   76 Sharon Scheetz           66 2:02:41.05  9:22  148 
   77 Timothy Leslie           27 2:03:06.20  9:24  166 
   78 Craig Foster             48 2:03:59.96  9:28   51 
   79 Thomas Scheetz           63 2:04:23.78  9:30  149 
   80 Jessica Melone           20 2:04:36.19  9:31   95 
   81 Samuel Saucedo           48 2:06:53.78  9:41  102 
   82 Andy Koundourakis        51 2:11:32.10 10:03  113 
   83 Chad Manifold            44 2:11:33.93 10:03  135 
   84 Caitlyn Provenzano       18 2:12:57.15 10:09  140 
   85 Kahyla Reno              29 2:14:58.41 10:18  137 
   86 Sharon Conley            60 2:16:15.73 10:24   45 
   87 Xaymara Serrano Rodrigu  32 2:19:58.67 10:41  179 
   88 Benjamin Boyd            26 2:19:59.82 10:41  122 
   89 Staci-Anne Bertagnolli   31 2:22:02.33 10:51  119 
   90 Tasia Harris             32 2:41:00.50 12:17  189 
   91 Janet Gouveia            46 2:51:09.42 13:04  108 
   92 Issac Harris             32 2:52:35.05 13:10  190 


    Half Marathon Females 

                 OVERALL RESULTS - HALF MARATHON WOMEN

Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Erin Bellissimo          34 1:29:35.55  6:51  183 
    2 Sophia Vaughn            18 1:37:38.02  7:27   92 
    3 Morgan Dean              18 1:38:25.41  7:31  105 
    4 Sydney Ties              20 1:43:48.12  7:56   87 
    5 Maria Lasala             18 1:45:09.50  8:02   94 
    6 Natalie Root             19 1:45:18.60  8:02  147 
    7 Kristen Kohler           29 1:45:39.63  8:04  130 
    8 Sarah Castellan          19 1:46:12.32  8:07  126 
    9 Anne Maffey              23 1:48:07.85  8:15  134 
   10 Taren Wellman            34 1:50:50.48  8:28  171 
   11 Tanya Strait             33 1:51:53.20  8:33  152 
   12 Isadora Germain          19 1:51:55.18  8:33   89 
   13 Megan Cordone            20 1:52:48.69  8:37  188 
   14 Alma Mejorado            37 1:52:53.17  8:37  187 
   15 Destiny Sanchez          28 1:53:29.17  8:40   49 
   16 Annelise Holland         20 1:53:40.60  8:41  128 
   17 Lisa Willoughby          51 1:53:44.97  8:41  161 
   18 Leah Wiegers             19 1:53:49.83  8:41  159 
   19 Susan Krenek             59 1:54:15.17  8:43  136 
   20 Joy Jenkins              49 1:55:15.50  8:48  165 
   21 Elizabeth Vanatta        32 1:55:57.80  8:51  158 
   22 Itzel Chantopete         22 1:56:16.11  8:53  176 
   23 Jenna Kuperberg          20 1:59:27.80  9:07   88 
   24 Maria Flores             58 2:00:16.66  9:11   41 
   25 Julia Padilla            20 2:02:28.90  9:21   86 
   26 Sharon Scheetz           66 2:02:41.05  9:22  148 
   27 Jessica Melone           20 2:04:36.19  9:31   95 
   28 Caitlyn Provenzano       18 2:12:57.15 10:09  140 
   29 Kahyla Reno              29 2:14:58.41 10:18  137 
   30 Sharon Conley            60 2:16:15.73 10:24   45 
   31 Xaymara Serrano Rodrigu  32 2:19:58.67 10:41  179 
   32 Staci-Anne Bertagnolli   31 2:22:02.33 10:51  119 
   33 Tasia Harris             32 2:41:00.50 12:17  189 
   34 Janet Gouveia            46 2:51:09.42 13:04  108 


    Half Marathon Males 


                  OVERALL RESULTS - HALF MARATHON MEN

Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ====
    1 Jacob Hughes             20 1:08:02.06  5:12  107
    2 Jestyn Roberts           20 1:11:23.88  5:27  139
    3 Jacob Pitman             19 1:15:18.55  5:45  104
    4 Cristian Montelongo      18 1:15:34.52  5:46   90
    5 Adrian Raufast           28 1:16:44.70  5:52  146
    6 Timothy Goulet           18 1:20:51.10  6:11  109
    7 David Lane               44 1:24:44.15  6:28   43
    8 David Brackett           18 1:25:42.72  6:33  121
    9 Geffrey May              35 1:26:11.19  6:35  195
   10 Justin Sanchez           26 1:26:49.76  6:38   58
   11 Nash Marsherll           13 1:27:02.07  6:39  200
   12 George Valaika           19 1:28:26.19  6:45   96
   13 Joseph Camarillo         38 1:28:46.82  6:47  114
   14 Brendan Anderson         19 1:30:31.03  6:55   81
   15 Weston Clarke            35 1:30:32.32  6:55  185
   16 Aaron Jaime              32 1:31:59.57  7:02  116
   17 Jack Lausch              23 1:32:40.96  7:05   61
   18 Julio Noschang           38 1:33:34.95  7:09  141
   19 Matthew Sjoholm          26 1:33:47.41  7:10  150
   20 Kristopher Reed          32 1:34:50.53  7:15  144
   21 Thomas Vanatta           29 1:35:49.81  7:19  157
   22 Jason Williams           39 1:35:54.95  7:19  160
   23 Kristofer Birgers        47 1:35:57.18  7:20  120
   24 Chris Degaray            52 1:36:46.82  7:23   63
   25 Hahns Robinson           36 1:36:59.27  7:24   57
   26 Alejandro Benavidez      18 1:37:18.50  7:26   91
   27 Logan Lovelace           22 1:37:31.10  7:27  125
   28 Scott Carnine            42 1:37:44.35  7:28  111
   29 Samuel Lowery            17 1:38:41.13  7:32  133
   30 Kenneth Grace            56 1:42:33.39  7:50  115
   31 John F Price Jr          48 1:42:44.86  7:51  197
   32 Mark Yarbrough           52 1:42:55.68  7:52  162
   33 Caden Stein              19 1:43:08.25  7:53  155
   34 Kyle Swift               32 1:43:10.83  7:53   48
   35 Jonathan Bartlett        22 1:43:36.88  7:55  117
   36 John Ferko               54 1:43:48.88  7:56  110
   37 David Gutirrez           34 1:44:41.36  8:00   59
   38 John Hilyard             50 1:46:14.62  8:07   44
   39 Scotty Howard            40 1:46:25.04  8:08   62
   40 Greg Beckom              51 1:46:44.40  8:09   65
   41 Martin Hernandez         35 1:49:15.31  8:21   54
   42 Peter Sleeper            25 1:49:53.25  8:23  151
   43 Marvin Lewis             25 1:50:01.69  8:24  194
   44 Thomas Webber            44 1:54:27.31  8:44   47
   45 Jared Bertagnolli        37 1:55:15.07  8:48  118
   46 Patrick Gabriel          21 1:55:42.06  8:50  199
   47 Troy Pasch               51 1:57:25.49  8:58  143
   48 Daniel Yinger            61 1:58:37.79  9:03  103
   49 Christopher Steiner      46 1:59:29.33  9:07  175
   50 Scott Parvin             51 2:01:39.46  9:17   50
   51 Timothy Leslie           27 2:03:06.20  9:24  166
   52 Craig Foster             48 2:03:59.96  9:28   51
   53 Thomas Scheetz           63 2:04:23.78  9:30  149
   54 Samuel Saucedo           48 2:06:53.78  9:41  102
   55 Andy Koundourakis        51 2:11:32.10 10:03  113
   56 Chad Manifold            44 2:11:33.93 10:03  135
   57 Benjamin Boyd            26 2:19:59.82 10:41  122
   58 Issac Harris             32 2:52:35.05 13:10  190

 

    Half Marathon Age Groups  

 
MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Jacob Hughes            M20 1:08:02.06  5:12   107 
    2 Jestyn Roberts          M20 1:11:23.88  5:27   139 
    3 Jacob Pitman            M19 1:15:18.55  5:45   104 
    4 Cristian Montelongo     M18 1:15:34.52  5:46    90 
    5 Adrian Raufast          M28 1:16:44.70  5:52   146 
    6 Timothy Goulet          M18 1:20:51.10  6:11   109 
    7 David Brackett          M18 1:25:42.72  6:33   121 
    8 Justin Sanchez          M26 1:26:49.76  6:38    58 
    9 George Valaika          M19 1:28:26.19  6:45    96 
   10 Brendan Anderson        M19 1:30:31.03  6:55    81 
   11 Jack Lausch             M23 1:32:40.96  7:05    61 
   12 Matthew Sjoholm         M26 1:33:47.41  7:10   150 
   13 Thomas Vanatta          M29 1:35:49.81  7:19   157 
   14 Alejandro Benavidez     M18 1:37:18.50  7:26    91 
   15 Logan Lovelace          M22 1:37:31.10  7:27   125 
   16 Caden Stein             M19 1:43:08.25  7:53   155 
   17 Jonathan Bartlett       M22 1:43:36.88  7:55   117 
   18 Peter Sleeper           M25 1:49:53.25  8:23   151 
   19 Marvin Lewis            M25 1:50:01.69  8:24   194 
   20 Patrick Gabriel         M21 1:55:42.06  8:50   199 
   21 Timothy Leslie          M27 2:03:06.20  9:24   166 
   22 Benjamin Boyd           M26 2:19:59.82 10:41   122 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sophia Vaughn           F18 1:37:38.02  7:27    92 
    2 Morgan Dean             F18 1:38:25.41  7:31   105 
    3 Sydney Ties             F20 1:43:48.12  7:56    87 
    4 Maria Lasala            F18 1:45:09.50  8:02    94 
    5 Natalie Root            F19 1:45:18.60  8:02   147 
    6 Kristen Kohler          F29 1:45:39.63  8:04   130 
    7 Sarah Castellan         F19 1:46:12.32  8:07   126 
    8 Anne Maffey             F23 1:48:07.85  8:15   134 
    9 Isadora Germain         F19 1:51:55.18  8:33    89 
   10 Megan Cordone           F20 1:52:48.69  8:37   188 
   11 Destiny Sanchez         F28 1:53:29.17  8:40    49 
   12 Annelise Holland        F20 1:53:40.60  8:41   128 
   13 Leah Wiegers            F19 1:53:49.83  8:41   159 
   14 Itzel Chantopete        F22 1:56:16.11  8:53   176 
   15 Jenna Kuperberg         F20 1:59:27.80  9:07    88 
   16 Julia Padilla           F20 2:02:28.90  9:21    86 
   17 Jessica Melone          F20 2:04:36.19  9:31    95 
   18 Caitlyn Provenzano      F18 2:12:57.15 10:09   140 
   19 Kahyla Reno             F29 2:14:58.41 10:18   137 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Geffrey May             M35 1:26:11.19  6:35   195 
    2 Joseph Camarillo        M38 1:28:46.82  6:47   114 
    3 Weston Clarke           M35 1:30:32.32  6:55   185 
    4 Aaron Jaime             M32 1:31:59.57  7:02   116 
    5 Julio Noschang          M38 1:33:34.95  7:09   141 
    6 Kristopher Reed         M32 1:34:50.53  7:15   144 
    7 Jason Williams          M39 1:35:54.95  7:19   160 
    8 Hahns Robinson          M36 1:36:59.27  7:24    57 
    9 Kyle Swift              M32 1:43:10.83  7:53    48 
   10 David Gutirrez          M34 1:44:41.36  8:00    59 
   11 Martin Hernandez        M35 1:49:15.31  8:21    54 
   12 Jared Bertagnolli       M37 1:55:15.07  8:48   118 
   13 Issac Harris            M32 2:52:35.05 13:10   190 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Erin Bellissimo         F34 1:29:35.55  6:51   183 
    2 Taren Wellman           F34 1:50:50.48  8:28   171 
    3 Tanya Strait            F33 1:51:53.20  8:33   152 
    4 Alma Mejorado           F37 1:52:53.17  8:37   187 
    5 Elizabeth Vanatta       F32 1:55:57.80  8:51   158 
    6 Xaymara Serrano Rodrigu F32 2:19:58.67 10:41   179 
    7 Staci-Anne Bertagnolli  F31 2:22:02.33 10:51   119 
    8 Tasia Harris            F32 2:41:00.50 12:17   189 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 David Lane              M44 1:24:44.15  6:28    43 
    2 Kristofer Birgers       M47 1:35:57.18  7:20   120 
    3 Scott Carnine           M42 1:37:44.35  7:28   111 
    4 John F Price Jr         M48 1:42:44.86  7:51   197 
    5 Scotty Howard           M40 1:46:25.04  8:08    62 
    6 Thomas Webber           M44 1:54:27.31  8:44    47 
    7 Christopher Steiner     M46 1:59:29.33  9:07   175 
    8 Craig Foster            M48 2:03:59.96  9:28    51 
    9 Samuel Saucedo          M48 2:06:53.78  9:41   102 
   10 Chad Manifold           M44 2:11:33.93 10:03   135 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Joy Jenkins             F49 1:55:15.50  8:48   165 
    2 Janet Gouveia           F46 2:51:09.42 13:04   108 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Chris Degaray           M52 1:36:46.82  7:23    63 
    2 Kenneth Grace           M56 1:42:33.39  7:50   115 
    3 Mark Yarbrough          M52 1:42:55.68  7:52   162 
    4 John Ferko              M54 1:43:48.88  7:56   110 
    5 John Hilyard            M50 1:46:14.62  8:07    44 
    6 Greg Beckom             M51 1:46:44.40  8:09    65 
    7 Troy Pasch              M51 1:57:25.49  8:58   143 
    8 Scott Parvin            M51 2:01:39.46  9:17    50 
    9 Andy Koundourakis       M51 2:11:32.10 10:03   113 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Lisa Willoughby         F51 1:53:44.97  8:41   161 
    2 Susan Krenek            F59 1:54:15.17  8:43   136 
    3 Maria Flores            F58 2:00:16.66  9:11    41 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Daniel Yinger           M61 1:58:37.79  9:03   103 
    2 Thomas Scheetz          M63 2:04:23.78  9:30   149 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sharon Scheetz          F66 2:02:41.05  9:22   148 
    2 Sharon Conley           F60 2:16:15.73 10:24    45 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== =====