Milkman

35th Annual Milkman Triathalon
Dexter, New Mexico
June 1, 2019

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it. Click HERE for instructions.
If you have any questions about the timing or results, please contact Sid@CCRTiming.com
Awards Age Groups
Overall Males
Overall Females
Clydesdale/Athena Relay Best of the US
First Triathlon
USAT sanctioned event: Results submitted for ranking
AGE shown and used for results is as of 12/31/2018 per USAT

    Awards  

                                                       OVERALL WINNERS
Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales          M59 El Paso TX          1:02:23.9     7:12.1    0:40.8    32:58.3    0:43.2    20:49.6           629 
    2 Jeffrey Boyd            M40 Albuquerque NM      1:02:38.3     8:29.8    1:25.3    33:08.2    0:39.3    18:55.8           407 
    3 Gage Boonestro          M34 Portales NM         1:03:35.9     7:27.8    0:59.5    32:49.9    0:36.4    21:42.4           200 
    4 Roberto Quintero        M29 Midland TX          1:04:19.3     8:24.2    1:26.4    35:54.8    0:44.6    17:49.4           105 
    5 Robert Browning         M49 Albuquerque NM      1:04:24.2     8:14.3    0:42.8    33:38.7    1:12.2    20:36.2           503 
    6 Jon Brown               M66 Albuquerque NM      1:06:44.1     8:36.0    0:50.5    33:38.0    0:52.1    22:47.6           703 
    7 Daniel Peregrino        M40 Albuquerque NM      1:08:42.4    10:13.7    0:36.4    34:21.6    0:30.0    23:00.9           403 
    8 Blade Allen             M23 Roswell NM          1:08:46.4     8:22.1    2:00.5    34:51.5    1:05.2    22:27.2           102 
    9 Jeffrey Hill            M54 Katy TX             1:09:13.4    10:16.7    1:21.0    36:06.8    0:44.4    20:44.5           608 
   10 Nicolaus Juarez         M52 El Paso TX          1:09:46.0    11:05.5    0:54.6    34:51.8    1:07.4    21:46.8           616 

    1 Alissa Pajer            F33 Socorro NM          1:08:03.3     9:46.1    0:57.3    32:52.1    0:51.6    23:36.2           205 
    2 Ashley Donaldson        F37 Lubbock TX          1:13:02.2     8:32.9    0:55.9    38:17.7    0:40.2    24:35.5           301 
    3 Nina Harrell            F38 Albuquerque NM      1:15:23.3    10:21.8    1:16.7    37:10.1    1:16.9    25:17.9           305 
    4 Tori Bushnell           F37 Albuquerque NM      1:16:27.5     8:06.0    1:21.8    42:15.0    0:27.6    22:17.2  2:00.0   304 
    5 Shannon Zanelli         F48 Albuquerque NM      1:22:20.4    14:34.1    1:36.9    40:14.7    1:33.6    24:21.2           504 
    6 Jennifer Snead          F49 Albuquerque NM      1:24:51.7    13:06.1    2:42.0    39:58.6    2:36.0    26:29.2           506 
    7 Mary Kathryn Foucar     F69 Albuquerque NM      1:25:52.1    11:27.7    1:58.6    43:14.4    1:16.8    27:54.7           720 
    8 Rocio Aguirre           F52 El Paso TX          1:25:58.8    10:23.6    1:28.3    43:01.9    2:01.6    29:03.6           625 
    9 Osiris Ortiz            F37 El Paso TX          1:26:43.5    14:25.8    1:20.7    42:07.3    1:05.6    27:44.2           302 
   10 Sandra McDonald         F53 El Paso TX          1:26:45.6    12:16.5    1:18.6    41:52.0    1:28.7    29:49.9           620 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ryan Newby               20 El Paso TX          1:36:28.6    18:28.0    3:03.0    46:42.9    1:00.5    27:14.3           109 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Rigoberto Rubalcaba      45 Hobbs NM            1:27:20.3     9:43.2    1:05.2    42:36.7    1:32.5    32:22.8           509 
    2 Doug Southern            46 Roswell NM          1:48:47.1    13:48.7    2:19.6    50:00.9    1:25.1    41:12.8           507 
    3 Jim Flint                42 Albuquerque NM      1:56:40.7    12:34.5    4:07.2    53:22.1    9:51.5    36:45.5           404 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kelly Campion            38 Vado NM             1:51:47.5    21:17.8    1:49.4    48:00.9    1:07.6    39:31.9           307 
    2 Michelle Mora            26 Socorro NM          2:12:32.1    13:19.9    1:29.1  1:04:16.0    1:49.0    51:38.2           104 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Sarah Girven             44 Holloman Afb NM     1:33:07.6    10:33.1    2:26.9    41:01.4    1:21.5    37:44.8           401 
    2 Kelli Morrison           40 Clovis NM           1:48:23.0    11:23.7    2:19.1    53:43.9    0:58.3    39:58.1           406 

                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10

MALE AGE GROUP:  10 - 14

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Ella Hill                13 Katy TX             1:34:52.2    13:31.1    2:20.6    49:19.8    2:19.0    27:21.8           712 
    2 Bennett Roehlk           13 Roswell NM          1:39:47.4    14:19.9    2:53.8    52:39.3    0:52.7    29:01.8           729 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Kevin Calvani            17                     1:24:16.0    12:51.0    2:32.9    47:10.9    0:48.7    20:52.5           106 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17

MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Jacob Burkett            19 Hobbs NM            1:31:53.8    12:44.6    2:42.5    46:06.6    1:06.9    29:13.3           101 
    2 Cory Calvani             19 Carlsbad NM         1:34:38.3    14:13.2    2:44.0    54:18.1    1:08.9    22:14.2           107 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Blade Allen              23 Roswell NM          1:08:46.4     8:22.1    2:00.5    34:51.5    1:05.2    22:27.2           102 
    2 Ridge Perkins            23 Roswell NM          1:19:27.0    12:08.3    1:59.4    42:11.0    1:00.3    22:08.1           108 
    3 Ryan Newby               20 El Paso TX          1:36:28.6    18:28.0    3:03.0    46:42.9    1:00.5    27:14.3           109 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Roberto Quintero         29 Midland TX          1:04:19.3     8:24.2    1:26.4    35:54.8    0:44.6    17:49.4           105 
    2 Clayton Garnett          27 Dexter NM           1:27:42.7    11:13.5    2:57.3    44:11.4    1:07.2    28:13.4           110 
    3 Andrew Francis           29 Clovis NM           1:38:33.7    13:04.7    2:26.7    51:30.7    1:00.7    30:31.0           103 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Michelle Mora            26 Socorro NM          2:12:32.1    13:19.9    1:29.1  1:04:16.0    1:49.0    51:38.2           104 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Gage Boonestro           34 Portales NM         1:03:35.9     7:27.8    0:59.5    32:49.9    0:36.4    21:42.4           200 
    2 Juan Pablo Fierro        33 El Paso TX          1:10:15.6     9:35.1    0:46.3    35:08.9    1:08.1    23:37.3           211 
    3 Nicholas Bever           34 Rio Rancho NM       1:13:14.4     8:15.4    1:56.2    36:47.0    1:10.0    25:05.9           208 
    4 Raylon Knowlton          34 Artesia NM          1:16:20.0    10:43.7    1:55.9    40:24.6    0:47.5    22:28.4           206 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Alissa Pajer             33 Socorro NM          1:08:03.3     9:46.1    0:57.3    32:52.1    0:51.6    23:36.2           205 
    2 Michelle Rhoads          32 Roswell NM          1:44:25.1    13:22.8    3:39.6    49:21.2    1:57.3    36:04.3           212 
    3 Jordan Wulf              30 Albuquerque NM      1:45:14.7    12:37.9    4:38.4    55:01.0    1:24.7    31:32.8           210 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Matthew Voorbach         36 El Paso TX          1:10:11.5     9:25.6    1:11.8    36:48.8    0:31.6    22:13.8           306 
    2 Marcus Gregory           39 Roswell NM          1:10:57.4     8:28.2    1:20.5    36:10.4    0:40.3    24:18.2           310 
    3 Oscar Lugo               36 El Paso TX          1:12:55.4    10:40.1    0:54.8    34:52.4    0:51.0    25:37.3           313 
    4 Ernest Barela            39 Roswell NM          1:14:08.7    10:11.1    1:20.9    36:59.6    1:07.0    24:30.2           308 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Ashley Donaldson         37 Lubbock TX          1:13:02.2     8:32.9    0:55.9    38:17.7    0:40.2    24:35.5           301 
    2 Nina Harrell             38 Albuquerque NM      1:15:23.3    10:21.8    1:16.7    37:10.1    1:16.9    25:17.9           305 
    3 Tori Bushnell            37 Albuquerque NM      1:16:27.5     8:06.0    1:21.8    42:15.0    0:27.6    22:17.2  2:00.0   304 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jeffrey Boyd             40 Albuquerque NM      1:02:38.3     8:29.8    1:25.3    33:08.2    0:39.3    18:55.8           407 
    2 Daniel Peregrino         40 Albuquerque NM      1:08:42.4    10:13.7    0:36.4    34:21.6    0:30.0    23:00.9           403 
    3 Tyler Paluch             41 Hi Rls Mtn Pk NM    1:10:19.3    10:22.4    0:57.5    34:30.8    0:45.2    23:43.5           405 
    4 Tony Casas               41 El Paso TX          1:14:09.9    11:28.1    1:05.5    37:41.4    0:38.9    23:16.0           410 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Christine Hesser         40 Artesia NM          1:32:29.5    13:13.0    2:16.5    48:26.8    0:26.0    28:07.3           411 
    2 Sarah Girven             44 Holloman Afb NM     1:33:07.6    10:33.1    2:26.9    41:01.4    1:21.5    37:44.8           401 
    3 Kelli Morrison           40 Clovis NM           1:48:23.0    11:23.7    2:19.1    53:43.9    0:58.3    39:58.1           406 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Robert Browning          49 Albuquerque NM      1:04:24.2     8:14.3    0:42.8    33:38.7    1:12.2    20:36.2           503 
    2 Mike Engelhardt          49 Los Alamos NM       1:10:56.7    10:51.6    1:25.5    37:58.9    1:17.3    19:23.5           505 
    3 Rigoberto Rubalcaba      45 Hobbs NM            1:27:20.3     9:43.2    1:05.2    42:36.7    1:32.5    32:22.8           509 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Shannon Zanelli          48 Albuquerque NM      1:22:20.4    14:34.1    1:36.9    40:14.7    1:33.6    24:21.2           504 
    2 Jennifer Snead           49 Albuquerque NM      1:24:51.7    13:06.1    2:42.0    39:58.6    2:36.0    26:29.2           506 
    3 Jennifer Nielsen         47 El Paso TX          1:52:44.7    13:23.7    2:15.0    53:34.6    2:57.1    40:34.3           508 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jeffrey Hill             54 Katy TX             1:09:13.4    10:16.7    1:21.0    36:06.8    0:44.4    20:44.5           608 
    2 Nicolaus Juarez          52 El Paso TX          1:09:46.0    11:05.5    0:54.6    34:51.8    1:07.4    21:46.8           616 
    3 Jim Kehrle               52 El Paso TX          1:11:11.1     8:12.3    0:43.0    36:38.2    1:29.0    24:08.8           614 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Rocio Aguirre            52 El Paso TX          1:25:58.8    10:23.6    1:28.3    43:01.9    2:01.6    29:03.6           625 
    2 Sandra McDonald          53 El Paso TX          1:26:45.6    12:16.5    1:18.6    41:52.0    1:28.7    29:49.9           620 
    3 Deanna Steele            50 Chaparral NM        1:30:17.4    11:23.0    0:57.7    43:16.1    0:51.3    33:49.5           611 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           59 El Paso TX          1:02:23.9     7:12.1    0:40.8    32:58.3    0:43.2    20:49.6           629 
    2 David Garrett            59 Albuquerque NM      1:12:02.1     9:42.4    1:16.2    36:22.9    0:50.9    23:49.8           603 
    3 Kevin Roberson           55 Albuquerque NM      1:13:06.9     9:54.6    1:13.7    35:17.2    1:16.3    25:25.2           627 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Karen Williams           57 Los Alamos NM       1:33:05.9    11:00.7    2:39.5    43:46.1    1:41.2    33:58.6           617 
    2 Rebecca Richins          59 Las Cruces NM       1:34:52.8    10:49.9    2:48.6    48:46.2    2:31.2    29:57.0           610 
    3 Staley Seidler           56 Albuquerque NM      1:45:40.4    12:10.4    3:05.3    53:43.4    1:15.1    35:26.2           607 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Tim Oracion              60 Roswell NM          1:14:29.9    11:28.3    1:08.2    36:06.2    1:15.5    24:31.8            99 
    2 Ed Price                 63 Lubbock TX          1:37:06.2    13:28.0    4:08.5    44:33.3    2:54.4    32:02.1           706 
    3 Joel Oliver              64 Albuquerque NM      1:39:05.0    10:24.0    3:44.5    48:36.0    1:17.3    35:03.3           702 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Leesa Price              63 Lubbock TX          1:32:35.0    14:25.0    2:00.0                                           705 
    2 Diane Perez              61 Anthony NM          1:42:30.0                                                                717 
    3 Gretchen Grogan          61 Santa Fe NM         1:54:02.3    14:10.1    7:49.0    49:09.5    5:50.2    37:03.6           728 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Jon Brown                66 Albuquerque NM      1:06:44.1     8:36.0    0:50.5    33:38.0    0:52.1    22:47.6           703 
    2 Carl Armstrong           65 Clovis NM           1:18:44.7    12:21.7    1:30.7    36:12.1    1:01.5    27:38.8           704 
    3 Wayne Sullivan           69 Lubbock TX          1:38:33.7    15:05.9    2:37.8    48:05.9    1:50.1    30:54.1           730 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Mary Kathryn Foucar      69 Albuquerque NM      1:25:52.1    11:27.7    1:58.6    43:14.4    1:16.8    27:54.7           720 
    2 Carol McGuire            65 Roswell NM          1:45:56.3    14:21.4    2:22.3    46:48.7    1:53.2    40:30.8           725 
    3 Molly White              68 Santa Fe NM         2:23:11.4    22:20.1    5:15.1    57:06.4    2:03.7    56:26.2           727 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Cg Elliott Foucar        73 Albuquerque NM      1:24:27.0    10:33.0    2:02.9    43:28.0    1:13.0    27:10.2           721 
    2 Barry Field              74 Albuquerque NM      1:31:53.7    12:20.8    1:38.9    41:56.6    1:47.4    34:10.0           700 
    3 Kenneth Fields           70 Excelsior Sprngs MO 1:54:07.3    17:52.6    2:47.0    48:26.0    1:43.0    43:18.8           716 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Carol Akright            72 Corrales NM         2:06:48.5    16:35.3    3:27.9  1:03:58.8    1:46.2    41:00.4           723 

MALE AGE GROUP:  75 - 79

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

MALE AGE GROUP:  80 - 98
    1 Richard Park             82 Ruidoso NM          1:38:38.9    13:12.0    1:57.0    45:18.4    1:49.8    36:21.8           710 
    2 Kenneth O'Connor         81 Grants NM           1:38:54.9    14:04.2    2:59.6    46:33.3    0:45.8    34:32.2           724 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98


    Age Groups  

                                                  OFFICIAL AGE GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ella Hill                13 Katy TX             1:34:52.2    13:31.1    2:20.6    49:19.8    2:19.0    27:21.8           712 
    2 Bennett Roehlk           13 Roswell NM          1:39:47.4    14:19.9    2:53.8    52:39.3    0:52.7    29:01.8           729 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kevin Calvani            17                     1:24:16.0    12:51.0    2:32.9    47:10.9    0:48.7    20:52.5           106 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jacob Burkett            19 Hobbs NM            1:31:53.8    12:44.6    2:42.5    46:06.6    1:06.9    29:13.3           101 
    2 Cory Calvani             19 Carlsbad NM         1:34:38.3    14:13.2    2:44.0    54:18.1    1:08.9    22:14.2           107 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Blade Allen              23 Roswell NM          1:08:46.4     8:22.1    2:00.5    34:51.5    1:05.2    22:27.2           102 
    2 Ridge Perkins            23 Roswell NM          1:19:27.0    12:08.3    1:59.4    42:11.0    1:00.3    22:08.1           108 
    3 Ryan Newby               20 El Paso TX          1:36:28.6    18:28.0    3:03.0    46:42.9    1:00.5    27:14.3           109 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Roberto Quintero         29 Midland TX          1:04:19.3     8:24.2    1:26.4    35:54.8    0:44.6    17:49.4           105 
    2 Clayton Garnett          27 Dexter NM           1:27:42.7    11:13.5    2:57.3    44:11.4    1:07.2    28:13.4           110 
    3 Andrew Francis           29 Clovis NM           1:38:33.7    13:04.7    2:26.7    51:30.7    1:00.7    30:31.0           103 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Michelle Mora            26 Socorro NM          2:12:32.1    13:19.9    1:29.1  1:04:16.0    1:49.0    51:38.2           104 


MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gage Boonestro           34 Portales NM         1:03:35.9     7:27.8    0:59.5    32:49.9    0:36.4    21:42.4           200 
    2 Juan Pablo Fierro        33 El Paso TX          1:10:15.6     9:35.1    0:46.3    35:08.9    1:08.1    23:37.3           211 
    3 Nicholas Bever           34 Rio Rancho NM       1:13:14.4     8:15.4    1:56.2    36:47.0    1:10.0    25:05.9           208 
    4 Raylon Knowlton          34 Artesia NM          1:16:20.0    10:43.7    1:55.9    40:24.6    0:47.5    22:28.4           206 
    5 Boyd Coffey              34 Hobbs NM            1:19:46.2    10:43.3    1:54.6    37:34.1    1:26.1    28:08.2           209 
    6 Jared Fox                32 Artesia NM          1:26:32.3    12:16.3    1:25.3    40:57.4    1:20.2    30:33.3           201 
    7 Raymond Brown            31 Alamogordo NM       1:27:24.6    10:46.3    2:17.2    41:52.4    2:10.0    30:18.8           204 
    8 Brandon Carmichael       34 Artesia NM          1:33:22.7     9:56.4    3:14.2    48:09.2    1:14.2    30:48.8           207 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Alissa Pajer             33 Socorro NM          1:08:03.3     9:46.1    0:57.3    32:52.1    0:51.6    23:36.2           205 
    2 Michelle Rhoads          32 Roswell NM          1:44:25.1    13:22.8    3:39.6    49:21.2    1:57.3    36:04.3           212 
    3 Jordan Wulf              30 Albuquerque NM      1:45:14.7    12:37.9    4:38.4    55:01.0    1:24.7    31:32.8           210 
    4 Kelsey Fontenot          31 Albuquerque NM      1:49:02.3    11:51.8    3:21.3  1:00:41.0    1:35.1    31:33.1           202 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Matthew Voorbach         36 El Paso TX          1:10:11.5     9:25.6    1:11.8    36:48.8    0:31.6    22:13.8           306 
    2 Marcus Gregory           39 Roswell NM          1:10:57.4     8:28.2    1:20.5    36:10.4    0:40.3    24:18.2           310 
    3 Oscar Lugo               36 El Paso TX          1:12:55.4    10:40.1    0:54.8    34:52.4    0:51.0    25:37.3           313 
    4 Ernest Barela            39 Roswell NM          1:14:08.7    10:11.1    1:20.9    36:59.6    1:07.0    24:30.2           308 
    5 Dominic Bell             35 Roswell NM          1:18:34.4    12:58.8    1:38.7    40:01.9    0:40.9    23:14.2           312 
    6 Isaac Cobos              36 Roswell NM          1:29:06.4    13:29.4    1:19.8    48:50.0    0:26.5    25:00.8           309 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ashley Donaldson         37 Lubbock TX          1:13:02.2     8:32.9    0:55.9    38:17.7    0:40.2    24:35.5           301 
    2 Nina Harrell             38 Albuquerque NM      1:15:23.3    10:21.8    1:16.7    37:10.1    1:16.9    25:17.9           305 
    3 Tori Bushnell            37 Albuquerque NM      1:16:27.5     8:06.0    1:21.8    42:15.0    0:27.6    22:17.2  2:00.0   304 
    4 Osiris Ortiz             37 El Paso TX          1:26:43.5    14:25.8    1:20.7    42:07.3    1:05.6    27:44.2           302 
    5 Camille Roehlk           39 Roswell NM          1:39:14.7    15:49.4    2:35.3    48:53.5    0:51.6    31:05.0           311 
    6 Margaret Paluch          38 Hi Rls Mtn Pk NM    1:48:20.8    11:56.9    2:38.2    51:19.4    2:13.4    40:13.0           303 
    7 Kelly Campion            38 Vado NM             1:51:47.5    21:17.8    1:49.4    48:00.9    1:07.6    39:31.9           307 


MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jeffrey Boyd             40 Albuquerque NM      1:02:38.3     8:29.8    1:25.3    33:08.2    0:39.3    18:55.8           407 
    2 Daniel Peregrino         40 Albuquerque NM      1:08:42.4    10:13.7    0:36.4    34:21.6    0:30.0    23:00.9           403 
    3 Tyler Paluch             41 Hi Rls Mtn Pk NM    1:10:19.3    10:22.4    0:57.5    34:30.8    0:45.2    23:43.5           405 
    4 Tony Casas               41 El Paso TX          1:14:09.9    11:28.1    1:05.5    37:41.4    0:38.9    23:16.0           410 
    5 Matty Roehlk             40 Roswell NM          1:22:18.1    12:31.1    2:32.5    38:32.1    1:33.0    27:09.5           413 
    6 James Anderson           44 Albuquerque NM      1:31:22.5    10:52.9    2:45.4    45:43.6    1:17.7    30:43.0           412 
    7 Rob Campion              41 Vado NM             1:33:52.9    12:55.3    2:28.4    43:15.7    1:35.2    33:38.4           409 
    8 Jim Flint                42 Albuquerque NM      1:56:40.7    12:34.5    4:07.2    53:22.1    9:51.5    36:45.5           404 
    9 Lehman Ware              43 Dexter NM           2:49:24.8    20:11.2    4:04.4  1:25:26.3    0:48.2    58:54.7           408 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Christine Hesser         40 Artesia NM          1:32:29.5    13:13.0    2:16.5    48:26.8    0:26.0    28:07.3           411 
    2 Sarah Girven             44 Holloman Afb NM     1:33:07.6    10:33.1    2:26.9    41:01.4    1:21.5    37:44.8           401 
    3 Kelli Morrison           40 Clovis NM           1:48:23.0    11:23.7    2:19.1    53:43.9    0:58.3    39:58.1           406 
    4 Leisha Young             42 Carlsbad NM         1:56:18.4    14:04.5    3:00.8  1:01:21.0    1:00.8    36:51.3           402 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Browning          49 Albuquerque NM      1:04:24.2     8:14.3    0:42.8    33:38.7    1:12.2    20:36.2           503 
    2 Mike Engelhardt          49 Los Alamos NM       1:10:56.7    10:51.6    1:25.5    37:58.9    1:17.3    19:23.5           505 
    3 Rigoberto Rubalcaba      45 Hobbs NM            1:27:20.3     9:43.2    1:05.2    42:36.7    1:32.5    32:22.8           509 
    4 Matt Reed                49 Albuquerque NM      1:34:09.3    14:48.9    3:13.0    41:46.3    1:46.5    32:34.6           501 
    5 Brandon Altman           47 Albuquerque NM      1:37:00.7    10:52.9    2:41.0    48:38.0    1:06.8    33:42.1           502 
    6 Doug Southern            46 Roswell NM          1:48:47.1    13:48.7    2:19.6    50:00.9    1:25.1    41:12.8           507 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Shannon Zanelli          48 Albuquerque NM      1:22:20.4    14:34.1    1:36.9    40:14.7    1:33.6    24:21.2           504 
    2 Jennifer Snead           49 Albuquerque NM      1:24:51.7    13:06.1    2:42.0    39:58.6    2:36.0    26:29.2           506 
    3 Jennifer Nielsen         47 El Paso TX          1:52:44.7    13:23.7    2:15.0    53:34.6    2:57.1    40:34.3           508 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jeffrey Hill             54 Katy TX             1:09:13.4    10:16.7    1:21.0    36:06.8    0:44.4    20:44.5           608 
    2 Nicolaus Juarez          52 El Paso TX          1:09:46.0    11:05.5    0:54.6    34:51.8    1:07.4    21:46.8           616 
    3 Jim Kehrle               52 El Paso TX          1:11:11.1     8:12.3    0:43.0    36:38.2    1:29.0    24:08.8           614 
    4 David Donaldson          50 Lubbock TX          1:12:38.3    10:17.7    1:36.5    35:52.1    0:59.5    23:52.5           605 
    5 Humberto Rios            50 El Paso TX          1:13:26.6     9:21.7    1:23.6    34:53.7    1:07.6    26:40.0           619 
    6 Tim Wright               52 Las Cruces NM       1:14:04.5     9:49.9    1:16.1    36:42.8    0:59.6    25:16.3           622 
    7 Jesus Arredondo          50 El Paso TX          1:19:14.4    10:43.3    2:05.7    39:03.7    1:39.5    25:42.4           609 
    8 Kevin Sourisseau         52 Tijeras NM          1:19:41.3    11:08.8    1:26.5    40:05.3    1:25.8    25:35.0           606 
    9 Andy Schaap              52 Hereford TX         1:21:23.8     8:51.4    1:33.3    41:22.0    1:16.8    28:20.4           624 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rocio Aguirre            52 El Paso TX          1:25:58.8    10:23.6    1:28.3    43:01.9    2:01.6    29:03.6           625 
    2 Sandra McDonald          53 El Paso TX          1:26:45.6    12:16.5    1:18.6    41:52.0    1:28.7    29:49.9           620 
    3 Deanna Steele            50 Chaparral NM        1:30:17.4    11:23.0    0:57.7    43:16.1    0:51.3    33:49.5           611 
    4 Karen Andrews            52 Roswell NM          1:34:43.7    11:25.2    1:36.1    51:07.2    1:14.7    29:20.5           600 


MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           59 El Paso TX          1:02:23.9     7:12.1    0:40.8    32:58.3    0:43.2    20:49.6           629 
    2 David Garrett            59 Albuquerque NM      1:12:02.1     9:42.4    1:16.2    36:22.9    0:50.9    23:49.8           603 
    3 Kevin Roberson           55 Albuquerque NM      1:13:06.9     9:54.6    1:13.7    35:17.2    1:16.3    25:25.2           627 
    4 Joseph Maestas           59 Santa Fe NM         1:13:12.3    10:28.9    1:33.1    36:56.0    1:13.1    23:01.3           621 
    5 Roger Senn               55 Albuquerque NM      1:14:15.4     7:18.5    0:54.5    36:41.8    0:56.4    28:24.3           626 
    6 A.D. Florez              56 Carlsbad NM         1:16:37.2    11:16.7    2:15.4    39:04.6    1:20.0    22:40.6           618 
    7 Marc Blackwell           58 Albuquerque NM      1:16:41.1     8:37.1    1:05.8    41:41.9    1:16.3    24:00.1           628 
    8 Daniel Valdez            57 Lovington NM        1:22:44.5    10:46.8    2:11.4    41:50.4    1:14.7    26:41.2           602 
    9 Tres Latimer             59 Roswell NM          1:23:04.4     9:24.3    1:19.5    40:19.7    1:05.5    30:55.4           623 
   10 Joseph McSweeney         56 Rio Rancho NM       1:51:02.3    12:28.0    4:46.4    52:31.1    3:09.7    38:07.2           612 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Karen Williams           57 Los Alamos NM       1:33:05.9    11:00.7    2:39.5    43:46.1    1:41.2    33:58.6           617 
    2 Rebecca Richins          59 Las Cruces NM       1:34:52.8    10:49.9    2:48.6    48:46.2    2:31.2    29:57.0           610 
    3 Staley Seidler           56 Albuquerque NM      1:45:40.4    12:10.4    3:05.3    53:43.4    1:15.1    35:26.2           607 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Tim Oracion              60 Roswell NM          1:14:29.9    11:28.3    1:08.2    36:06.2    1:15.5    24:31.8            99 
    2 Ed Price                 63 Lubbock TX          1:37:06.2    13:28.0    4:08.5    44:33.3    2:54.4    32:02.1           706 
    3 Joel Oliver              64 Albuquerque NM      1:39:05.0    10:24.0    3:44.5    48:36.0    1:17.3    35:03.3           702 
    4 Marc Williamson          61 Hobbs NM            2:00:50.8    12:58.3    5:09.1    59:32.1    1:09.7    42:01.6           719 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Leesa Price              63 Lubbock TX          1:32:35.0    14:25.0    2:00.0                                           705 
    2 Diane Perez              61 Anthony NM          1:42:30.0                                                                717 
    3 Gretchen Grogan          61 Santa Fe NM         1:54:02.3    14:10.1    7:49.0    49:09.5    5:50.2    37:03.6           728 
    4 Cheryl Martinez          60 Roswell NM          2:01:18.0    20:13.6    2:39.2    58:33.3    1:57.4    37:54.7           726 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jon Brown                66 Albuquerque NM      1:06:44.1     8:36.0    0:50.5    33:38.0    0:52.1    22:47.6           703 
    2 Carl Armstrong           65 Clovis NM           1:18:44.7    12:21.7    1:30.7    36:12.1    1:01.5    27:38.8           704 
    3 Wayne Sullivan           69 Lubbock TX          1:38:33.7    15:05.9    2:37.8    48:05.9    1:50.1    30:54.1           730 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mary Kathryn Foucar      69 Albuquerque NM      1:25:52.1    11:27.7    1:58.6    43:14.4    1:16.8    27:54.7           720 
    2 Carol McGuire            65 Roswell NM          1:45:56.3    14:21.4    2:22.3    46:48.7    1:53.2    40:30.8           725 
    3 Molly White              68 Santa Fe NM         2:23:11.4    22:20.1    5:15.1    57:06.4    2:03.7    56:26.2           727 
    4 Barbara Cherry           67 Lubbock TX          2:29:22.3    18:58.5    4:35.3  1:09:49.8    3:31.8    52:27.1           714 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cg Elliott Foucar        73 Albuquerque NM      1:24:27.0    10:33.0    2:02.9    43:28.0    1:13.0    27:10.2           721 
    2 Barry Field              74 Albuquerque NM      1:31:53.7    12:20.8    1:38.9    41:56.6    1:47.4    34:10.0           700 
    3 Kenneth Fields           70 Excelsior Sprngs MO 1:54:07.3    17:52.6    2:47.0    48:26.0    1:43.0    43:18.8           716 
    4 Michael Cherry           70 Lubbock TX          2:36:41.1    18:46.3    6:00.1  1:06:32.8    4:03.9  1:01:18.1           715 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carol Akright            72 Corrales NM         2:06:48.5    16:35.3    3:27.9  1:03:58.8    1:46.2    41:00.4           723 


MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Richard Park             82 Ruidoso NM          1:38:38.9    13:12.0    1:57.0    45:18.4    1:49.8    36:21.8           710 
    2 Kenneth O'Connor         81 Grants NM           1:38:54.9    14:04.2    2:59.6    46:33.3    0:45.8    34:32.2           724 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99


    Overall Males  

                                                    OVERALL RESULTS - MEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Bobby Gonzales El Paso TX 1:02:23.9 7:12.1 0:40.8 32:58.3 0:43.2 20:49.6 629 2 AG Jeffrey Boyd Albuquerque NM 1:02:38.3 8:29.8 1:25.3 33:08.2 0:39.3 18:55.8 407 3 AG Gage Boonestro Portales NM 1:03:35.9 7:27.8 0:59.5 32:49.9 0:36.4 21:42.4 200 4 AG Roberto Quintero Midland TX 1:04:19.3 8:24.2 1:26.4 35:54.8 0:44.6 17:49.4 105 5 AG Robert Browning Albuquerque NM 1:04:24.2 8:14.3 0:42.8 33:38.7 1:12.2 20:36.2 503 6 AG Jon Brown Albuquerque NM 1:06:44.1 8:36.0 0:50.5 33:38.0 0:52.1 22:47.6 703 7 AG Daniel Peregrino Albuquerque NM 1:08:42.4 10:13.7 0:36.4 34:21.6 0:30.0 23:00.9 403 8 AG Blade Allen Roswell NM 1:08:46.4 8:22.1 2:00.5 34:51.5 1:05.2 22:27.2 102 9 AG Jeffrey Hill Katy TX 1:09:13.4 10:16.7 1:21.0 36:06.8 0:44.4 20:44.5 608 10 AG Nicolaus Juarez El Paso TX 1:09:46.0 11:05.5 0:54.6 34:51.8 1:07.4 21:46.8 616 11 AG Matthew Voorbach El Paso TX 1:10:11.5 9:25.6 1:11.8 36:48.8 0:31.6 22:13.8 306 12 AG Juan Pablo Fierro El Paso TX 1:10:15.6 9:35.1 0:46.3 35:08.9 1:08.1 23:37.3 211 13 AG Tyler Paluch Hi Rls Mtn Pk NM 1:10:19.3 10:22.4 0:57.5 34:30.8 0:45.2 23:43.5 405 14 AG Mike Engelhardt Los Alamos NM 1:10:56.7 10:51.6 1:25.5 37:58.9 1:17.3 19:23.5 505 15 AG Marcus Gregory Roswell NM 1:10:57.4 8:28.2 1:20.5 36:10.4 0:40.3 24:18.2 310 16 AG Jim Kehrle El Paso TX 1:11:11.1 8:12.3 0:43.0 36:38.2 1:29.0 24:08.8 614 17 AG David Garrett Albuquerque NM 1:12:02.1 9:42.4 1:16.2 36:22.9 0:50.9 23:49.8 603 18 AG David Donaldson Lubbock TX 1:12:38.3 10:17.7 1:36.5 35:52.1 0:59.5 23:52.5 605 19 AG Oscar Lugo El Paso TX 1:12:55.4 10:40.1 0:54.8 34:52.4 0:51.0 25:37.3 313 20 AG Kevin Roberson Albuquerque NM 1:13:06.9 9:54.6 1:13.7 35:17.2 1:16.3 25:25.2 627 21 AG Joseph Maestas Santa Fe NM 1:13:12.3 10:28.9 1:33.1 36:56.0 1:13.1 23:01.3 621 22 AG Nicholas Bever Rio Rancho NM 1:13:14.4 8:15.4 1:56.2 36:47.0 1:10.0 25:05.9 208 23 AG Humberto Rios El Paso TX 1:13:26.6 9:21.7 1:23.6 34:53.7 1:07.6 26:40.0 619 24 AG Tim Wright Las Cruces NM 1:14:04.5 9:49.9 1:16.1 36:42.8 0:59.6 25:16.3 622 25 AG Ernest Barela Roswell NM 1:14:08.7 10:11.1 1:20.9 36:59.6 1:07.0 24:30.2 308 26 AG Tony Casas El Paso TX 1:14:09.9 11:28.1 1:05.5 37:41.4 0:38.9 23:16.0 410 27 AG Roger Senn Albuquerque NM 1:14:15.4 7:18.5 0:54.5 36:41.8 0:56.4 28:24.3 626 28 AG Tim Oracion Roswell NM 1:14:29.9 11:28.3 1:08.2 36:06.2 1:15.5 24:31.8 99 29 AG Raylon Knowlton Artesia NM 1:16:20.0 10:43.7 1:55.9 40:24.6 0:47.5 22:28.4 206 30 AG A.D. Florez Carlsbad NM 1:16:37.2 11:16.7 2:15.4 39:04.6 1:20.0 22:40.6 618 31 AG Marc Blackwell Albuquerque NM 1:16:41.1 8:37.1 1:05.8 41:41.9 1:16.3 24:00.1 628 32 AG Dominic Bell Roswell NM 1:18:34.4 12:58.8 1:38.7 40:01.9 0:40.9 23:14.2 312 33 AG Carl Armstrong Clovis NM 1:18:44.7 12:21.7 1:30.7 36:12.1 1:01.5 27:38.8 704 34 AG Jesus Arredondo El Paso TX 1:19:14.4 10:43.3 2:05.7 39:03.7 1:39.5 25:42.4 609 35 AG Ridge Perkins Roswell NM 1:19:27.0 12:08.3 1:59.4 42:11.0 1:00.3 22:08.1 108 36 AG Kevin Sourisseau Tijeras NM 1:19:41.3 11:08.8 1:26.5 40:05.3 1:25.8 25:35.0 606 37 AG Boyd Coffey Hobbs NM 1:19:46.2 10:43.3 1:54.6 37:34.1 1:26.1 28:08.2 209 38 AG Andy Schaap Hereford TX 1:21:23.8 8:51.4 1:33.3 41:22.0 1:16.8 28:20.4 624 39 AG Matty Roehlk Roswell NM 1:22:18.1 12:31.1 2:32.5 38:32.1 1:33.0 27:09.5 413 40 AG Daniel Valdez Lovington NM 1:22:44.5 10:46.8 2:11.4 41:50.4 1:14.7 26:41.2 602 41 AG Tres Latimer Roswell NM 1:23:04.4 9:24.3 1:19.5 40:19.7 1:05.5 30:55.4 623 42 AG Kevin Calvani 1:24:16.0 12:51.0 2:32.9 47:10.9 0:48.7 20:52.5 106 43 AG Cg Elliott Foucar Albuquerque NM 1:24:27.0 10:33.0 2:02.9 43:28.0 1:13.0 27:10.2 721 44 AG Jared Fox Artesia NM 1:26:32.3 12:16.3 1:25.3 40:57.4 1:20.2 30:33.3 201 45 CL Rigoberto Rubalcaba Hobbs NM 1:27:20.3 9:43.2 1:05.2 42:36.7 1:32.5 32:22.8 509 46 AG Raymond Brown Alamogordo NM 1:27:24.6 10:46.3 2:17.2 41:52.4 2:10.0 30:18.8 204 47 AG Clayton Garnett Dexter NM 1:27:42.7 11:13.5 2:57.3 44:11.4 1:07.2 28:13.4 110 48 AG Isaac Cobos Roswell NM 1:29:06.4 13:29.4 1:19.8 48:50.0 0:26.5 25:00.8 309 49 AG James Anderson Albuquerque NM 1:31:22.5 10:52.9 2:45.4 45:43.6 1:17.7 30:43.0 412 50 AG Barry Field Albuquerque NM 1:31:53.7 12:20.8 1:38.9 41:56.6 1:47.4 34:10.0 700 51 AG Jacob Burkett Hobbs NM 1:31:53.8 12:44.6 2:42.5 46:06.6 1:06.9 29:13.3 101 52 AG Brandon Carmichael Artesia NM 1:33:22.7 9:56.4 3:14.2 48:09.2 1:14.2 30:48.8 207 53 AG Rob Campion Vado NM 1:33:52.9 12:55.3 2:28.4 43:15.7 1:35.2 33:38.4 409 54 AG Matt Reed Albuquerque NM 1:34:09.3 14:48.9 3:13.0 41:46.3 1:46.5 32:34.6 501 55 AG Cory Calvani Carlsbad NM 1:34:38.3 14:13.2 2:44.0 54:18.1 1:08.9 22:14.2 107 56 CL Ryan Newby El Paso TX 1:36:28.6 18:28.0 3:03.0 46:42.9 1:00.5 27:14.3 109 57 AG Brandon Altman Albuquerque NM 1:37:00.7 10:52.9 2:41.0 48:38.0 1:06.8 33:42.1 502 58 AG Ed Price Lubbock TX 1:37:06.2 13:28.0 4:08.5 44:33.3 2:54.4 32:02.1 706 59 AG Andrew Francis Clovis NM 1:38:33.7 13:04.7 2:26.7 51:30.7 1:00.7 30:31.0 103 60 AG Wayne Sullivan Lubbock TX 1:38:33.7 15:05.9 2:37.8 48:05.9 1:50.1 30:54.1 730 61 AG Richard Park Ruidoso NM 1:38:38.9 13:12.0 1:57.0 45:18.4 1:49.8 36:21.8 710 62 AG Kenneth O'Connor Grants NM 1:38:54.9 14:04.2 2:59.6 46:33.3 0:45.8 34:32.2 724 63 AG Joel Oliver Albuquerque NM 1:39:05.0 10:24.0 3:44.5 48:36.0 1:17.3 35:03.3 702 64 CL Doug Southern Roswell NM 1:48:47.1 13:48.7 2:19.6 50:00.9 1:25.1 41:12.8 507 65 AG Joseph McSweeney Rio Rancho NM 1:51:02.3 12:28.0 4:46.4 52:31.1 3:09.7 38:07.2 612 66 AG Kenneth Fields Excelsior Sprngs MO 1:54:07.3 17:52.6 2:47.0 48:26.0 1:43.0 43:18.8 716 67 CL Jim Flint Albuquerque NM 1:56:40.7 12:34.5 4:07.2 53:22.1 9:51.5 36:45.5 404 68 AG Marc Williamson Hobbs NM 2:00:50.8 12:58.3 5:09.1 59:32.1 1:09.7 42:01.6 719 69 AG Michael Cherry Lubbock TX 2:36:41.1 18:46.3 6:00.1 1:06:32.8 4:03.9 1:01:18.1 715 70 CL Lehman Ware Dexter NM 2:49:24.8 20:11.2 4:04.4 1:25:26.3 0:48.2 58:54.7 408

    Overall Females  

                                                  OVERALL RESULTS - WOMEN
Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Alissa Pajer            Socorro NM          1:08:03.3     9:46.1    0:57.3    32:52.1    0:51.6    23:36.2           205 
    2 AG  Ashley Donaldson        Lubbock TX          1:13:02.2     8:32.9    0:55.9    38:17.7    0:40.2    24:35.5           301 
    3 AG  Nina Harrell            Albuquerque NM      1:15:23.3    10:21.8    1:16.7    37:10.1    1:16.9    25:17.9           305 
    4 AG  Tori Bushnell           Albuquerque NM      1:16:27.5     8:06.0    1:21.8    42:15.0    0:27.6    22:17.2  2:00.0   304 
    5 AG  Shannon Zanelli         Albuquerque NM      1:22:20.4    14:34.1    1:36.9    40:14.7    1:33.6    24:21.2           504 
    6 AG  Jennifer Snead          Albuquerque NM      1:24:51.7    13:06.1    2:42.0    39:58.6    2:36.0    26:29.2           506 
    7 AG  Mary Kathryn Foucar     Albuquerque NM      1:25:52.1    11:27.7    1:58.6    43:14.4    1:16.8    27:54.7           720 
    8 AG  Rocio Aguirre           El Paso TX          1:25:58.8    10:23.6    1:28.3    43:01.9    2:01.6    29:03.6           625 
    9 AG  Osiris Ortiz            El Paso TX          1:26:43.5    14:25.8    1:20.7    42:07.3    1:05.6    27:44.2           302 
   10 AG  Sandra McDonald         El Paso TX          1:26:45.6    12:16.5    1:18.6    41:52.0    1:28.7    29:49.9           620 
   11 AG  Deanna Steele           Chaparral NM        1:30:17.4    11:23.0    0:57.7    43:16.1    0:51.3    33:49.5           611 
   12 AG  Christine Hesser        Artesia NM          1:32:29.5    13:13.0    2:16.5    48:26.8    0:26.0    28:07.3           411 
   13 AG  Leesa Price             Lubbock TX          1:32:35.0    14:25.0    2:00.0                                           705 
   14 AG  Karen Williams          Los Alamos NM       1:33:05.9    11:00.7    2:39.5    43:46.1    1:41.2    33:58.6           617 
   15 AT  Sarah Girven            Holloman Afb NM     1:33:07.6    10:33.1    2:26.9    41:01.4    1:21.5    37:44.8           401 
   16 AG  Karen Andrews           Roswell NM          1:34:43.7    11:25.2    1:36.1    51:07.2    1:14.7    29:20.5           600 
   17 AG  Ella Hill               Katy TX             1:34:52.2    13:31.1    2:20.6    49:19.8    2:19.0    27:21.8           712 
   18 AG  Rebecca Richins         Las Cruces NM       1:34:52.8    10:49.9    2:48.6    48:46.2    2:31.2    29:57.0           610 
   19 AG  Camille Roehlk          Roswell NM          1:39:14.7    15:49.4    2:35.3    48:53.5    0:51.6    31:05.0           311 
   20 AG  Bennett Roehlk          Roswell NM          1:39:47.4    14:19.9    2:53.8    52:39.3    0:52.7    29:01.8           729 
   21 AG  Diane Perez             Anthony NM          1:42:30.0                                                                717 
   22 AG  Michelle Rhoads         Roswell NM          1:44:25.1    13:22.8    3:39.6    49:21.2    1:57.3    36:04.3           212 
   23 AG  Jordan Wulf             Albuquerque NM      1:45:14.7    12:37.9    4:38.4    55:01.0    1:24.7    31:32.8           210 
   24 AG  Staley Seidler          Albuquerque NM      1:45:40.4    12:10.4    3:05.3    53:43.4    1:15.1    35:26.2           607 
   25 AG  Carol McGuire           Roswell NM          1:45:56.3    14:21.4    2:22.3    46:48.7    1:53.2    40:30.8           725 
   26 AG  Margaret Paluch         Hi Rls Mtn Pk NM    1:48:20.8    11:56.9    2:38.2    51:19.4    2:13.4    40:13.0           303 
   27 AT  Kelli Morrison          Clovis NM           1:48:23.0    11:23.7    2:19.1    53:43.9    0:58.3    39:58.1           406 
   28 AG  Kelsey Fontenot         Albuquerque NM      1:49:02.3    11:51.8    3:21.3  1:00:41.0    1:35.1    31:33.1           202 
   29 AT  Kelly Campion           Vado NM             1:51:47.5    21:17.8    1:49.4    48:00.9    1:07.6    39:31.9           307 
   30 AG  Jennifer Nielsen        El Paso TX          1:52:44.7    13:23.7    2:15.0    53:34.6    2:57.1    40:34.3           508 
   31 AG  Gretchen Grogan         Santa Fe NM         1:54:02.3    14:10.1    7:49.0    49:09.5    5:50.2    37:03.6           728 
   32 AG  Leisha Young            Carlsbad NM         1:56:18.4    14:04.5    3:00.8  1:01:21.0    1:00.8    36:51.3           402 
   33 AG  Cheryl Martinez         Roswell NM          2:01:18.0    20:13.6    2:39.2    58:33.3    1:57.4    37:54.7           726 
   34 AG  Carol Akright           Corrales NM         2:06:48.5    16:35.3    3:27.9  1:03:58.8    1:46.2    41:00.4           723 
   35 AT  Michelle Mora           Socorro NM          2:12:32.1    13:19.9    1:29.1  1:04:16.0    1:49.0    51:38.2           104 
   36 AG  Molly White             Santa Fe NM         2:23:11.4    22:20.1    5:15.1    57:06.4    2:03.7    56:26.2           727 
   37 AG  Barbara Cherry          Lubbock TX          2:29:22.3    18:58.5    4:35.3  1:09:49.8    3:31.8    52:27.1           714 


    Clydesdale and Athenas  

 
                                                          CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ryan Newby               20 El Paso TX          1:36:28.6    18:28.0    3:03.0    46:42.9    1:00.5    27:14.3           109 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rigoberto Rubalcaba      45 Hobbs NM            1:27:20.3     9:43.2    1:05.2    42:36.7    1:32.5    32:22.8           509 
    2 Doug Southern            46 Roswell NM          1:48:47.1    13:48.7    2:19.6    50:00.9    1:25.1    41:12.8           507 
    3 Jim Flint                42 Albuquerque NM      1:56:40.7    12:34.5    4:07.2    53:22.1    9:51.5    36:45.5           404 
    4 Lehman Ware              43 Dexter NM           2:49:24.8    20:11.2    4:04.4  1:25:26.3    0:48.2    58:54.7           408 

                                                           ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kelly Campion            38 Vado NM             1:51:47.5    21:17.8    1:49.4    48:00.9    1:07.6    39:31.9           307 
    2 Michelle Mora            26 Socorro NM          2:12:32.1    13:19.9    1:29.1  1:04:16.0    1:49.0    51:38.2           104 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sarah Girven             44 Holloman Afb NM     1:33:07.6    10:33.1    2:26.9    41:01.4    1:21.5    37:44.8           401 
    2 Kelli Morrison           40 Clovis NM           1:48:23.0    11:23.7    2:19.1    53:43.9    0:58.3    39:58.1           406 


    Relays  

                                        COMPLETE RESULTS - RELAY TEAMS
 RELAY DIVISION: R1318
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 KISSINGER, PALLA, REEB         1:23:53.3     6:54.0    0:47.4    47:36.8    0:35.0    28:00.2            11 

 RELAY DIVISION: R1929
    1 HAMMOND, AUCUTT, MALDONADO       56:46.2     6:56.5    0:33.8    31:09.7    0:34.0    17:32.2            10 
    2 PERKINS, BONHAM, CURRAN        1:15:33.5    11:42.7    0:42.8    41:18.0    0:28.1    21:21.9             4 

 RELAY DIVISION: R3039
    1 FLINT, FLINT, FLINT            1:54:28.7    12:34.9    1:47.7  1:04:48.6    0:42.8    34:34.7             1 

 RELAY DIVISION: R4049
    1 WILLIAMSON, SWEET, SALAS       1:27:12.5    12:58.7    0:41.5    37:36.1    0:32.0    35:24.3             8 
    2 REED, LUCERO, REED             1:49:35.4    14:49.1    1:05.0    56:18.3    0:36.2    36:46.9             2 
    3 BURTON, BURTON, ALTMAN         1:52:17.3    15:33.7    1:11.3    57:57.7    0:37.3    36:57.4             3 

 RELAY DIVISION: R5059
    1 OLESINSKI, HUDSON, ALSUP       1:18:18.0     9:12.4    0:40.4    41:37.8    0:29.5    26:18.0             7 
    2 SCHAAP, LOOKINGBILL, FRAZIER   1:19:47.6     8:51.7    0:41.0    42:23.5    0:35.4    27:16.1             6 
    3 MARTIN, SOUTHARD, GREGG        1:26:01.9    13:46.3    0:50.5    53:13.5    0:38.2    17:33.5             5 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 PRICE, WILLIS, GRIFFIN         1:30:40.9                         40:26.9    0:47.5    35:06.6             9 


    Best in the US  

  

    First Triathlon  

                                            OVERALL RESULTS - FIRST TRIATHLON
Place Cat Sex Name                    City/state          Total        Swim   Trans1     Bike   Trans2       Run   Penalty  Bib#    
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    M Jared Fox               Artesia NM          1:26:32.3  12:16.3   1:25.3  40:57.4   1:20.2    30:33.3           201 
    2 AG    M Jacob Burkett           Hobbs NM            1:31:53.8  12:44.6   2:42.5  46:06.6   1:06.9    29:13.3           101 
    3 AG    M Brandon Carmichael      Artesia NM          1:33:22.7   9:56.4   3:14.2  48:09.2   1:14.2    30:48.8           207 
    4 AG    M Matt Reed               Albuquerque NM      1:34:09.3  14:48.9   3:13.0  41:46.3   1:46.5    32:34.6           501 
    5 AG    M Cory Calvani            Carlsbad NM         1:34:38.3  14:13.2   2:44.0  54:18.1   1:08.9    22:14.2           107 
    6 CL    M Ryan Newby              El Paso TX          1:36:28.6  18:28.0   3:03.0  46:42.9   1:00.5    27:14.3           109 
    7 AG    M Brandon Altman          Albuquerque NM      1:37:00.7  10:52.9   2:41.0  48:38.0   1:06.8    33:42.1           502 
    8 AG    M Wayne Sullivan          Lubbock TX          1:38:33.7  15:05.9   2:37.8  48:05.9   1:50.1    30:54.1           730 
    9 AG    F Camille Roehlk          Roswell NM          1:39:14.7  15:49.4   2:35.3  48:53.5   0:51.6    31:05.0           311 
   10 AG    F Bennett Roehlk          Roswell NM          1:39:47.4  14:19.9   2:53.8  52:39.3   0:52.7    29:01.8           729 
   11 AG    F Michelle Rhoads         Roswell NM          1:44:25.1  13:22.8   3:39.6  49:21.2   1:57.3    36:04.3           212 
   12 AG    F Jordan Wulf             Albuquerque NM      1:45:14.7  12:37.9   4:38.4  55:01.0   1:24.7    31:32.8           210 
   13 AG    F Margaret Paluch         Hi Rls Mtn Pk NM    1:48:20.8  11:56.9   2:38.2  51:19.4   2:13.4    40:13.0           303 
   14 AT    F Kelly Campion           Vado NM             1:51:47.5  21:17.8   1:49.4  48:00.9   1:07.6    39:31.9           307 
   15 AG    F Gretchen Grogan         Santa Fe NM         1:54:02.3  14:10.1   7:49.0  49:09.5   5:50.2    37:03.6           728 
   16 AG    F Molly White             Santa Fe NM         2:23:11.4  22:20.1   5:15.1  57:06.4   2:03.7    56:26.2           727 
   17 AG    F Barbara Cherry          Lubbock TX          2:29:22.3  18:58.5   4:35.3 :09:49.8   3:31.8    52:27.1           714 
   18 AG    M Michael Cherry          Lubbock TX          2:36:41.1  18:46.3   6:00.1 :06:32.8   4:03.9  1:01:18.1           715