USAFA Fitness & Sports

USAFA Half Marathon and 10K
USAF Academy, Colorado

 September 15, 2018

10Support

ChronoTrack

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS, PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com
---- 10K RESULTS ----
Awards Overall Females Males Age Groups
---- HALF MARATHON RESULTS ----
Awards Overall Females Males Age Groups

   10K Awards 

 
                           TOP OVERALL WINNERS


Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Michael Stephens        M35   43:04.03  6:56   200 
    2 Joel Coffman            M32   44:00.49  7:05   254 
    3 Anthony Lujan           M45   47:16.06  7:37   240 

    1 Christine Florek        F50   50:45.46  8:11   255 
    2 Maiya Anderson          F43   51:50.71  8:21   224 
    3 Ellen Jackson           F26   53:25.13  8:36   249 


                           10K AGE GROUP AWARDS


MALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Spencer Christiansen    M15   57:18.38  9:14   266 
    2 Zachry Sheppard         M16   57:49.06  9:19   272 
    3 Luke Deboer             M12 1:36:39.60 15:34   262 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kevin Stoll             M28   48:55.71  7:53   276 
    2 Robert Peterson         M21   50:33.64  8:09   233 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ellen Jackson           F26   53:25.13  8:36   249 
    2 Leah Jenk               F23   54:44.23  8:49   257 
    3 Kamryn Olkowski         F21   55:44.03  8:59   268 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Michael Stephens        M35   43:04.03  6:56   200 
    2 Joel Coffman            M32   44:00.49  7:05   254 
    3 John Lira               M30   59:24.76  9:34   214 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Lauren Hale             F33   55:07.27  8:53   245 
    2 Amber Jandrin           F30   59:52.31  9:39   287 
    3 Tasia Harris            F31 1:22:36.18 13:18   280 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Anthony Lujan           M45   47:16.06  7:37   240 
    2 William Breedlove       M42   48:40.04  7:50   253 
    3 Eric Shockley           M40   51:00.73  8:13   209 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Maiya Anderson          F43   51:50.71  8:21   224 
    2 Melissa Southers        F47   55:33.63  8:57   219 
    3 Amanda Rogers           F43   59:15.78  9:33   217 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Christopher Degaray     M51   50:20.63  8:07   220 
    2 Steven Orie             M50   53:11.55  8:34   282 
    3 Jeffrey Rhodes          M53   53:21.48  8:36   215 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Christine Florek        F50   50:45.46  8:11   255 
    2 Stella Renner           F54 1:07:20.66 10:51   261 
    3 Sharon Conley           F59 1:13:04.49 11:46   277 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kenneth Boggs           M63   52:06.68  8:24   226 
    2 Peter Trump             M64   56:07.96  9:03   246 
    3 Frank Parker Jr.        M60   56:56.85  9:10   221 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Suzanne Roseberry       F60   55:57.64  9:01   250 
    2 Paula Arnold            F63 1:13:04.10 11:46   286 
    3 Kathryn Lentz           F65 1:29:23.33 14:24   231 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ruben Espinoza          M76   57:14.83  9:13   289 
    2 Jim Egolf               M74 1:24:23.78 13:35   228 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

   10K Overall 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Michael Stephens         35   43:04.03  6:56  200 
    2 Joel Coffman             32   44:00.49  7:05  254 
    3 Anthony Lujan            45   47:16.06  7:37  240 
    4 William Breedlove        42   48:40.04  7:50  253 
    5 Kevin Stoll              28   48:55.71  7:53  276 
    6 Christopher Degaray      51   50:20.63  8:07  220 
    7 Robert Peterson          21   50:33.64  8:09  233 
    8 Christine Florek         50   50:45.46  8:11  255 
    9 Eric Shockley            40   51:00.73  8:13  209 
   10 Maiya Anderson           43   51:50.71  8:21  224 
   11 Kenneth Boggs            63   52:06.68  8:24  226 
   12 Steven Orie              50   53:11.55  8:34  282 
   13 Jeffrey Rhodes           53   53:21.48  8:36  215 
   14 Ellen Jackson            26   53:25.13  8:36  249 
   15 Anthony McCollin         46   54:19.74  8:45  260 
   16 Leah Jenk                23   54:44.23  8:49  257 
   17 Lauren Hale              33   55:07.27  8:53  245 
   18 Gale Tuper               44   55:20.02  8:55  252 
   19 Melissa Southers         47   55:33.63  8:57  219 
   20 Kamryn Olkowski          21   55:44.03  8:59  268 
   21 Suzanne Roseberry        60   55:57.64  9:01  250 
   22 Peter Trump              64   56:07.96  9:03  246 
   23 Frank Parker Jr.         60   56:56.85  9:10  221 
   24 Ruben Espinoza           76   57:14.83  9:13  289 
   25 Bradley Christiansen     47   57:18.37  9:14  267 
   26 Spencer Christiansen     15   57:18.38  9:14  266 
   27 Joseph Matchette         51   57:31.36  9:16  223 
   28 Andrew Schafer           42   57:43.19  9:18  208 
   29 Zachry Sheppard          16   57:49.06  9:19  272 
   30 Nathaniel Krouse         41   59:10.61  9:32  270 
   31 Amanda Rogers            43   59:15.78  9:33  217 
   32 Robert Bearden           43   59:19.66  9:33  241 
   33 Kerry Morrone            55   59:24.61  9:34  222 
   34 John Lira                30   59:24.76  9:34  214 
   35 Amber Jandrin            30   59:52.31  9:39  287 
   36 Steve Walden             42   59:58.73  9:40  275 
   37 Jennifer Thibault        40 1:00:34.71  9:45  218 
   38 Halle Thornton           23 1:00:44.97  9:47  234 
   39 Julie Campbell           49 1:02:18.42 10:02  269 
   40 Zachary Patton           31 1:03:03.48 10:09  288 
   41 Ronald Rockwell          59 1:04:13.65 10:21  281 
   42 Fernando Pelayo          36 1:04:14.43 10:21  239 
   43 Kimberly Adams           46 1:04:50.00 10:27  206 
   44 Cari Karns               48 1:05:21.70 10:32  274 
   45 Bob Burnett              64 1:06:35.00 10:43  211 
   46 Nelson Brentlinger       58 1:06:43.40 10:45  227 
   47 Stella Renner            54 1:07:20.66 10:51  261 
   48 Sydney Sontag            21 1:09:29.20 11:11  251 
   49 Theresa Sheppard         47 1:09:37.19 11:13  271 
   50 Joshua Holder            34 1:09:48.74 11:15  256 
   51 Michelle Nunez           41 1:10:15.02 11:19  207 
   52 Katrina Scholes          45 1:10:26.46 11:21  284 
   53 Erin Conley              27 1:10:44.48 11:24  279 
   54 Gillian Conley           21 1:13:04.04 11:46  278 
   55 Paula Arnold             63 1:13:04.10 11:46  286 
   56 Sharon Conley            59 1:13:04.49 11:46  277 
   57 Billie Tookmanian        43 1:13:55.95 11:54  248 
   58 David Tookmanian         44 1:13:56.04 11:54  247 
   59 Damian McCabe            52 1:17:47.87 12:32  202 
   60 Tasia Harris             31 1:22:36.18 13:18  280 
   61 Jim Egolf                74 1:24:23.78 13:35  228 
   62 Kathryn Lentz            65 1:29:23.33 14:24  231 
   63 Marianne Abell           37 1:32:56.34 14:58  259 
   64 Natalie Witmer           39 1:36:24.75 15:31  265 
   65 Layne Witmer             38 1:36:25.56 15:32  264 
   66 Karen A. Deboer          42 1:36:26.28 15:32  263 
   67 Luke Deboer              12 1:36:39.60 15:34  262 
   68 Jaime Snyder             15 1:53:51.85 18:20  203 
   69 Jennifer Jones           36 1:53:55.64 18:21  229 
   70 Bonnie Burkel            54 1:53:56.06 18:21  258 
   71 Bernadette Borders       56 1:53:57.60 18:21  230 

   10K Females 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Christine Florek         50   50:45.46  8:11  255 
    2 Maiya Anderson           43   51:50.71  8:21  224 
    3 Ellen Jackson            26   53:25.13  8:36  249 
    4 Leah Jenk                23   54:44.23  8:49  257 
    5 Lauren Hale              33   55:07.27  8:53  245 
    6 Melissa Southers         47   55:33.63  8:57  219 
    7 Kamryn Olkowski          21   55:44.03  8:59  268 
    8 Suzanne Roseberry        60   55:57.64  9:01  250 
    9 Amanda Rogers            43   59:15.78  9:33  217 
   10 Amber Jandrin            30   59:52.31  9:39  287 
   11 Jennifer Thibault        40 1:00:34.71  9:45  218 
   12 Halle Thornton           23 1:00:44.97  9:47  234 
   13 Julie Campbell           49 1:02:18.42 10:02  269 
   14 Kimberly Adams           46 1:04:50.00 10:27  206 
   15 Cari Karns               48 1:05:21.70 10:32  274 
   16 Stella Renner            54 1:07:20.66 10:51  261 
   17 Sydney Sontag            21 1:09:29.20 11:11  251 
   18 Michelle Nunez           41 1:10:15.02 11:19  207 
   19 Katrina Scholes          45 1:10:26.46 11:21  284 
   20 Erin Conley              27 1:10:44.48 11:24  279 
   21 Gillian Conley           21 1:13:04.04 11:46  278 
   22 Paula Arnold             63 1:13:04.10 11:46  286 
   23 Sharon Conley            59 1:13:04.49 11:46  277 
   24 Billie Tookmanian        43 1:13:55.95 11:54  248 
   25 Tasia Harris             31 1:22:36.18 13:18  280 
   26 Kathryn Lentz            65 1:29:23.33 14:24  231 
   27 Marianne Abell           37 1:32:56.34 14:58  259 
   28 Natalie Witmer           39 1:36:24.75 15:31  265 
   29 Layne Witmer             38 1:36:25.56 15:32  264 
   30 Karen A. Deboer          42 1:36:26.28 15:32  263 
   31 Jennifer Jones           36 1:53:55.64 18:21  229 
   32 Bonnie Burkel            54 1:53:56.06 18:21  258 
   33 Bernadette Borders       56 1:53:57.60 18:21  230 

   10K Males  

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Michael Stephens         35   43:04.03  6:56  200 
    2 Joel Coffman             32   44:00.49  7:05  254 
    3 Anthony Lujan            45   47:16.06  7:37  240 
    4 William Breedlove        42   48:40.04  7:50  253 
    5 Kevin Stoll              28   48:55.71  7:53  276 
    6 Christopher Degaray      51   50:20.63  8:07  220 
    7 Robert Peterson          21   50:33.64  8:09  233 
    8 Eric Shockley            40   51:00.73  8:13  209 
    9 Kenneth Boggs            63   52:06.68  8:24  226 
   10 Steven Orie              50   53:11.55  8:34  282 
   11 Jeffrey Rhodes           53   53:21.48  8:36  215 
   12 Anthony McCollin         46   54:19.74  8:45  260 
   13 Gale Tuper               44   55:20.02  8:55  252 
   14 Peter Trump              64   56:07.96  9:03  246 
   15 Frank Parker Jr.         60   56:56.85  9:10  221 
   16 Ruben Espinoza           76   57:14.83  9:13  289 
   17 Bradley Christiansen     47   57:18.37  9:14  267 
   18 Spencer Christiansen     15   57:18.38  9:14  266 
   19 Joseph Matchette         51   57:31.36  9:16  223 
   20 Andrew Schafer           42   57:43.19  9:18  208 
   21 Zachry Sheppard          16   57:49.06  9:19  272 
   22 Nathaniel Krouse         41   59:10.61  9:32  270 
   23 Robert Bearden           43   59:19.66  9:33  241 
   24 Kerry Morrone            55   59:24.61  9:34  222 
   25 John Lira                30   59:24.76  9:34  214 
   26 Steve Walden             42   59:58.73  9:40  275 
   27 Zachary Patton           31 1:03:03.48 10:09  288 
   28 Ronald Rockwell          59 1:04:13.65 10:21  281 
   29 Fernando Pelayo          36 1:04:14.43 10:21  239 
   30 Bob Burnett              64 1:06:35.00 10:43  211 
   31 Nelson Brentlinger       58 1:06:43.40 10:45  227 
   32 Theresa Sheppard         47 1:09:37.19 11:13  271 
   33 Joshua Holder            34 1:09:48.74 11:15  256 
   34 David Tookmanian         44 1:13:56.04 11:54  247 
   35 Damian McCabe            52 1:17:47.87 12:32  202 
   36 Jim Egolf                74 1:24:23.78 13:35  228 
   37 Luke Deboer              12 1:36:39.60 15:34  262 
   38 Jaime Snyder             15 1:53:51.85 18:20  203 

   10K Age Groups   

 
MALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Spencer Christiansen    M15   57:18.38  9:14   266 
    2 Zachry Sheppard         M16   57:49.06  9:19   272 
    3 Luke Deboer             M12 1:36:39.60 15:34   262 
    4 Jaime Snyder            M15 1:53:51.85 18:20   203 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 17
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kevin Stoll             M28   48:55.71  7:53   276 
    2 Robert Peterson         M21   50:33.64  8:09   233 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ellen Jackson           F26   53:25.13  8:36   249 
    2 Leah Jenk               F23   54:44.23  8:49   257 
    3 Kamryn Olkowski         F21   55:44.03  8:59   268 
    4 Halle Thornton          F23 1:00:44.97  9:47   234 
    5 Sydney Sontag           F21 1:09:29.20 11:11   251 
    6 Erin Conley             F27 1:10:44.48 11:24   279 
    7 Gillian Conley          F21 1:13:04.04 11:46   278 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Michael Stephens        M35   43:04.03  6:56   200 
    2 Joel Coffman            M32   44:00.49  7:05   254 
    3 John Lira               M30   59:24.76  9:34   214 
    4 Zachary Patton          M31 1:03:03.48 10:09   288 
    5 Fernando Pelayo         M36 1:04:14.43 10:21   239 
    6 Joshua Holder           M34 1:09:48.74 11:15   256 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Lauren Hale             F33   55:07.27  8:53   245 
    2 Amber Jandrin           F30   59:52.31  9:39   287 
    3 Tasia Harris            F31 1:22:36.18 13:18   280 
    4 Marianne Abell          F37 1:32:56.34 14:58   259 
    5 Natalie Witmer          F39 1:36:24.75 15:31   265 
    6 Layne Witmer            F38 1:36:25.56 15:32   264 
    7 Jennifer Jones          F36 1:53:55.64 18:21   229 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Anthony Lujan           M45   47:16.06  7:37   240 
    2 William Breedlove       M42   48:40.04  7:50   253 
    3 Eric Shockley           M40   51:00.73  8:13   209 
    4 Anthony McCollin        M46   54:19.74  8:45   260 
    5 Gale Tuper              M44   55:20.02  8:55   252 
    6 Bradley Christiansen    M47   57:18.37  9:14   267 
    7 Andrew Schafer          M42   57:43.19  9:18   208 
    8 Nathaniel Krouse        M41   59:10.61  9:32   270 
    9 Robert Bearden          M43   59:19.66  9:33   241 
   10 Steve Walden            M42   59:58.73  9:40   275 
   11 Theresa Sheppard        M47 1:09:37.19 11:13   271 
   12 David Tookmanian        M44 1:13:56.04 11:54   247 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Maiya Anderson          F43   51:50.71  8:21   224 
    2 Melissa Southers        F47   55:33.63  8:57   219 
    3 Amanda Rogers           F43   59:15.78  9:33   217 
    4 Jennifer Thibault       F40 1:00:34.71  9:45   218 
    5 Julie Campbell          F49 1:02:18.42 10:02   269 
    6 Kimberly Adams          F46 1:04:50.00 10:27   206 
    7 Cari Karns              F48 1:05:21.70 10:32   274 
    8 Michelle Nunez          F41 1:10:15.02 11:19   207 
    9 Katrina Scholes         F45 1:10:26.46 11:21   284 
   10 Billie Tookmanian       F43 1:13:55.95 11:54   248 
   11 Karen A. Deboer         F42 1:36:26.28 15:32   263 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Christopher Degaray     M51   50:20.63  8:07   220 
    2 Steven Orie             M50   53:11.55  8:34   282 
    3 Jeffrey Rhodes          M53   53:21.48  8:36   215 
    4 Joseph Matchette        M51   57:31.36  9:16   223 
    5 Kerry Morrone           M55   59:24.61  9:34   222 
    6 Ronald Rockwell         M59 1:04:13.65 10:21   281 
    7 Nelson Brentlinger      M58 1:06:43.40 10:45   227 
    8 Damian McCabe           M52 1:17:47.87 12:32   202 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Christine Florek        F50   50:45.46  8:11   255 
    2 Stella Renner           F54 1:07:20.66 10:51   261 
    3 Sharon Conley           F59 1:13:04.49 11:46   277 
    4 Bonnie Burkel           F54 1:53:56.06 18:21   258 
    5 Bernadette Borders      F56 1:53:57.60 18:21   230 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Kenneth Boggs           M63   52:06.68  8:24   226 
    2 Peter Trump             M64   56:07.96  9:03   246 
    3 Frank Parker Jr.        M60   56:56.85  9:10   221 
    4 Bob Burnett             M64 1:06:35.00 10:43   211 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Suzanne Roseberry       F60   55:57.64  9:01   250 
    2 Paula Arnold            F63 1:13:04.10 11:46   286 
    3 Kathryn Lentz           F65 1:29:23.33 14:24   231 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ruben Espinoza          M76   57:14.83  9:13   289 
    2 Jim Egolf               M74 1:24:23.78 13:35   228 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 

    Half Marathon Awards  

 
                           TOP OVERALL WINNERS


Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Olson              M22 1:24:26.62  6:27    71 
    2 Jacob Pitman            M18 1:28:18.37  6:45    64 
    3 George Valaika          M18 1:32:01.34  7:02    70 

    1 Angela Buch             F21 1:42:44.20  7:51    59 
    2 Sarah Castellan         F18 1:43:47.01  7:56    69 
    3 Isadora Germain         F18 1:44:04.65  7:57    60 


                             AGE GROUP AWARDS


MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Olson              M22 1:24:26.62  6:27    71 
    2 Jacob Pitman            M18 1:28:18.37  6:45    64 
    3 George Valaika          M18 1:32:01.34  7:02    70 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Angela Buch             F21 1:42:44.20  7:51    59 
    2 Sarah Castellan         F18 1:43:47.01  7:56    69 
    3 Isadora Germain         F18 1:44:04.65  7:57    60 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Derek Neal              M38 1:38:12.58  7:30     9 
    2 Jason P. Williams       M39 1:43:44.87  7:56    19 
    3 Matthew Triplett        M31 1:43:58.03  7:57    43 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Abby Jennings           F33 1:56:18.89  8:53    41 
    2 Tatiana Arellano        F32 2:02:28.13  9:21    17 
    3 Jena McCollum           F31 2:19:54.26 10:41    54 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Rob Clayton             M49 1:46:24.49  8:08    34 
    2 Ryan Sakata             M46 1:47:59.70  8:15     8 
    3 Kristofer Birgers       M46 1:49:02.93  8:20    18 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Amber Bills             F40 2:02:10.68  9:20    12 
    2 Katie Howells           F40 2:05:29.74  9:35    40 
    3 Genevieve Matchette     F48 2:11:05.06 10:01    26 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 David Meyer             M57 1:39:04.91  7:34    77 
    2 Kenneth Grace           M55 1:56:25.87  8:54    48 
    3 Michael Rappa           M58 2:03:00.48  9:24    46 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Betsy Ziegler           F54 1:55:16.57  8:48    45 
    2 Iris Dorsey             F53 1:56:53.86  8:56    24 
    3 Lisa Willoughby         F50 2:01:01.77  9:15    22 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Dale Bastin             M60 2:05:28.17  9:35     3 
    2 Thomas Scheetz          M62 2:24:38.66 11:03    10 
    3 Tony Wolusky            M60 2:31:06.10 11:33     4 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sharon Scheetz          F65 2:24:39.14 11:03    11 
    2 Ruth Zschoche           F63 2:33:10.43 11:42    76 

    Half Marathon Overall  

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Ryan Olson               22 1:24:26.62  6:27   71 
    2 Jacob Pitman             18 1:28:18.37  6:45   64 
    3 George Valaika           18 1:32:01.34  7:02   70 
    4 Brandon Rockers          21 1:34:21.85  7:13   73 
    5 Michael Dorey            18 1:36:29.62  7:22   68 
    6 Aidan O'Connor           18 1:36:59.63  7:25   75 
    7 Derek Neal               38 1:38:12.58  7:30    9 
    8 David Meyer              57 1:39:04.91  7:34   77 
    9 Angela Buch              21 1:42:44.20  7:51   59 
   10 Jason P. Williams        39 1:43:44.87  7:56   19 
   11 Sarah Castellan          18 1:43:47.01  7:56   69 
   12 Matthew Triplett         31 1:43:58.03  7:57   43 
   13 Isadora Germain          18 1:44:04.65  7:57   60 
   14 Garrett Dean             18 1:45:11.98  8:02   67 
   15 Joseph Graves            38 1:45:12.47  8:02   35 
   16 Jeffrey Fadlovich        19 1:45:42.59  8:05   56 
   17 Matthew Polzin           20 1:45:43.24  8:05   74 
   18 Rob Clayton              49 1:46:24.49  8:08   34 
   19 Kohta Araki              34 1:47:29.60  8:13   42 
   20 Rebecca Doe              19 1:47:52.20  8:15    5 
   21 Ryan Sakata              46 1:47:59.70  8:15    8 
   22 Victoria Perez           21 1:48:14.79  8:16   58 
   23 Sydney Ties              19 1:48:19.56  8:17   62 
   24 Andrew Peloquin          33 1:48:29.77  8:17   25 
   25 Kristofer Birgers        46 1:49:02.93  8:20   18 
   26 John Battersby           41 1:49:08.30  8:20   36 
   27 Hannah Daly              19 1:51:13.39  8:30   65 
   28 Thomas Weber             43 1:51:27.82  8:31   29 
   29 Steve Lincoln            47 1:52:39.49  8:36   49 
   30 Albaro Pillco            26 1:53:33.83  8:41   51 
   31 Herman Reinhold          33 1:53:49.09  8:42   30 
   32 Joel Robb                48 1:54:35.88  8:45   47 
   33 Betsy Ziegler            54 1:55:16.57  8:48   45 
   34 Meredith Stjohn          18 1:55:17.97  8:49   61 
   35 Abby Jennings            33 1:56:18.89  8:53   41 
   36 Drew Abell               38 1:56:25.63  8:54   44 
   37 Kenneth Grace            55 1:56:25.87  8:54   48 
   38 Iris Dorsey              53 1:56:53.86  8:56   24 
   39 Daniel Koepke            42 1:58:44.45  9:04   38 
   40 Leowell Cristobal        19 1:58:50.29  9:05   63 
   41 Lisa Willoughby          50 2:01:01.77  9:15   22 
   42 Amber Bills              40 2:02:10.68  9:20   12 
   43 Tatiana Arellano         32 2:02:28.13  9:21   17 
   44 Rigo Perez               37 2:02:46.12  9:23    1 
   45 Michael Rappa            58 2:03:00.48  9:24   46 
   46 Kathleen Collier         21 2:03:07.05  9:24   27 
   47 Claire Badger            22 2:04:05.78  9:29   72 
   48 Mark Hubbell             44 2:04:10.23  9:29  285 
   49 Dale Bastin              60 2:05:28.17  9:35    3 
   50 Katie Howells            40 2:05:29.74  9:35   40 
   51 Troy Pasch               50 2:05:48.00  9:37   53 
   52 Pierette Muffler         57 2:07:12.06  9:43   28 
   53 Aaron Ressler            44 2:08:45.43  9:50   33 
   54 Hanna Born               19 2:09:02.33  9:52   66 
   55 Austin Lan               28 2:09:26.41  9:53   37 
   56 Genevieve Matchette      48 2:11:05.06 10:01   26 
   57 Jacob Whited             18 2:14:19.81 10:16   78 
   58 Brennan Thompson         18 2:14:20.03 10:16   55 
   59 Colleen Monahan          44 2:15:52.58 10:23   52 
   60 Joy Jenkins              48 2:18:34.52 10:35   15 
   61 Jena McCollum            31 2:19:54.26 10:41   54 
   62 Thomas Scheetz           62 2:24:38.66 11:03   10 
   63 Sharon Scheetz           65 2:24:39.14 11:03   11 
   64 Maria Flores             57 2:30:20.40 11:29    6 
   65 Tony Wolusky             60 2:31:06.10 11:33    4 
   66 Nate Wheeler             30 2:31:47.26 11:36   20 
   67 Grace Wheeler            26 2:31:47.51 11:36   21 
   68 Ruth Zschoche            63 2:33:10.43 11:42   76 
   69 Martin Arellano          33 2:53:11.83 13:14   16

    Half Marathon Females 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Angela Buch              21 1:42:44.20  7:51   59 
    2 Sarah Castellan          18 1:43:47.01  7:56   69 
    3 Isadora Germain          18 1:44:04.65  7:57   60 
    4 Rebecca Doe              19 1:47:52.20  8:15    5 
    5 Victoria Perez           21 1:48:14.79  8:16   58 
    6 Sydney Ties              19 1:48:19.56  8:17   62 
    7 Hannah Daly              19 1:51:13.39  8:30   65 
    8 Betsy Ziegler            54 1:55:16.57  8:48   45 
    9 Meredith Stjohn          18 1:55:17.97  8:49   61 
   10 Abby Jennings            33 1:56:18.89  8:53   41 
   11 Iris Dorsey              53 1:56:53.86  8:56   24 
   12 Lisa Willoughby          50 2:01:01.77  9:15   22 
   13 Amber Bills              40 2:02:10.68  9:20   12 
   14 Tatiana Arellano         32 2:02:28.13  9:21   17 
   15 Kathleen Collier         21 2:03:07.05  9:24   27 
   16 Claire Badger            22 2:04:05.78  9:29   72 
   17 Katie Howells            40 2:05:29.74  9:35   40 
   18 Pierette Muffler         57 2:07:12.06  9:43   28 
   19 Hanna Born               19 2:09:02.33  9:52   66 
   20 Genevieve Matchette      48 2:11:05.06 10:01   26 
   21 Colleen Monahan          44 2:15:52.58 10:23   52 
   22 Joy Jenkins              48 2:18:34.52 10:35   15 
   23 Jena McCollum            31 2:19:54.26 10:41   54 
   24 Sharon Scheetz           65 2:24:39.14 11:03   11 
   25 Maria Flores             57 2:30:20.40 11:29    6 
   26 Grace Wheeler            26 2:31:47.51 11:36   21 
   27 Ruth Zschoche            63 2:33:10.43 11:42   76 

    Half Marathon Males 

 
Place Name                    Age Chiptime   Pace  Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ==== 
    1 Ryan Olson               22 1:24:26.62  6:27   71 
    2 Jacob Pitman             18 1:28:18.37  6:45   64 
    3 George Valaika           18 1:32:01.34  7:02   70 
    4 Brandon Rockers          21 1:34:21.85  7:13   73 
    5 Michael Dorey            18 1:36:29.62  7:22   68 
    6 Aidan O'Connor           18 1:36:59.63  7:25   75 
    7 Derek Neal               38 1:38:12.58  7:30    9 
    8 David Meyer              57 1:39:04.91  7:34   77 
    9 Jason P. Williams        39 1:43:44.87  7:56   19 
   10 Matthew Triplett         31 1:43:58.03  7:57   43 
   11 Garrett Dean             18 1:45:11.98  8:02   67 
   12 Joseph Graves            38 1:45:12.47  8:02   35 
   13 Jeffrey Fadlovich        19 1:45:42.59  8:05   56 
   14 Matthew Polzin           20 1:45:43.24  8:05   74 
   15 Rob Clayton              49 1:46:24.49  8:08   34 
   16 Kohta Araki              34 1:47:29.60  8:13   42 
   17 Ryan Sakata              46 1:47:59.70  8:15    8 
   18 Andrew Peloquin          33 1:48:29.77  8:17   25 
   19 Kristofer Birgers        46 1:49:02.93  8:20   18 
   20 John Battersby           41 1:49:08.30  8:20   36 
   21 Thomas Weber             43 1:51:27.82  8:31   29 
   22 Steve Lincoln            47 1:52:39.49  8:36   49 
   23 Albaro Pillco            26 1:53:33.83  8:41   51 
   24 Herman Reinhold          33 1:53:49.09  8:42   30 
   25 Joel Robb                48 1:54:35.88  8:45   47 
   26 Drew Abell               38 1:56:25.63  8:54   44 
   27 Kenneth Grace            55 1:56:25.87  8:54   48 
   28 Daniel Koepke            42 1:58:44.45  9:04   38 
   29 Leowell Cristobal        19 1:58:50.29  9:05   63 
   30 Rigo Perez               37 2:02:46.12  9:23    1 
   31 Michael Rappa            58 2:03:00.48  9:24   46 
   32 Mark Hubbell             44 2:04:10.23  9:29  285 
   33 Dale Bastin              60 2:05:28.17  9:35    3 
   34 Troy Pasch               50 2:05:48.00  9:37   53 
   35 Aaron Ressler            44 2:08:45.43  9:50   33 
   36 Austin Lan               28 2:09:26.41  9:53   37 
   37 Jacob Whited             18 2:14:19.81 10:16   78 
   38 Brennan Thompson         18 2:14:20.03 10:16   55 
   39 Thomas Scheetz           62 2:24:38.66 11:03   10 
   40 Tony Wolusky             60 2:31:06.10 11:33    4 
   41 Nate Wheeler             30 2:31:47.26 11:36   20 
   42 Martin Arellano          33 2:53:11.83 13:14   16 

    Half Marathon Age Groups  

 
MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Ryan Olson              M22 1:24:26.62  6:27    71 
    2 Jacob Pitman            M18 1:28:18.37  6:45    64 
    3 George Valaika          M18 1:32:01.34  7:02    70 
    4 Brandon Rockers         M21 1:34:21.85  7:13    73 
    5 Michael Dorey           M18 1:36:29.62  7:22    68 
    6 Aidan O'Connor          M18 1:36:59.63  7:25    75 
    7 Garrett Dean            M18 1:45:11.98  8:02    67 
    8 Jeffrey Fadlovich       M19 1:45:42.59  8:05    56 
    9 Matthew Polzin          M20 1:45:43.24  8:05    74 
   10 Albaro Pillco           M26 1:53:33.83  8:41    51 
   11 Leowell Cristobal       M19 1:58:50.29  9:05    63 
   12 Austin Lan              M28 2:09:26.41  9:53    37 
   13 Jacob Whited            M18 2:14:19.81 10:16    78 
   14 Brennan Thompson        M18 2:14:20.03 10:16    55 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Angela Buch             F21 1:42:44.20  7:51    59 
    2 Sarah Castellan         F18 1:43:47.01  7:56    69 
    3 Isadora Germain         F18 1:44:04.65  7:57    60 
    4 Rebecca Doe             F19 1:47:52.20  8:15     5 
    5 Victoria Perez          F21 1:48:14.79  8:16    58 
    6 Sydney Ties             F19 1:48:19.56  8:17    62 
    7 Hannah Daly             F19 1:51:13.39  8:30    65 
    8 Meredith Stjohn         F18 1:55:17.97  8:49    61 
    9 Kathleen Collier        F21 2:03:07.05  9:24    27 
   10 Claire Badger           F22 2:04:05.78  9:29    72 
   11 Hanna Born              F19 2:09:02.33  9:52    66 
   12 Grace Wheeler           F26 2:31:47.51 11:36    21 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Derek Neal              M38 1:38:12.58  7:30     9 
    2 Jason P. Williams       M39 1:43:44.87  7:56    19 
    3 Matthew Triplett        M31 1:43:58.03  7:57    43 
    4 Joseph Graves           M38 1:45:12.47  8:02    35 
    5 Kohta Araki             M34 1:47:29.60  8:13    42 
    6 Andrew Peloquin         M33 1:48:29.77  8:17    25 
    7 Herman Reinhold         M33 1:53:49.09  8:42    30 
    8 Drew Abell              M38 1:56:25.63  8:54    44 
    9 Rigo Perez              M37 2:02:46.12  9:23     1 
   10 Nate Wheeler            M30 2:31:47.26 11:36    20 
   11 Martin Arellano         M33 2:53:11.83 13:14    16 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Abby Jennings           F33 1:56:18.89  8:53    41 
    2 Tatiana Arellano        F32 2:02:28.13  9:21    17 
    3 Jena McCollum           F31 2:19:54.26 10:41    54 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Rob Clayton             M49 1:46:24.49  8:08    34 
    2 Ryan Sakata             M46 1:47:59.70  8:15     8 
    3 Kristofer Birgers       M46 1:49:02.93  8:20    18 
    4 John Battersby          M41 1:49:08.30  8:20    36 
    5 Thomas Weber            M43 1:51:27.82  8:31    29 
    6 Steve Lincoln           M47 1:52:39.49  8:36    49 
    7 Joel Robb               M48 1:54:35.88  8:45    47 
    8 Daniel Koepke           M42 1:58:44.45  9:04    38 
    9 Mark Hubbell            M44 2:04:10.23  9:29   285 
   10 Aaron Ressler           M44 2:08:45.43  9:50    33 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Amber Bills             F40 2:02:10.68  9:20    12 
    2 Katie Howells           F40 2:05:29.74  9:35    40 
    3 Genevieve Matchette     F48 2:11:05.06 10:01    26 
    4 Colleen Monahan         F44 2:15:52.58 10:23    52 
    5 Joy Jenkins             F48 2:18:34.52 10:35    15 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 David Meyer             M57 1:39:04.91  7:34    77 
    2 Kenneth Grace           M55 1:56:25.87  8:54    48 
    3 Michael Rappa           M58 2:03:00.48  9:24    46 
    4 Troy Pasch              M50 2:05:48.00  9:37    53 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Betsy Ziegler           F54 1:55:16.57  8:48    45 
    2 Iris Dorsey             F53 1:56:53.86  8:56    24 
    3 Lisa Willoughby         F50 2:01:01.77  9:15    22 
    4 Pierette Muffler        F57 2:07:12.06  9:43    28 
    5 Maria Flores            F57 2:30:20.40 11:29     6 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Dale Bastin             M60 2:05:28.17  9:35     3 
    2 Thomas Scheetz          M62 2:24:38.66 11:03    10 
    3 Tony Wolusky            M60 2:31:06.10 11:33     4 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                         Chiptime   Pace   Bib#    
===== ======================= === ========== ===== ===== 
    1 Sharon Scheetz          F65 2:24:39.14 11:03    11 
    2 Ruth Zschoche           F63 2:33:10.43 11:42    76