Milkman

32nd Annual Milkman Triathalon
Dexter, New Mexico
June 4, 2016

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it. Click HERE for instructions.
If you have any questions about the timing or results, please contact Sid@CCRTiming.com
Awards Age Groups
Overall Males
Overall Females
Clydesdale/Athena Relay Best of the US
First Triathlon
USAT sanctioned event: Results submitted for ranking
AGE shown and used for results is as of 12/31/2016 per USAT

 

    Awards  


                                                                 OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin             M26 Hobbs NM              57:51.4     7:50.3    1:03.2    30:07.7    0:46.2    18:04.1           110 
    2 Robert Mercer           M29 Las Cruces NM         59:53.1     8:00.3    0:54.8    31:19.5                                121 
    3 Gage Bonestroo          M31 Portales NM         1:01:50.1     7:22.3    0:49.3    32:36.5    0:42.3    20:19.7           200 
    4 Bobby Gonzales          M56 El Paso TX          1:03:37.2     7:05.0    0:36.8    35:02.0    0:45.5    20:08.0           622 
    5 Robert Browning         M46 Albuquerque NM      1:04:09.7     8:01.4    0:44.2    34:09.0    1:01.3    20:13.9           505 
    6 Cade Martin             M14 Albuquerque NM      1:05:18.7     6:55.6    1:09.1    35:05.6    0:37.0    21:31.5           709 
    7 Camron Stotts           M41 Midland TX          1:06:41.3     9:14.2    1:03.5    34:12.1    0:57.7    21:13.8           413 
    8 Perry Toles             M59 Roswell NM          1:06:44.0     8:13.0    1:18.3    34:49.9    0:38.3    21:44.5           600 
    9 Steven Montoya          M39 Los Alamos NM       1:07:47.7     9:29.2    0:51.6    34:52.7    0:49.0    21:45.3           303 
   10 Mike Engelhardt         M46 Los Alamos NM       1:08:23.9    10:01.7    1:21.2    36:03.5    1:18.6    19:39.0           507 

    1 Terry Casey             F37 Albuquerque NM      1:05:40.1     7:49.6    1:08.3    33:55.0    0:30.9    22:16.3           309 
    2 Donna Douglass          F45 Alamogordo NM       1:12:50.5     9:07.7    0:51.4    36:58.9    0:58.8    24:53.8           504 
    3 Martha Weisler          F35 Albuquerque NM      1:13:37.0    10:40.8    1:16.2    38:34.2    1:01.8    22:04.0           304 
    4 Itzel Alejandra Banuelo F17 El Paso TX          1:14:26.9     7:54.6    1:06.9    40:35.7    1:00.7    23:49.1           115 
    5 Ashley Donaldson        F34 Lubbock TX          1:15:35.9     8:08.7    1:16.3    39:39.1    0:48.5    25:43.4           201 
    6 Mariana Urrea           F17 El Paso TX          1:18:22.6     9:51.9    0:49.7    40:44.6    0:46.4    26:10.1           123 
    7 Jaime Aagaard           F40 Albuquerque NM      1:19:18.3    10:19.2    1:14.3    41:16.4    0:44.9    25:43.6           401 
    8 M Kathy Foucar          F66 Albuquerque NM      1:21:59.6    10:46.1    1:58.9    42:08.9    1:14.2    25:51.5           716 
    9 Kim Bear                F60 Santa Fe NM         1:22:56.8     9:32.2    1:39.3    38:14.3    1:15.2    32:15.8           720 
   10 Annie Smith             F16 Clovis NM           1:24:06.9     7:41.1    1:23.5    46:53.9    0:43.6    27:24.9           124 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Keon Ahghar              27 Roswell NM          1:33:10.8    16:05.6    4:36.7    42:06.9    1:19.4    29:02.3           114 
    2 Edgar Solis              34 Albuqueque NM       1:35:30.9    15:02.9    1:58.2    44:27.4    1:24.1    32:38.4           204 
    3 Ryan Johnston            27 Artesia NM          1:49:32.2    16:36.5    4:32.3    47:09.4    1:42.7    39:31.3           111 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Earl Higgs               51 Socorro NM          1:25:25.6    10:48.8    2:03.7    39:15.0    1:24.4    31:53.8           627 
    2 Gary Velasquez           52 Roswell NM          1:26:43.5    16:10.4    1:23.1    40:51.1    1:14.5    27:04.6           628 
    3 Rigo Rubalcaba           42 Hobbs NM            1:28:20.9    10:51.6    1:32.9    44:38.3    1:12.2    30:06.1           416 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Jaylene Crist            46 Texico NM           1:51:47.8    14:08.4    3:03.7    53:51.5    3:40.1    37:04.3           511 
    2 Linda Garcia             68 Albuquerque NM      2:05:53.0    21:24.0    1:57.8    53:37.0    3:49.2    45:05.0           706 
    3 Kristin Mang             53 Colorado Springs CO 2:35:10.8    20:07.8    6:40.0  1:13:26.7    2:01.7    52:54.7           606 
 
                                          
                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10

MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Cade Martin              14 Albuquerque NM      1:05:18.7     6:55.6    1:09.1    35:05.6    0:37.0    21:31.5           709 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Case Smith               16 Clovis NM           1:18:35.5     7:11.9    2:18.6    43:23.2    0:41.9    25:00.0           125 
    2 Nolan Seidler            16 Albuquerque NM      1:34:12.5    14:19.4    2:28.6    48:19.6    1:06.9    27:58.1           101 
    3 Glen Southard            17 Clovis NM           1:46:39.9     7:51.0    1:41.1  1:04:42.9    1:01.0    31:24.0           126 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Itzel Alejandra Banuelo  17 El Paso TX          1:14:26.9     7:54.6    1:06.9    40:35.7    1:00.7    23:49.1           115 
    2 Mariana Urrea            17 El Paso TX          1:18:22.6     9:51.9    0:49.7    40:44.6    0:46.4    26:10.1           123 
    3 Annie Smith              16 Clovis NM           1:24:06.9     7:41.1    1:23.5    46:53.9    0:43.6    27:24.9           124 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Lorenzo Juarez           19 Lovington NM        1:11:21.6    10:20.0    1:19.6    38:57.5    0:43.5    20:01.0           116 
    2 Justus Haefner           18 Roswell NM          1:38:48.8    16:27.1    3:17.1    46:56.3    1:17.9    30:50.4           109 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Owen Aragonez            23 El Paso TX          1:20:37.9     8:50.7    0:45.0    39:55.4    0:51.6    28:15.3  2:00.0   122 
    2 Jonah Haefner            20 Roswell NM          1:21:28.3    11:00.3    1:52.7    45:38.3    1:10.5    21:46.6           100 
    3 Clay Garnett             24 Dexter NM           1:22:24.7    11:38.0    3:21.9    40:35.0    1:12.1    25:37.7           119 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Jill Balkun              24 Clovis NM           1:43:20.6     8:07.8    2:35.2    54:03.7    1:37.8    36:56.2           127 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Rance Irvin              26 Hobbs NM              57:51.4     7:50.3    1:03.2    30:07.7    0:46.2    18:04.1           110 
    2 Robert Mercer            29 Las Cruces NM         59:53.1     8:00.3    0:54.8    31:19.5                                121 
    3 Clark Smith              26 Albuquerque NM      1:11:17.5     9:54.6    1:42.1    35:39.3    1:03.1    22:58.5           102 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Amy Martin               27 Lubbock TX          1:27:17.8    11:15.0    2:01.3    43:54.6    1:07.1    28:59.9           117 
    2 J.J. Bear                27 Santa Fe NM         1:36:41.5     9:28.7    3:53.6    43:56.9    1:52.4    37:30.0           112 
    3 Samantha Bear            28 Santa Fe NM         1:36:42.7    10:11.4    3:08.7    43:51.9    1:59.5    37:31.4           113 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Gage Bonestroo           31 Portales NM         1:01:50.1     7:22.3    0:49.3    32:36.5    0:42.3    20:19.7           200 
    2 Aaron Colyer             32 Roswell NM          1:11:41.7     8:07.7    1:04.2    35:19.3    0:56.7    26:13.9           207 
    3 Scott Berzai             33 South Bend IN       1:12:16.8     8:35.4    1:23.8    34:20.5    1:18.1    26:39.2           205 
    4 Daniel Cervantes         34 Albuquerque NM      1:14:47.6    11:22.7    1:48.2    39:04.4    1:21.4    21:11.0           203 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Ashley Donaldson         34 Lubbock TX          1:15:35.9     8:08.7    1:16.3    39:39.1    0:48.5    25:43.4           201 
    2 Nancy Cadena             32 El Paso TX          1:29:10.7    12:46.2    1:47.9    47:43.6    1:23.5    25:29.6           210 
    3 Osiris Ortiz             34 El Paso TX          1:39:53.1    17:47.3    2:09.2    47:18.8    1:07.8    31:30.1           212 
 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Steven Montoya           39 Los Alamos NM       1:07:47.7     9:29.2    0:51.6    34:52.7    0:49.0    21:45.3           303 
    2 Tony Casas               38 El Paso TX          1:15:37.1    10:17.3    1:55.9    39:29.1    0:56.4    22:58.6           307 
    3 Craig McHorse            36 Albuquerque NM      1:19:41.1    11:30.4    1:54.2    38:22.8    1:06.4    26:47.4           308 
    4 Todd Barela              36 Roswell NM          1:20:39.0    11:17.1    0:55.3    42:52.4    0:43.0    24:51.4           306 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Terry Casey              37 Albuquerque NM      1:05:40.1     7:49.6    1:08.3    33:55.0    0:30.9    22:16.3           309 
    2 Martha Weisler           35 Albuquerque NM      1:13:37.0    10:40.8    1:16.2    38:34.2    1:01.8    22:04.0           304 
    3 Monica Gonzales          36 Albuquerque NM      1:38:29.0    13:25.8    2:13.3    49:42.1    1:40.4    31:27.5           305 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Camron Stotts            41 Midland TX          1:06:41.3     9:14.2    1:03.5    34:12.1    0:57.7    21:13.8           413 
    2 Shawn Martin             43 Sandia Park NM      1:11:22.9    10:11.9    1:53.9    36:09.8    1:01.1    22:06.3           409 
    3 George Aranda            41 Lovington NM        1:18:40.1    12:08.9    1:45.5    36:51.8    0:46.7    27:07.4           410 
    4 Allan Espina             42 Odessa TX           1:21:22.3    11:56.5    1:55.7    42:05.1    0:55.0    24:30.1           402 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jaime Aagaard            40 Albuquerque NM      1:19:18.3    10:19.2    1:14.3    41:16.4    0:44.9    25:43.6           401 
    2 Jennifer Nielsen         44 El Paso TX          1:41:39.4    11:53.5    1:57.1    51:10.1    1:34.7    35:04.1           412 
    3 Michelle Harkey          42 Los Alamos NM       1:50:06.1    13:24.2    3:00.0    53:03.4    1:42.1    38:56.5           404 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Robert Browning          46 Albuquerque NM      1:04:09.7     8:01.4    0:44.2    34:09.0    1:01.3    20:13.9           505 
    2 Mike Engelhardt          46 Los Alamos NM       1:08:23.9    10:01.7    1:21.2    36:03.5    1:18.6    19:39.0           507 
    3 James Kehrle             49 El Paso TX          1:09:10.2     8:32.3    0:42.7    35:40.6    1:04.7    23:10.0           509 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Donna Douglass           45 Alamogordo NM       1:12:50.5     9:07.7    0:51.4    36:58.9    0:58.8    24:53.8           504 
    2 Karen Andrews            49 Roswell NM          1:31:10.8    11:33.3    1:54.8    48:10.9    1:15.6    28:16.4           502 
    3 Jaylene Crist            46 Texico NM           1:51:47.8    14:08.4    3:03.7    53:51.5    3:40.1    37:04.3           511 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Daniel Valdez            54 Lovington NM        1:19:08.9    10:39.6    1:21.4    41:31.8    1:06.8    24:29.3           603 
    2 Paul Gallardo            50 Albuquerque NM      1:20:20.1    12:08.4    1:40.6    39:31.1    1:28.7    25:31.4           616 
    3 Earl Higgs               51 Socorro NM          1:25:25.6    10:48.8    2:03.7    39:15.0    1:24.4    31:53.8           627 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Karen Williams           54 Los Alamos NM       1:25:29.9    11:30.7    2:10.4    41:42.0    1:12.3    28:54.5           607 
    2 Alison Robbenhaar        53 Albuquerque NM      1:29:14.0    10:51.5    1:07.5    43:20.3    1:31.7    32:23.0           612 
    3 Deb Pearson              50 Santa Fe NM         1:37:52.7    10:01.2    2:24.9    49:28.2    2:12.9    33:45.5           613 
 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           56 El Paso TX          1:03:37.2     7:05.0    0:36.8    35:02.0    0:45.5    20:08.0           622 
    2 Perry Toles              59 Roswell NM          1:06:44.0     8:13.0    1:18.3    34:49.9    0:38.3    21:44.5           600 
    3 David Garrett            56 Albuquerque NM      1:10:19.7     9:12.5    1:19.6    36:31.9    0:48.4    22:27.4           602 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Marti Greer              58 Ransom Canyon TX    1:30:43.0    10:10.1    1:17.5    40:56.6    1:31.0    36:47.8           621 
    2 Treca Boney              55 Clovis NM           1:34:49.1    13:02.9    2:15.3    44:54.2    1:20.1    33:16.7           605 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Carl Armstrong           62 Clovis NM           1:13:22.2    10:14.8    1:29.5    36:06.8    0:52.5    24:38.7           711 
    2 Jan Bear                 61 Santa Fe NM         1:16:58.9    11:14.7    1:43.8    36:02.2    1:09.3    26:49.1           719 
    3 Dan Zeller               60 Hobbs NM            1:27:54.9     9:50.4    1:34.7    44:51.9    1:21.7    30:16.3           718 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Kim Bear                 60 Santa Fe NM         1:22:56.8     9:32.2    1:39.3    38:14.3    1:15.2    32:15.8           720 
    2 Carol McGuire            62 Roswell NM          1:39:34.0    14:34.0    1:46.8    45:10.3    1:49.7    36:13.3           714 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Patrick McCreary         65 Portales NM         1:19:10.7    10:37.9    0:51.2    41:16.0    0:38.0    25:47.7           701 
    2 Jasha Cultreri           65 Midland TX          1:28:33.4     9:55.4    1:45.8    43:45.6    1:14.2    31:52.5           710 
    3 Dennis Pabst             69 Roswell NM          2:04:19.7    14:03.1    3:14.3  1:01:12.8    1:36.7    44:12.9           713 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 M Kathy Foucar           66 Albuquerque NM      1:21:59.6    10:46.1    1:58.9    42:08.9    1:14.2    25:51.5           716 
    2 Colleen Burns            67 McIntosh NM         1:28:39.0     9:22.8    1:23.6    51:37.8    1:31.5    24:43.5           712 
    3 Linda Garcia             68 Albuquerque NM      2:05:53.0    21:24.0    1:57.8    53:37.0    3:49.2    45:05.0           706 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Kenton Blair             73 Corrales NM         1:18:51.3    10:33.2    1:50.3    40:58.3    0:58.0    24:31.5           707 
    2 Elliott Foucar           70 Albuquerque NM      1:23:35.2    10:25.7    2:23.0    43:31.7    1:43.6    25:31.3           715 
    3 Barry Field              71 Albuquerque NM      1:25:46.9    12:09.1    1:46.9    41:40.0    1:26.1    28:44.9           702 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 "jo" (joanne) Schmidt    70 Albuquerque NM      2:05:27.4    15:43.7    4:07.1    59:41.1    0:56.4    44:59.1           708 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 Richard Park             79 El Paso TX          1:38:34.9    14:17.7    2:22.7    47:17.5    1:42.1    32:55.0           700 


    Age Groups  

                                                   OFFICIAL AGE GROUP RESULTS

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cade Martin              14 Albuquerque NM      1:05:18.7     6:55.6    1:09.1    35:05.6    0:37.0    21:31.5           709 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Smith               16 Clovis NM           1:18:35.5     7:11.9    2:18.6    43:23.2    0:41.9    25:00.0           125 
    2 Nolan Seidler            16 Albuquerque NM      1:34:12.5    14:19.4    2:28.6    48:19.6    1:06.9    27:58.1           101 
    3 Glen Southard            17 Clovis NM           1:46:39.9     7:51.0    1:41.1  1:04:42.9    1:01.0    31:24.0           126 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Itzel Alejandra Banuelo  17 El Paso TX          1:14:26.9     7:54.6    1:06.9    40:35.7    1:00.7    23:49.1           115 
    2 Mariana Urrea            17 El Paso TX          1:18:22.6     9:51.9    0:49.7    40:44.6    0:46.4    26:10.1           123 
    3 Annie Smith              16 Clovis NM           1:24:06.9     7:41.1    1:23.5    46:53.9    0:43.6    27:24.9           124 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Lorenzo Juarez           19 Lovington NM        1:11:21.6    10:20.0    1:19.6    38:57.5    0:43.5    20:01.0           116 
    2 Justus Haefner           18 Roswell NM          1:38:48.8    16:27.1    3:17.1    46:56.3    1:17.9    30:50.4           109 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Owen Aragonez            23 El Paso TX          1:20:37.9     8:50.7    0:45.0    39:55.4    0:51.6    28:15.3  2:00.0   122 
    2 Jonah Haefner            20 Roswell NM          1:21:28.3    11:00.3    1:52.7    45:38.3    1:10.5    21:46.6           100 
    3 Clay Garnett             24 Dexter NM           1:22:24.7    11:38.0    3:21.9    40:35.0    1:12.1    25:37.7           119 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jill Balkun              24 Clovis NM           1:43:20.6     8:07.8    2:35.2    54:03.7    1:37.8    36:56.2           127 
 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              26 Hobbs NM              57:51.4     7:50.3    1:03.2    30:07.7    0:46.2    18:04.1           110 
    2 Robert Mercer            29 Las Cruces NM         59:53.1     8:00.3    0:54.8    31:19.5                                121 
    3 Clark Smith              26 Albuquerque NM      1:11:17.5     9:54.6    1:42.1    35:39.3    1:03.1    22:58.5           102 
    4 Marcus Nieto             25 Portales NM         1:15:36.4     9:31.4    1:17.7    39:01.3    1:09.0    24:37.1           103 
    5 Cole Martin              25 Lubbock TX          1:20:30.1     9:32.3    1:26.2    41:37.2    1:58.2    25:56.3           118 
    6 Keon Ahghar              27 Roswell NM          1:33:10.8    16:05.6    4:36.7    42:06.9    1:19.4    29:02.3           114 
    7 Greg Olsen               26 Clovis NM           1:35:49.2    11:39.2    9:34.4    40:34.6    1:34.9    32:26.2           106 
    8 Ryan Johnston            27 Artesia NM          1:49:32.2    16:36.5    4:32.3    47:09.4    1:42.7    39:31.3           111 
    9 Andrew Francis           26 Clovis NM           2:02:48.7    14:38.4    3:08.2  1:09:56.6    1:34.0    33:31.7           107 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Amy Martin               27 Lubbock TX          1:27:17.8    11:15.0    2:01.3    43:54.6    1:07.1    28:59.9           117 
    2 J.J. Bear                27 Santa Fe NM         1:36:41.5     9:28.7    3:53.6    43:56.9    1:52.4    37:30.0           112 
    3 Samantha Bear            28 Santa Fe NM         1:36:42.7    10:11.4    3:08.7    43:51.9    1:59.5    37:31.4           113 
    4 Maureen Scanlon          28 Brewerton NY        1:40:58.3    13:28.2    2:43.8    51:57.8    1:50.1    30:58.5           105 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gage Bonestroo           31 Portales NM         1:01:50.1     7:22.3    0:49.3    32:36.5    0:42.3    20:19.7           200 
    2 Aaron Colyer             32 Roswell NM          1:11:41.7     8:07.7    1:04.2    35:19.3    0:56.7    26:13.9           207 
    3 Scott Berzai             33 South Bend IN       1:12:16.8     8:35.4    1:23.8    34:20.5    1:18.1    26:39.2           205 
    4 Daniel Cervantes         34 Albuquerque NM      1:14:47.6    11:22.7    1:48.2    39:04.4    1:21.4    21:11.0           203 
    5 Justin Winn              33 El Paso TX          1:20:06.1    12:23.3    1:06.6    39:15.2    0:55.5    26:25.6           208 
    6 Edgar Solis              34 Albuqueque NM       1:35:30.9    15:02.9    1:58.2    44:27.4    1:24.1    32:38.4           204 
    7 Hoby Barrera             34 Artesia NM          1:48:40.0    18:49.1    6:16.4    50:17.4    2:37.5    30:39.7           213 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ashley Donaldson         34 Lubbock TX          1:15:35.9     8:08.7    1:16.3    39:39.1    0:48.5    25:43.4           201 
    2 Nancy Cadena             32 El Paso TX          1:29:10.7    12:46.2    1:47.9    47:43.6    1:23.5    25:29.6           210 
    3 Osiris Ortiz             34 El Paso TX          1:39:53.1    17:47.3    2:09.2    47:18.8    1:07.8    31:30.1           212 
    4 Lizette Quinonez         33 Chaparral NM        1:47:06.9    19:51.3    1:58.6    51:22.3    2:05.7    31:49.2           209 
    5 Crystal Begay            34 Albuquerque NM      1:49:39.7    20:37.4    3:22.6    53:04.1    2:12.0    30:23.7           211 
    6 Gloriane Ortega          34 Albuquerque NM      2:00:21.8    16:24.3    4:01.4  1:00:47.2    2:26.2    36:42.8           202 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Steven Montoya           39 Los Alamos NM       1:07:47.7     9:29.2    0:51.6    34:52.7    0:49.0    21:45.3           303 
    2 Tony Casas               38 El Paso TX          1:15:37.1    10:17.3    1:55.9    39:29.1    0:56.4    22:58.6           307 
    3 Craig McHorse            36 Albuquerque NM      1:19:41.1    11:30.4    1:54.2    38:22.8    1:06.4    26:47.4           308 
    4 Todd Barela              36 Roswell NM          1:20:39.0    11:17.1    0:55.3    42:52.4    0:43.0    24:51.4           306 
    5 Jeremiah Higley          39 Hereford TX         1:21:21.8    10:26.4    1:05.8    40:23.5    0:51.7    28:34.5           311 
    6 Michael Owen             37 Albuquerque NM      1:43:38.5    14:32.3    3:26.1    47:57.4    2:30.8    35:12.0           301 
    7 Dave Ortega              37 Albuquerque NM      1:55:21.5    17:50.4    2:23.4    55:54.8    2:32.3    36:40.6           302 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Terry Casey              37 Albuquerque NM      1:05:40.1     7:49.6    1:08.3    33:55.0    0:30.9    22:16.3           309 
    2 Martha Weisler           35 Albuquerque NM      1:13:37.0    10:40.8    1:16.2    38:34.2    1:01.8    22:04.0           304 
    3 Monica Gonzales          36 Albuquerque NM      1:38:29.0    13:25.8    2:13.3    49:42.1    1:40.4    31:27.5           305 
 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Camron Stotts            41 Midland TX          1:06:41.3     9:14.2    1:03.5    34:12.1    0:57.7    21:13.8           413 
    2 Shawn Martin             43 Sandia Park NM      1:11:22.9    10:11.9    1:53.9    36:09.8    1:01.1    22:06.3           409 
    3 George Aranda            41 Lovington NM        1:18:40.1    12:08.9    1:45.5    36:51.8    0:46.7    27:07.4           410 
    4 Allan Espina             42 Odessa TX           1:21:22.3    11:56.5    1:55.7    42:05.1    0:55.0    24:30.1           402 
    5 Alan Trever              42 Roswell NM          1:21:56.0    15:13.7    1:12.0    39:10.8    1:13.2    25:06.4           411 
    6 Josh Smith               42 Clovis NM           1:28:16.7     8:27.0    4:19.6    47:22.7    0:53.5    27:14.0           417 
    7 Rigo Rubalcaba           42 Hobbs NM            1:28:20.9    10:51.6    1:32.9    44:38.3    1:12.2    30:06.1           416 
    8 Miles Begay              41 Albuquerque NM      1:34:43.6    14:04.1    1:57.1    48:04.6    1:03.0    29:34.9           403 
    9 Jimmy Preston            43 Roswell NM          1:38:41.0    13:28.4    2:25.6    48:59.9    1:09.0    32:38.1           408 
   10 Doug Southern            43 Roswell NM          1:42:54.3    13:39.1    1:42.1    45:45.9    1:46.1    40:01.1           415 
   11 Russell Wilfong          44 El Paso TX          2:27:17.7    13:12.0    1:42.2  1:40:00.4    0:29.8    31:53.3           405 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jaime Aagaard            40 Albuquerque NM      1:19:18.3    10:19.2    1:14.3    41:16.4    0:44.9    25:43.6           401 
    2 Jennifer Nielsen         44 El Paso TX          1:41:39.4    11:53.5    1:57.1    51:10.1    1:34.7    35:04.1           412 
    3 Michelle Harkey          42 Los Alamos NM       1:50:06.1    13:24.2    3:00.0    53:03.4    1:42.1    38:56.5           404 
    4 Elizabeth Ohara William  44 El Paso TX          1:50:06.8    14:57.1    1:48.7    56:40.2    1:06.3    35:34.6           407 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Browning          46 Albuquerque NM      1:04:09.7     8:01.4    0:44.2    34:09.0    1:01.3    20:13.9           505 
    2 Mike Engelhardt          46 Los Alamos NM       1:08:23.9    10:01.7    1:21.2    36:03.5    1:18.6    19:39.0           507 
    3 James Kehrle             49 El Paso TX          1:09:10.2     8:32.3    0:42.7    35:40.6    1:04.7    23:10.0           509 
    4 Marc Arellano            47 Albuquerque NM      1:10:58.0     9:19.0    0:54.0    35:46.1    0:47.2    24:11.8           508 
    5 David Donaldson          47 Lubbock TX          1:13:05.8     9:49.5    1:40.5    35:57.9    1:06.4    24:31.5           501 
    6 Kevin Sourisseau         49 Tijeras NM          1:19:06.8    11:21.6    1:28.3    39:28.3    1:24.1    25:24.6           503 
    7 Tim Mang                 45 Colorado Springs CO 1:28:34.1    11:15.3    2:24.9    40:42.5    1:09.5    33:01.9           500 
    8 Jaime Natividad          48 El Paso TX          1:28:43.2    11:12.1    1:54.8    42:34.3    1:06.2    31:55.9           510 
    9 David Suto               48 Hobbs NM            1:29:27.8    11:40.1    1:46.5    41:52.9    1:28.0    32:40.5           516 
   10 Kenneth Roberts          46 Roswell NM          1:29:40.4    12:43.9    3:15.2    48:05.2    1:22.6    24:13.6           515 
   11 Eric Seward              46 Santa Fe NM         1:30:02.7    11:26.7    1:17.6    42:53.3    2:29.6    31:55.7           513 
   12 Leandro Gutierrez        49 Roswell NM          1:31:53.2    10:44.7    1:53.6    47:32.4    0:55.7    30:46.9           512 
   13 Sean Lee                 48 Roswell NM          1:35:10.6    12:48.7    2:25.9    44:06.7    2:19.4    33:30.1           514 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Donna Douglass           45 Alamogordo NM       1:12:50.5     9:07.7    0:51.4    36:58.9    0:58.8    24:53.8           504 
    2 Karen Andrews            49 Roswell NM          1:31:10.8    11:33.3    1:54.8    48:10.9    1:15.6    28:16.4           502 
    3 Jaylene Crist            46 Texico NM           1:51:47.8    14:08.4    3:03.7    53:51.5    3:40.1    37:04.3           511 
    4 Rebecca Clark            49 Albuquerque NM      1:54:19.2    15:40.2    3:55.5    57:13.1    2:55.3    34:35.2           506 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Daniel Valdez            54 Lovington NM        1:19:08.9    10:39.6    1:21.4    41:31.8    1:06.8    24:29.3           603 
    2 Paul Gallardo            50 Albuquerque NM      1:20:20.1    12:08.4    1:40.6    39:31.1    1:28.7    25:31.4           616 
    3 Earl Higgs               51 Socorro NM          1:25:25.6    10:48.8    2:03.7    39:15.0    1:24.4    31:53.8           627 
    4 Gary Velasquez           52 Roswell NM          1:26:43.5    16:10.4    1:23.1    40:51.1    1:14.5    27:04.6           628 
    5 James Gebel              54 Roswell NM          1:26:49.6    13:07.4    2:08.5    42:35.7    1:08.6    27:49.5           624 
    6 John Jerge               50 Roswell NM          1:27:43.6     9:48.2    1:36.3    46:11.1    1:01.4    29:06.6           601 
    7 Joseph Haefner           53 Roswell NM          1:40:33.1    12:14.4    3:32.8    49:35.0    2:25.9    32:45.2           619 
    8 Edmund Osei-Wusu         50 El Paso TX          1:51:29.6    24:23.5    3:14.6    49:45.0    2:48.8    31:17.8           617 
 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Karen Williams           54 Los Alamos NM       1:25:29.9    11:30.7    2:10.4    41:42.0    1:12.3    28:54.5           607 
    2 Alison Robbenhaar        53 Albuquerque NM      1:29:14.0    10:51.5    1:07.5    43:20.3    1:31.7    32:23.0           612 
    3 Deb Pearson              50 Santa Fe NM         1:37:52.7    10:01.2    2:24.9    49:28.2    2:12.9    33:45.5           613 
    4 Cyan Schrader            52 Rio Rancho NM       1:42:30.8    19:16.6    2:36.9    48:16.6    1:42.1    30:38.7           626 
    5 Staley Seidler           53 Albuquerque NM      1:48:18.8    11:37.9    2:45.6    55:07.8    1:19.4    37:28.2           610 
    6 Kristin Mang             53 Colorado Springs CO 2:35:10.8    20:07.8    6:40.0  1:13:26.7    2:01.7    52:54.7           606 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           56 El Paso TX          1:03:37.2     7:05.0    0:36.8    35:02.0    0:45.5    20:08.0           622 
    2 Perry Toles              59 Roswell NM          1:06:44.0     8:13.0    1:18.3    34:49.9    0:38.3    21:44.5           600 
    3 David Garrett            56 Albuquerque NM      1:10:19.7     9:12.5    1:19.6    36:31.9    0:48.4    22:27.4           602 
    4 Bobby Dominguez          55 El Paso TX          1:17:01.6    14:43.5    0:44.1    36:40.6    0:51.2    24:02.3           614 
    5 Marcus Blackwell         55 Albuquerque NM      1:19:35.7     7:21.6    0:47.7    44:42.9    1:11.1    25:32.6           609 
    6 Roger Masters            59 Midland TX          1:20:52.6    13:53.8    2:04.2    36:52.5    2:37.7    25:24.5           615 
    7 Greg Southard            57 Clovis NM           1:32:00.3    12:07.0    3:58.9    44:37.9    1:37.7    29:38.8           620 
    8 Joe Martin               57 Lubbock TX          1:37:00.1    12:22.4    2:50.0    48:39.2    1:41.2    31:27.5           625 
    9 Rene Giles               55 Roswell NM          1:40:21.7    17:22.8    1:23.3    48:39.8    0:45.1    32:10.8           618 
   10 Jason Wolcott            58 Truchas NM          1:55:28.1    14:07.1    3:55.0    48:14.0    2:12.0    47:00.0           608 
   11 Byron Elliott            59 Midland TX          2:09:53.6    11:56.1    4:56.3  1:02:30.4    3:14.8    47:16.1           623 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Marti Greer              58 Ransom Canyon TX    1:30:43.0    10:10.1    1:17.5    40:56.6    1:31.0    36:47.8           621 
    2 Treca Boney              55 Clovis NM           1:34:49.1    13:02.9    2:15.3    44:54.2    1:20.1    33:16.7           605 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carl Armstrong           62 Clovis NM           1:13:22.2    10:14.8    1:29.5    36:06.8    0:52.5    24:38.7           711 
    2 Jan Bear                 61 Santa Fe NM         1:16:58.9    11:14.7    1:43.8    36:02.2    1:09.3    26:49.1           719 
    3 Dan Zeller               60 Hobbs NM            1:27:54.9     9:50.4    1:34.7    44:51.9    1:21.7    30:16.3           718 
    4 Danny Camp               63 Roswell NM          1:40:49.6    15:52.3    2:11.2    50:18.4    1:57.4    30:30.4           722 
    5 Jose Ignacio Peraldi     62 El Paso TX          1:42:28.9    13:12.9    2:27.6    49:25.7    1:15.7    36:07.1           703 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kim Bear                 60 Santa Fe NM         1:22:56.8     9:32.2    1:39.3    38:14.3    1:15.2    32:15.8           720 
    2 Carol McGuire            62 Roswell NM          1:39:34.0    14:34.0    1:46.8    45:10.3    1:49.7    36:13.3           714 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Patrick McCreary         65 Portales NM         1:19:10.7    10:37.9    0:51.2    41:16.0    0:38.0    25:47.7           701 
    2 Jasha Cultreri           65 Midland TX          1:28:33.4     9:55.4    1:45.8    43:45.6    1:14.2    31:52.5           710 
    3 Dennis Pabst             69 Roswell NM          2:04:19.7    14:03.1    3:14.3  1:01:12.8    1:36.7    44:12.9           713 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 M Kathy Foucar           66 Albuquerque NM      1:21:59.6    10:46.1    1:58.9    42:08.9    1:14.2    25:51.5           716 
    2 Colleen Burns            67 McIntosh NM         1:28:39.0     9:22.8    1:23.6    51:37.8    1:31.5    24:43.5           712 
    3 Linda Garcia             68 Albuquerque NM      2:05:53.0    21:24.0    1:57.8    53:37.0    3:49.2    45:05.0           706 
    4 Carol Akright            69 Corrales NM         2:12:27.3    17:25.9    3:23.8  1:06:09.2    2:17.3    43:11.2           704 
 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kenton Blair             73 Corrales NM         1:18:51.3    10:33.2    1:50.3    40:58.3    0:58.0    24:31.5           707 
    2 Elliott Foucar           70 Albuquerque NM      1:23:35.2    10:25.7    2:23.0    43:31.7    1:43.6    25:31.3           715 
    3 Barry Field              71 Albuquerque NM      1:25:46.9    12:09.1    1:46.9    41:40.0    1:26.1    28:44.9           702 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 "jo" (joanne) Schmidt    70 Albuquerque NM      2:05:27.4    15:43.7    4:07.1    59:41.1    0:56.4    44:59.1           708 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Richard Park             79 El Paso TX          1:38:34.9    14:17.7    2:22.7    47:17.5    1:42.1    32:55.0           700 



    Overall Males  

                                                  OVERALL RESULTS - MEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Rance Irvin Hobbs NM 57:51.4 7:50.3 1:03.2 30:07.7 0:46.2 18:04.1 110 2 AG Robert Mercer Las Cruces NM 59:53.1 8:00.3 0:54.8 31:19.5 121 3 AG Gage Bonestroo Portales NM 1:01:50.1 7:22.3 0:49.3 32:36.5 0:42.3 20:19.7 200 4 AG Bobby Gonzales El Paso TX 1:03:37.2 7:05.0 0:36.8 35:02.0 0:45.5 20:08.0 622 5 AG Robert Browning Albuquerque NM 1:04:09.7 8:01.4 0:44.2 34:09.0 1:01.3 20:13.9 505 6 AG Cade Martin Albuquerque NM 1:05:18.7 6:55.6 1:09.1 35:05.6 0:37.0 21:31.5 709 7 AG Camron Stotts Midland TX 1:06:41.3 9:14.2 1:03.5 34:12.1 0:57.7 21:13.8 413 8 AG Perry Toles Roswell NM 1:06:44.0 8:13.0 1:18.3 34:49.9 0:38.3 21:44.5 600 9 AG Steven Montoya Los Alamos NM 1:07:47.7 9:29.2 0:51.6 34:52.7 0:49.0 21:45.3 303 10 AG Mike Engelhardt Los Alamos NM 1:08:23.9 10:01.7 1:21.2 36:03.5 1:18.6 19:39.0 507 11 AG James Kehrle El Paso TX 1:09:10.2 8:32.3 0:42.7 35:40.6 1:04.7 23:10.0 509 12 AG David Garrett Albuquerque NM 1:10:19.7 9:12.5 1:19.6 36:31.9 0:48.4 22:27.4 602 13 AG Marc Arellano Albuquerque NM 1:10:58.0 9:19.0 0:54.0 35:46.1 0:47.2 24:11.8 508 14 AG Clark Smith Albuquerque NM 1:11:17.5 9:54.6 1:42.1 35:39.3 1:03.1 22:58.5 102 15 AG Lorenzo Juarez Lovington NM 1:11:21.6 10:20.0 1:19.6 38:57.5 0:43.5 20:01.0 116 16 AG Shawn Martin Sandia Park NM 1:11:22.9 10:11.9 1:53.9 36:09.8 1:01.1 22:06.3 409 17 AG Aaron Colyer Roswell NM 1:11:41.7 8:07.7 1:04.2 35:19.3 0:56.7 26:13.9 207 18 AG Scott Berzai South Bend IN 1:12:16.8 8:35.4 1:23.8 34:20.5 1:18.1 26:39.2 205 19 AG David Donaldson Lubbock TX 1:13:05.8 9:49.5 1:40.5 35:57.9 1:06.4 24:31.5 501 20 AG Carl Armstrong Clovis NM 1:13:22.2 10:14.8 1:29.5 36:06.8 0:52.5 24:38.7 711 21 AG Daniel Cervantes Albuquerque NM 1:14:47.6 11:22.7 1:48.2 39:04.4 1:21.4 21:11.0 203 22 AG Marcus Nieto Portales NM 1:15:36.4 9:31.4 1:17.7 39:01.3 1:09.0 24:37.1 103 23 AG Tony Casas El Paso TX 1:15:37.1 10:17.3 1:55.9 39:29.1 0:56.4 22:58.6 307 24 AG Jan Bear Santa Fe NM 1:16:58.9 11:14.7 1:43.8 36:02.2 1:09.3 26:49.1 719 25 AG Bobby Dominguez El Paso TX 1:17:01.6 14:43.5 0:44.1 36:40.6 0:51.2 24:02.3 614 26 AG Case Smith Clovis NM 1:18:35.5 7:11.9 2:18.6 43:23.2 0:41.9 25:00.0 125 27 AG George Aranda Lovington NM 1:18:40.1 12:08.9 1:45.5 36:51.8 0:46.7 27:07.4 410 28 AG Kenton Blair Corrales NM 1:18:51.3 10:33.2 1:50.3 40:58.3 0:58.0 24:31.5 707 29 AG Kevin Sourisseau Tijeras NM 1:19:06.8 11:21.6 1:28.3 39:28.3 1:24.1 25:24.6 503 30 AG Daniel Valdez Lovington NM 1:19:08.9 10:39.6 1:21.4 41:31.8 1:06.8 24:29.3 603 31 AG Patrick McCreary Portales NM 1:19:10.7 10:37.9 0:51.2 41:16.0 0:38.0 25:47.7 701 32 AG Marcus Blackwell Albuquerque NM 1:19:35.7 7:21.6 0:47.7 44:42.9 1:11.1 25:32.6 609 33 AG Craig McHorse Albuquerque NM 1:19:41.1 11:30.4 1:54.2 38:22.8 1:06.4 26:47.4 308 34 AG Justin Winn El Paso TX 1:20:06.1 12:23.3 1:06.6 39:15.2 0:55.5 26:25.6 208 35 AG Paul Gallardo Albuquerque NM 1:20:20.1 12:08.4 1:40.6 39:31.1 1:28.7 25:31.4 616 36 AG Cole Martin Lubbock TX 1:20:30.1 9:32.3 1:26.2 41:37.2 1:58.2 25:56.3 118 37 AG Owen Aragonez El Paso TX 1:20:37.9 8:50.7 0:45.0 39:55.4 0:51.6 28:15.3 2:00.0 122 38 AG Todd Barela Roswell NM 1:20:39.0 11:17.1 0:55.3 42:52.4 0:43.0 24:51.4 306 39 AG Roger Masters Midland TX 1:20:52.6 13:53.8 2:04.2 36:52.5 2:37.7 25:24.5 615 40 AG Jeremiah Higley Hereford TX 1:21:21.8 10:26.4 1:05.8 40:23.5 0:51.7 28:34.5 311 41 AG Allan Espina Odessa TX 1:21:22.3 11:56.5 1:55.7 42:05.1 0:55.0 24:30.1 402 42 AG Jonah Haefner Roswell NM 1:21:28.3 11:00.3 1:52.7 45:38.3 1:10.5 21:46.6 100 43 AG Alan Trever Roswell NM 1:21:56.0 15:13.7 1:12.0 39:10.8 1:13.2 25:06.4 411 44 AG Clay Garnett Dexter NM 1:22:24.7 11:38.0 3:21.9 40:35.0 1:12.1 25:37.7 119 45 AG Elliott Foucar Albuquerque NM 1:23:35.2 10:25.7 2:23.0 43:31.7 1:43.6 25:31.3 715 46 CL Earl Higgs Socorro NM 1:25:25.6 10:48.8 2:03.7 39:15.0 1:24.4 31:53.8 627 47 AG Barry Field Albuquerque NM 1:25:46.9 12:09.1 1:46.9 41:40.0 1:26.1 28:44.9 702 48 CL Gary Velasquez Roswell NM 1:26:43.5 16:10.4 1:23.1 40:51.1 1:14.5 27:04.6 628 49 AG James Gebel Roswell NM 1:26:49.6 13:07.4 2:08.5 42:35.7 1:08.6 27:49.5 624 50 AG John Jerge Roswell NM 1:27:43.6 9:48.2 1:36.3 46:11.1 1:01.4 29:06.6 601 51 AG Dan Zeller Hobbs NM 1:27:54.9 9:50.4 1:34.7 44:51.9 1:21.7 30:16.3 718 52 AG Josh Smith Clovis NM 1:28:16.7 8:27.0 4:19.6 47:22.7 0:53.5 27:14.0 417 53 CL Rigo Rubalcaba Hobbs NM 1:28:20.9 10:51.6 1:32.9 44:38.3 1:12.2 30:06.1 416 54 AG Jasha Cultreri Midland TX 1:28:33.4 9:55.4 1:45.8 43:45.6 1:14.2 31:52.5 710 55 AG Tim Mang Colorado Springs CO 1:28:34.1 11:15.3 2:24.9 40:42.5 1:09.5 33:01.9 500 56 AG Jaime Natividad El Paso TX 1:28:43.2 11:12.1 1:54.8 42:34.3 1:06.2 31:55.9 510 57 AG David Suto Hobbs NM 1:29:27.8 11:40.1 1:46.5 41:52.9 1:28.0 32:40.5 516 58 AG Kenneth Roberts Roswell NM 1:29:40.4 12:43.9 3:15.2 48:05.2 1:22.6 24:13.6 515 59 AG Eric Seward Santa Fe NM 1:30:02.7 11:26.7 1:17.6 42:53.3 2:29.6 31:55.7 513 60 AG Leandro Gutierrez Roswell NM 1:31:53.2 10:44.7 1:53.6 47:32.4 0:55.7 30:46.9 512 61 AG Greg Southard Clovis NM 1:32:00.3 12:07.0 3:58.9 44:37.9 1:37.7 29:38.8 620 62 CL Keon Ahghar Roswell NM 1:33:10.8 16:05.6 4:36.7 42:06.9 1:19.4 29:02.3 114 63 AG Nolan Seidler Albuquerque NM 1:34:12.5 14:19.4 2:28.6 48:19.6 1:06.9 27:58.1 101 64 AG Miles Begay Albuquerque NM 1:34:43.6 14:04.1 1:57.1 48:04.6 1:03.0 29:34.9 403 65 AG Sean Lee Roswell NM 1:35:10.6 12:48.7 2:25.9 44:06.7 2:19.4 33:30.1 514 66 CL Edgar Solis Albuqueque NM 1:35:30.9 15:02.9 1:58.2 44:27.4 1:24.1 32:38.4 204 67 AG Greg Olsen Clovis NM 1:35:49.2 11:39.2 9:34.4 40:34.6 1:34.9 32:26.2 106 68 AG Joe Martin Lubbock TX 1:37:00.1 12:22.4 2:50.0 48:39.2 1:41.2 31:27.5 625 69 AG Richard Park El Paso TX 1:38:34.9 14:17.7 2:22.7 47:17.5 1:42.1 32:55.0 700 70 CL Jimmy Preston Roswell NM 1:38:41.0 13:28.4 2:25.6 48:59.9 1:09.0 32:38.1 408 71 AG Justus Haefner Roswell NM 1:38:48.8 16:27.1 3:17.1 46:56.3 1:17.9 30:50.4 109 72 AG Rene Giles Roswell NM 1:40:21.7 17:22.8 1:23.3 48:39.8 0:45.1 32:10.8 618 73 AG Joseph Haefner Roswell NM 1:40:33.1 12:14.4 3:32.8 49:35.0 2:25.9 32:45.2 619 74 AG Danny Camp Roswell NM 1:40:49.6 15:52.3 2:11.2 50:18.4 1:57.4 30:30.4 722 75 AG Jose Ignacio Peraldi El Paso TX 1:42:28.9 13:12.9 2:27.6 49:25.7 1:15.7 36:07.1 703 76 CL Doug Southern Roswell NM 1:42:54.3 13:39.1 1:42.1 45:45.9 1:46.1 40:01.1 415 77 AG Michael Owen Albuquerque NM 1:43:38.5 14:32.3 3:26.1 47:57.4 2:30.8 35:12.0 301 78 AG Glen Southard Clovis NM 1:46:39.9 7:51.0 1:41.1 1:04:42.9 1:01.0 31:24.0 126 79 AG Hoby Barrera Artesia NM 1:48:40.0 18:49.1 6:16.4 50:17.4 2:37.5 30:39.7 213 80 CL Ryan Johnston Artesia NM 1:49:32.2 16:36.5 4:32.3 47:09.4 1:42.7 39:31.3 111 81 AG Edmund Osei-Wusu El Paso TX 1:51:29.6 24:23.5 3:14.6 49:45.0 2:48.8 31:17.8 617 82 AG Dave Ortega Albuquerque NM 1:55:21.5 17:50.4 2:23.4 55:54.8 2:32.3 36:40.6 302 83 AG Jason Wolcott Truchas NM 1:55:28.1 14:07.1 3:55.0 48:14.0 2:12.0 47:00.0 608 84 AG Andrew Francis Clovis NM 2:02:48.7 14:38.4 3:08.2 1:09:56.6 1:34.0 33:31.7 107 85 AG Dennis Pabst Roswell NM 2:04:19.7 14:03.1 3:14.3 1:01:12.8 1:36.7 44:12.9 713 86 AG Byron Elliott Midland TX 2:09:53.6 11:56.1 4:56.3 1:02:30.4 3:14.8 47:16.1 623 87 AG Russell Wilfong El Paso TX 2:27:17.7 13:12.0 1:42.2 1:40:00.4 0:29.8 31:53.3 405

    Overall Females  


                                                 OVERALL RESULTS - WOMEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Terry Casey Albuquerque NM 1:05:40.1 7:49.6 1:08.3 33:55.0 0:30.9 22:16.3 309 2 AG Donna Douglass Alamogordo NM 1:12:50.5 9:07.7 0:51.4 36:58.9 0:58.8 24:53.8 504 3 AG Martha Weisler Albuquerque NM 1:13:37.0 10:40.8 1:16.2 38:34.2 1:01.8 22:04.0 304 4 AG Itzel Alejandra Banuelo El Paso TX 1:14:26.9 7:54.6 1:06.9 40:35.7 1:00.7 23:49.1 115 5 AG Ashley Donaldson Lubbock TX 1:15:35.9 8:08.7 1:16.3 39:39.1 0:48.5 25:43.4 201 6 AG Mariana Urrea El Paso TX 1:18:22.6 9:51.9 0:49.7 40:44.6 0:46.4 26:10.1 123 7 AG Jaime Aagaard Albuquerque NM 1:19:18.3 10:19.2 1:14.3 41:16.4 0:44.9 25:43.6 401 8 AG M Kathy Foucar Albuquerque NM 1:21:59.6 10:46.1 1:58.9 42:08.9 1:14.2 25:51.5 716 9 AG Kim Bear Santa Fe NM 1:22:56.8 9:32.2 1:39.3 38:14.3 1:15.2 32:15.8 720 10 AG Annie Smith Clovis NM 1:24:06.9 7:41.1 1:23.5 46:53.9 0:43.6 27:24.9 124 11 AG Karen Williams Los Alamos NM 1:25:29.9 11:30.7 2:10.4 41:42.0 1:12.3 28:54.5 607 12 AG Amy Martin Lubbock TX 1:27:17.8 11:15.0 2:01.3 43:54.6 1:07.1 28:59.9 117 13 AG Colleen Burns McIntosh NM 1:28:39.0 9:22.8 1:23.6 51:37.8 1:31.5 24:43.5 712 14 AG Nancy Cadena El Paso TX 1:29:10.7 12:46.2 1:47.9 47:43.6 1:23.5 25:29.6 210 15 AG Alison Robbenhaar Albuquerque NM 1:29:14.0 10:51.5 1:07.5 43:20.3 1:31.7 32:23.0 612 16 AG Marti Greer Ransom Canyon TX 1:30:43.0 10:10.1 1:17.5 40:56.6 1:31.0 36:47.8 621 17 AG Karen Andrews Roswell NM 1:31:10.8 11:33.3 1:54.8 48:10.9 1:15.6 28:16.4 502 18 AG Treca Boney Clovis NM 1:34:49.1 13:02.9 2:15.3 44:54.2 1:20.1 33:16.7 605 19 AG J.J. Bear Santa Fe NM 1:36:41.5 9:28.7 3:53.6 43:56.9 1:52.4 37:30.0 112 20 AG Samantha Bear Santa Fe NM 1:36:42.7 10:11.4 3:08.7 43:51.9 1:59.5 37:31.4 113 21 AG Deb Pearson Santa Fe NM 1:37:52.7 10:01.2 2:24.9 49:28.2 2:12.9 33:45.5 613 22 AG Monica Gonzales Albuquerque NM 1:38:29.0 13:25.8 2:13.3 49:42.1 1:40.4 31:27.5 305 23 AG Carol McGuire Roswell NM 1:39:34.0 14:34.0 1:46.8 45:10.3 1:49.7 36:13.3 714 24 AG Osiris Ortiz El Paso TX 1:39:53.1 17:47.3 2:09.2 47:18.8 1:07.8 31:30.1 212 25 AG Maureen Scanlon Brewerton NY 1:40:58.3 13:28.2 2:43.8 51:57.8 1:50.1 30:58.5 105 26 AG Jennifer Nielsen El Paso TX 1:41:39.4 11:53.5 1:57.1 51:10.1 1:34.7 35:04.1 412 27 AG Cyan Schrader Rio Rancho NM 1:42:30.8 19:16.6 2:36.9 48:16.6 1:42.1 30:38.7 626 28 AG Jill Balkun Clovis NM 1:43:20.6 8:07.8 2:35.2 54:03.7 1:37.8 36:56.2 127 29 AG Lizette Quinonez Chaparral NM 1:47:06.9 19:51.3 1:58.6 51:22.3 2:05.7 31:49.2 209 30 AG Staley Seidler Albuquerque NM 1:48:18.8 11:37.9 2:45.6 55:07.8 1:19.4 37:28.2 610 31 AG Crystal Begay Albuquerque NM 1:49:39.7 20:37.4 3:22.6 53:04.1 2:12.0 30:23.7 211 32 AG Michelle Harkey Los Alamos NM 1:50:06.1 13:24.2 3:00.0 53:03.4 1:42.1 38:56.5 404 33 AG Elizabeth Ohara William El Paso TX 1:50:06.8 14:57.1 1:48.7 56:40.2 1:06.3 35:34.6 407 34 AT Jaylene Crist Texico NM 1:51:47.8 14:08.4 3:03.7 53:51.5 3:40.1 37:04.3 511 35 AG Rebecca Clark Albuquerque NM 1:54:19.2 15:40.2 3:55.5 57:13.1 2:55.3 34:35.2 506 36 AG Gloriane Ortega Albuquerque NM 2:00:21.8 16:24.3 4:01.4 1:00:47.2 2:26.2 36:42.8 202 37 AG "jo" (joanne) Schmidt Albuquerque NM 2:05:27.4 15:43.7 4:07.1 59:41.1 0:56.4 44:59.1 708 38 AT Linda Garcia Albuquerque NM 2:05:53.0 21:24.0 1:57.8 53:37.0 3:49.2 45:05.0 706 39 AG Carol Akright Corrales NM 2:12:27.3 17:25.9 3:23.8 1:06:09.2 2:17.3 43:11.2 704 40 AT Kristin Mang Colorado Springs CO 2:35:10.8 20:07.8 6:40.0 1:13:26.7 2:01.7 52:54.7 606

    Clydesdale and Athenas  

 
CLYDESDALES
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Keon Ahghar              27 Roswell NM          1:33:10.8    16:05.6    4:36.7    42:06.9    1:19.4    29:02.3           114 
    2 Edgar Solis              34 Albuqueque NM       1:35:30.9    15:02.9    1:58.2    44:27.4    1:24.1    32:38.4           204 
    3 Ryan Johnston            27 Artesia NM          1:49:32.2    16:36.5    4:32.3    47:09.4    1:42.7    39:31.3           111 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Earl Higgs               51 Socorro NM          1:25:25.6    10:48.8    2:03.7    39:15.0    1:24.4    31:53.8           627 
    2 Gary Velasquez           52 Roswell NM          1:26:43.5    16:10.4    1:23.1    40:51.1    1:14.5    27:04.6           628 
    3 Rigo Rubalcaba           42 Hobbs NM            1:28:20.9    10:51.6    1:32.9    44:38.3    1:12.2    30:06.1           416 
    4 Jimmy Preston            43 Roswell NM          1:38:41.0    13:28.4    2:25.6    48:59.9    1:09.0    32:38.1           408 
    5 Doug Southern            43 Roswell NM          1:42:54.3    13:39.1    1:42.1    45:45.9    1:46.1    40:01.1           415 

                                                           ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jaylene Crist            46 Texico NM           1:51:47.8    14:08.4    3:03.7    53:51.5    3:40.1    37:04.3           511 
    2 Linda Garcia             68 Albuquerque NM      2:05:53.0    21:24.0    1:57.8    53:37.0    3:49.2    45:05.0           706 
    3 Kristin Mang             53 Colorado Springs CO 2:35:10.8    20:07.8    6:40.0  1:13:26.7    2:01.7    52:54.7           606 
 

    Relays  


                                 
                                       COMPLETE RESULTS - RELAY TEAMS

 RELAY DIVISION: R1318
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 SMITH,AMAYA,COBOS              1:13:07.8     7:41.0    0:56.6    44:00.8    0:53.6    19:36.0             9 
    2 ZAMORA,HAMMOND,SKUSE           1:54:39.5     8:57.4    0:43.6  1:18:10.0    0:42.9    26:05.8            12 
    3 HAMMOND,ZAMORA,ABURTO-CASTRO   2:00:26.2     8:01.5    0:42.3  1:19:55.2    0:53.5    30:53.8            10 

 RELAY DIVISION: R1929
    1 CULTRERI, CULTRERI, JUAREZ     1:16:17.6    10:31.9    0:48.4    41:36.5    0:42.7    22:38.1            15 
    2 REEB,CHAVEZ,BALKUN             1:21:14.4     7:30.2    0:34.6    46:48.3    0:34.6    25:46.7            11 
    3 REED,HAWTHORNE,MEAD            1:22:25.9     8:10.4    0:45.2    37:44.3    0:50.7    34:55.3            13 
    4 GARNETT, GARNETT, GARNETT      1:42:42.2    15:25.9    0:49.7    53:27.6    0:34.5    32:24.5             2 

 RELAY DIVISION: R3039
    1 MARTINSON,MARTINSON,STAEDSON   1:10:06.1    11:30.5    0:50.0    34:38.0    0:37.2    22:30.6             8 
    2 DEMAIO,DEMAIO, KARGERS         1:24:53.7     8:52.8    0:45.4    45:21.3    0:43.2    29:11.0            14 
    3 GARNETT,GARNETT, ROSALES       1:26:58.9    11:37.7    2:14.7    45:27.3    0:29.9    27:09.4             7 
    4 SHETTERLY,SHETTERLY,KELSEY     1:31:03.1    12:58.2    1:05.1    42:54.2    0:34.7    33:31.0             1 

 RELAY DIVISION: R4049

 RELAY DIVISION: R5059
    1 TOLES,HUDSON,ALSUP             1:14:33.8     8:13.5    0:37.9    40:33.2    0:27.5    24:41.8             4 
    2 JERGE,WILLIS, BAKER            1:18:04.5     9:47.9    0:46.2    37:49.7    0:31.6    29:09.2             3 
    3 MCGUIRE,GAUCHER,LUSK           1:31:18.2    14:34.2    0:48.4    43:31.1    0:33.4    31:51.1             6 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 PABST,JONES,PABST              2:04:18.0    14:03.5    1:13.8    57:35.3    0:40.4    50:45.1             5 
 

    Best in the US  

 
                                                OFFICIAL RESULTS - BEST OF THE US

                                                               

                                                     BEST OF THE US - MEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              26 Hobbs NM              57:51.4     7:50.3    1:03.2    30:07.7    0:46.2    18:04.1           110 
    2 Robert Mercer            29 Las Cruces NM         59:53.1     8:00.3    0:54.8    31:19.5                                121 
    3 Gage Bonestroo           31 Portales NM         1:01:50.1     7:22.3    0:49.3    32:36.5    0:42.3    20:19.7           200 

                                                    BEST OF THE US - WOMEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Terry Casey              37 Albuquerque NM      1:05:40.1     7:49.6    1:08.3    33:55.0    0:30.9    22:16.3           309 
    2 Donna Douglass           45 Alamogordo NM       1:12:50.5     9:07.7    0:51.4    36:58.9    0:58.8    24:53.8           504 
    3 Martha Weisler           35 Albuquerque NM      1:13:37.0    10:40.8    1:16.2    38:34.2    1:01.8    22:04.0           304 
 

    First Triathlon  

                               
                                            OVERALL RESULTS - FIRST TRIATHLON

Place Cat Sex Name                    City/state          Total        Swim   Trans1     Bike   Trans2       Run   Penalty  Bib#    
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    F Mariana Urrea           El Paso TX          1:18:22.6   9:51.9   0:49.7  40:44.6   0:46.4    26:10.1           123 
    2 AG    M Owen Aragonez           El Paso TX          1:20:37.9   8:50.7   0:45.0  39:55.4   0:51.6    28:15.3  2:00.0   122 
    3 CL    M Keon Ahghar             Roswell NM          1:33:10.8  16:05.6   4:36.7  42:06.9   1:19.4    29:02.3           114 
    4 CL    M Edgar Solis             Albuqueque NM       1:35:30.9  15:02.9   1:58.2  44:27.4   1:24.1    32:38.4           204 
    5 AG    M Danny Camp              Roswell NM          1:40:49.6  15:52.3   2:11.2  50:18.4   1:57.4    30:30.4           722 
    6 AG    F Cyan Schrader           Rio Rancho NM       1:42:30.8  19:16.6   2:36.9  48:16.6   1:42.1    30:38.7           626 
    7 CL    M Doug Southern           Roswell NM          1:42:54.3  13:39.1   1:42.1  45:45.9   1:46.1    40:01.1           415 
    8 AG    M Glen Southard           Clovis NM           1:46:39.9   7:51.0   1:41.1 :04:42.9   1:01.0    31:24.0           126 
    9 AG    M Hoby Barrera            Artesia NM          1:48:40.0  18:49.1   6:16.4  50:17.4   2:37.5    30:39.7           213 
   10 CL    M Ryan Johnston           Artesia NM          1:49:32.2  16:36.5   4:32.3  47:09.4   1:42.7    39:31.3           111 
   11 AT    F Jaylene Crist           Texico NM           1:51:47.8  14:08.4   3:03.7  53:51.5   3:40.1    37:04.3           511 
   12 AG    M Dave Ortega             Albuquerque NM      1:55:21.5  17:50.4   2:23.4  55:54.8   2:32.3    36:40.6           302 
   13 AG    F Gloriane Ortega         Albuquerque NM      2:00:21.8  16:24.3   4:01.4 :00:47.2   2:26.2    36:42.8           202 
   14 AG    M Russell Wilfong         El Paso TX          2:27:17.7  13:12.0   1:42.2 :40:00.4   0:29.8    31:53.3           405