Bottomless Lake Triathlon

NM Lodgers Tax Logo

If you still have a timing chip, please return it. Click HERE for instructions 
If you have any questions about the timing or results, contact Sid@CCRTiming.com
MyLaps Awards Females Males Relay Awards
Age Groups Athenas Clydesdales Relay Teams

    Awards  


                                              OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Gage Bonestroo          M31 Portales              45:12.3     6:53.6    0:41.0    20:04.2    0:37.8    16:55.8   133 

    1 Ashley Donaldson        F34 Lubbock               55:44.3     7:37.8    1:04.9    24:45.5    0:51.0    21:25.2    63 



CLYDESDALES CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 98 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 David Soto 48 Hobbs NM 1:00:16.6 9:55.2 1:25.4 24:53.1 1:15.0 22:48.0 272 2 Rigo Rubalcaba 42 Hobbs NM 1:02:18.5 8:45.9 1:25.9 26:26.5 1:14.6 24:25.7 268 3 Gary Velasquez 52 Roswell NM 1:06:57.6 15:01.7 1:43.5 26:28.8 1:04.7 22:39.0 273

ATHENAS ATHENA AGE GROUP: 1 - 98 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 Erika Armendariz-Castro 33 La Mesa 1:13:10.8 13:37.2 2:15.4 30:26.5 1:00.6 25:51.2 87 2 Vivian Cardona 38 El Paso 1:21:04.4 16:45.1 2:39.1 32:11.1 1:52.2 27:37.1 90 3 Mikala Conatser 35 Vega 1:28:24.9 13:50.3 2:25.9 34:02.6 1:21.0 36:45.1 88 AGE GROUP WINNERS MALE AGE GROUP: 1 - 15 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 Kiko Dominguez 13 El Paso 1:06:17.6 10:31.7 2:20.6 28:42.7 2:07.1 22:35.6 123 2 Krishna Clarke 11 Cedar Crest 1:07:31.4 8:05.1 2:49.7 33:33.0 0:46.3 22:17.4 121 3 Nathan Siyoum 11 Carlsbad 2:08:42.9 13:52.4 2:00.9 1:01:51.8 2:02.7 48:55.2 122 FEMALE AGE GROUP: 1 - 15 1 Abby Clarke 14 Cedar Crest 1:06:47.3 8:57.4 2:47.3 30:38.3 1:28.6 22:55.8 51 MALE AGE GROUP: 16 - 19 FEMALE AGE GROUP: 16 - 19 1 Emily Clarke 16 Cedar Crest NM 1:05:31.4 9:19.6 3:07.3 30:54.1 0:46.8 21:23.8 52 MALE AGE GROUP: 20 - 24 1 Owen Aragonez 23 Elpaso 56:44.7 7:15.9 0:52.8 25:51.3 0:45.7 21:59.0 124 2 Kevin Espino 24 Lovington 1:15:36.4 11:15.8 3:26.0 33:14.4 0:52.9 26:47.4 126 3 Joe Kromrey 24 Albuquerque 1:21:57.9 12:38.1 2:41.0 35:46.1 1:01.7 29:51.1 125 FEMALE AGE GROUP: 20 - 24 1 Michaela McKeown 21 New London 58:06.0 8:31.8 1:26.1 26:09.2 0:58.7 21:00.2 55 MALE AGE GROUP: 25 - 29 1 Manuel Moya 26 El Paso 53:38.4 8:25.3 1:05.2 24:38.2 0:44.8 18:44.9 128 2 Marc Nieto 25 Portales 56:08.6 7:57.8 1:40.1 24:15.3 1:17.4 20:58.1 127 3 Luke Flanagan 27 Clovis 58:08.3 6:55.9 1:14.6 27:21.6 1:20.9 21:15.5 129 FEMALE AGE GROUP: 25 - 29 1 Emma Rush 28 Portales 57:06.8 9:09.2 1:28.3 24:20.2 1:05.3 21:03.9 58 2 Meredith Flanagan 28 Clovis 1:03:08.7 7:28.5 1:41.1 28:24.6 1:11.8 24:22.8 57 3 Amy Martin 27 Lubbock TX 1:08:38.0 10:28.8 2:12.4 30:15.6 0:58.5 24:42.8 49 MALE AGE GROUP: 30 - 34 1 Gage Bonestroo 31 Portales 45:12.3 6:53.6 0:41.0 20:04.2 0:37.8 16:55.8 133 2 Frank Rodriquez 32 El Paso 51:51.0 7:11.0 1:26.4 22:53.9 0:59.3 19:20.5 136 3 Daniel Cervantes 34 Clovis 52:42.2 9:32.0 1:34.5 22:39.3 1:11.0 17:45.5 141 4 Aaron Colyer 32 Roswell 53:10.5 7:25.6 0:56.2 22:06.3 0:54.6 21:47.8 135 FEMALE AGE GROUP: 30 - 34 1 Ashley Donaldson 34 Lubbock 55:44.3 7:37.8 1:04.9 24:45.5 0:51.0 21:25.2 63 2 Katherine Briscoe 31 Midland 1:03:04.9 10:20.4 2:08.1 27:46.4 1:34.0 21:16.0 59 3 Lila Jones 33 Washington 1:11:31.2 10:35.2 3:21.7 33:30.9 1:05.2 22:58.3 62 MALE AGE GROUP: 35 - 39 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 Jason Atkinson 35 Alamogordo 48:18.1 8:40.4 1:01.7 20:58.5 0:47.9 16:49.7 143 2 Todd Barela 36 Roswell 57:13.6 9:43.0 1:59.4 24:45.1 1:13.9 19:32.3 145 3 Ryan Regrutto 36 Alamogordo 57:44.4 8:01.4 1:39.8 26:20.7 0:34.1 21:08.5 144 4 Daniel Cass 39 Alamogordo 1:03:06.6 12:51.3 1:33.8 26:16.9 1:59.3 20:25.4 147 FEMALE AGE GROUP: 35 - 39 1 Erin Pettyjohn 36 Albuquerque 58:54.5 10:59.0 1:28.7 26:31.2 0:56.2 18:59.6 66 2 Patty Pena 35 Midland 1:01:47.9 9:24.4 2:06.0 25:47.4 1:14.4 23:15.7 64 3 Megan Ruehmann 38 Silver City 1:09:15.7 9:30.4 2:55.4 31:19.4 0:56.4 24:34.1 68 MALE AGE GROUP: 40 - 44 1 Jan Grande 42 Alamogordo 48:02.0 8:35.3 0:58.6 20:26.0 0:40.6 17:21.6 150 2 Allan Espina 42 Odessa 1:00:45.1 9:58.5 1:37.8 25:51.6 1:13.1 22:04.2 148 3 Alan Trever 42 Roswell 1:02:08.0 13:42.8 1:20.8 24:53.6 1:48.7 20:22.3 149 4 Doug Southern 43 Roswell 1:10:21.6 11:54.7 1:46.2 27:59.7 1:03.2 27:37.9 153 FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 1 Theresa MacK 41 El Paso 1:03:49.7 9:59.7 1:55.0 27:13.8 1:04.6 23:36.7 69 2 Elizabeth Williams 44 El Paso TX 1:20:03.7 13:44.8 2:20.1 32:56.3 1:37.2 29:25.4 72 3 Erika Ortega 42 El Paso TX 1:33:59.2 12:00.6 3:10.8 39:51.7 2:21.1 36:35.0 70 MALE AGE GROUP: 45 - 49 1 Robert Browning 46 Albuquerque 47:43.7 7:25.0 0:55.1 21:31.4 0:52.6 16:59.6 154 2 Mike Engelhardt 46 Los Alamos 51:46.0 8:57.0 1:49.1 23:01.3 1:32.8 16:26.0 156 3 Kevin Sourisseau 49 Tijeras 58:52.6 9:40.6 1:57.3 24:35.8 1:26.9 21:12.1 151 FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 1 Robyn Clarke 48 Cedar Crest 1:03:35.7 11:31.6 1:34.1 28:30.9 0:44.4 21:14.9 74 2 Karen Andrews 49 Roswell NM 1:07:31.2 10:53.8 2:06.5 29:48.1 1:18.4 23:24.4 75 3 Mary Matthews 49 Carlsbad NM 1:14:41.9 13:49.6 2:42.1 29:55.0 0:55.2 27:20.1 76 MALE AGE GROUP: 50 - 54 1 Stephen Clarke 51 Cedar Crest 56:17.6 10:58.2 2:48.1 23:36.9 1:08.2 17:46.3 242 2 Arne Leonard 53 Albuquerque 57:12.4 9:54.4 1:47.5 24:33.4 1:03.0 19:54.1 243 3 A.D. Florez 53 Carlsbad 58:01.7 10:16.5 1:48.6 25:40.3 1:06.8 19:09.6 245 FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 MALE AGE GROUP: 55 - 59 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 Louis Salazar 55 Albuquerque NM 51:01.4 7:50.0 1:00.7 22:03.5 0:48.2 19:19.1 249 2 Bobby Dominguez 55 El Paso TX 57:39.7 12:03.7 0:59.1 23:32.5 0:51.4 20:13.2 250 3 Joe Martin 57 Lubbock 1:10:53.6 10:48.4 2:47.3 30:25.5 1:39.4 25:13.1 240 FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 1 Marti Greer 58 Ransom Canyon TX 1:07:06.3 9:20.4 1:29.8 25:50.1 1:26.0 29:00.1 80 2 Treca Boney 55 Clovis NM 1:10:16.2 11:55.6 2:18.7 27:37.7 1:06.7 27:17.5 78 3 Helen Crane 58 Alpine NM 1:33:04.0 15:00.0 3:05.2 34:14.5 2:35.1 38:09.3 79 MALE AGE GROUP: 60 - 64 1 Carl Armstrong 62 Clovis NM 55:48.6 9:54.3 1:31.7 22:15.5 1:06.8 21:00.3 256 FEMALE AGE GROUP: 60 - 64 1 Sharon McKeown 61 Boulder CO 1:02:00.9 10:37.9 2:26.3 26:07.4 0:43.5 22:05.9 81 MALE AGE GROUP: 65 - 69 1 Miguel Sanchez 67 Albuquerque NM 57:38.8 7:30.0 1:15.2 25:23.9 0:58.2 22:31.6 259 2 Patrick McCreary 65 Portales NM 59:12.2 9:24.3 1:08.2 25:37.4 0:57.7 22:04.6 257 3 Jasha Cultreri 65 Midland TX 1:03:47.4 8:33.2 2:01.5 26:58.4 1:10.5 25:04.0 258 FEMALE AGE GROUP: 65 - 69 1 Christine Glidden 65 Albuquerque NM 1:24:52.4 14:44.0 2:52.9 31:41.9 2:10.9 33:22.7 83 2 Linda Garcia 68 Albuquerque 1:38:10.8 19:10.5 6:31.0 29:48.8 4:32.7 38:07.8 84 MALE AGE GROUP: 70 - 74 1 Flip Lyle 71 El Paso TX 1:10:19.9 10:51.5 2:01.1 24:29.2 1:59.1 30:59.1 263 FEMALE AGE GROUP: 70 - 74 1 Joanne "jo" Schmidt 70 Albuquerque 1:26:28.9 13:16.7 3:58.6 34:03.5 1:25.5 33:44.7 85 MALE AGE GROUP: 75 - 79 1 Mike Greer 78 Ransom Canyon TX 1:25:58.6 12:45.9 2:57.3 29:51.6 1:48.2 38:35.7 264 FEMALE AGE GROUP: 75 - 79

    Age Groups  


MALE AGE GROUP:  1 - 15
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Kiko Dominguez           13 El Paso             1:06:17.6    10:31.7    2:20.6    28:42.7    2:07.1    22:35.6   123 
    2 Krishna Clarke           11 Cedar Crest         1:07:31.4     8:05.1    2:49.7    33:33.0    0:46.3    22:17.4   121 
    3 Nathan Siyoum            11 Carlsbad            2:08:42.9    13:52.4    2:00.9  1:01:51.8    2:02.7    48:55.2   122 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Abby Clarke              14 Cedar Crest         1:06:47.3     8:57.4    2:47.3    30:38.3    1:28.6    22:55.8    51 

MALE AGE GROUP:  16 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 

FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Emily Clarke             16 Cedar Crest NM      1:05:31.4     9:19.6    3:07.3    30:54.1    0:46.8    21:23.8    52 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Owen Aragonez            23 Elpaso                56:44.7     7:15.9    0:52.8    25:51.3    0:45.7    21:59.0   124 
    2 Kevin Espino             24 Lovington           1:15:36.4    11:15.8    3:26.0    33:14.4    0:52.9    26:47.4   126 
    3 Joe Kromrey              24 Albuquerque         1:21:57.9    12:38.1    2:41.0    35:46.1    1:01.7    29:51.1   125 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Michaela McKeown         21 New London            58:06.0     8:31.8    1:26.1    26:09.2    0:58.7    21:00.2    55 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Manuel Moya              26 El Paso               53:38.4     8:25.3    1:05.2    24:38.2    0:44.8    18:44.9   128 
    2 Marc Nieto               25 Portales              56:08.6     7:57.8    1:40.1    24:15.3    1:17.4    20:58.1   127 
    3 Luke Flanagan            27 Clovis                58:08.3     6:55.9    1:14.6    27:21.6    1:20.9    21:15.5   129 
    4 Cole Martin              25 Lubbock               59:46.4     8:34.3    1:38.7    25:15.4    2:01.3    22:16.7   158 
    5 Adam Atwood              29 Holloman Afb        1:10:58.0    12:39.4    3:08.7    29:41.9    1:13.7    24:14.3   130 
    6 Dustin Devenport         29 Roswell             1:18:55.6    15:36.8    3:06.7    34:09.4    0:46.7    25:16.0   131 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Emma Rush                28 Portales              57:06.8     9:09.2    1:28.3    24:20.2    1:05.3    21:03.9    58 
    2 Meredith Flanagan        28 Clovis              1:03:08.7     7:28.5    1:41.1    28:24.6    1:11.8    24:22.8    57 
    3 Amy Martin               27 Lubbock TX          1:08:38.0    10:28.8    2:12.4    30:15.6    0:58.5    24:42.8    49 
    4 Melanie Ruegg            25 Hobbs NM            1:17:16.3     8:52.1    1:56.9    31:07.4    2:36.3    32:43.7    48 
    5 Amanda Pilcher           25 Albuquerque NM      1:23:29.8    15:05.7    3:58.7    36:10.9    1:52.8    26:21.8    56 
 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Gage Bonestroo           31 Portales              45:12.3     6:53.6    0:41.0    20:04.2    0:37.8    16:55.8   133 
    2 Frank Rodriquez          32 El Paso               51:51.0     7:11.0    1:26.4    22:53.9    0:59.3    19:20.5   136 
    3 Daniel Cervantes         34 Clovis                52:42.2     9:32.0    1:34.5    22:39.3    1:11.0    17:45.5   141 
    4 Aaron Colyer             32 Roswell               53:10.5     7:25.6    0:56.2    22:06.3    0:54.6    21:47.8   135 
    5 Tyler Burnett            34 Roswell               57:51.7    11:16.8    1:22.1    24:53.8    1:25.2    18:53.9   142 
    6 Justin Winn              33 El Paso               57:57.2     8:14.1    1:21.8    25:29.8    1:15.3    21:36.4   140 
    7 Mike Carrasco            31 Midland             1:00:07.5     7:45.3    1:36.2    25:59.8    1:08.3    23:38.0   134 
    8 Brandon Darrington       33 Roswell             1:06:07.6     7:09.4    2:07.5    28:04.9    1:16.1    27:29.8   138 
    9 Bart Devos               32 Roswell             1:15:56.3    17:11.7    2:47.1    31:23.9    1:16.0    23:17.7   137 
   10 Jeffrey Cooper           33 Farmington          1:31:43.9    11:03.3    3:41.0    43:46.8    1:28.5    31:44.4   139 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Ashley Donaldson         34 Lubbock               55:44.3     7:37.8    1:04.9    24:45.5    0:51.0    21:25.2    63 
    2 Katherine Briscoe        31 Midland             1:03:04.9    10:20.4    2:08.1    27:46.4    1:34.0    21:16.0    59 
    3 Lila Jones               33 Washington          1:11:31.2    10:35.2    3:21.7    33:30.9    1:05.2    22:58.3    62 
    4 Jennifer Abegglen        32 Ruidoso             1:18:58.7    11:14.0    3:26.4    31:48.9    2:23.8    30:05.7    61 
    5 Adrienne Cooper          31 Farmington          1:21:48.0    14:21.7    3:26.9    37:51.5    0:54.9    25:13.0    60 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Jason Atkinson           35 Alamogordo            48:18.1     8:40.4    1:01.7    20:58.5    0:47.9    16:49.7   143 
    2 Todd Barela              36 Roswell               57:13.6     9:43.0    1:59.4    24:45.1    1:13.9    19:32.3   145 
    3 Ryan Regrutto            36 Alamogordo            57:44.4     8:01.4    1:39.8    26:20.7    0:34.1    21:08.5   144 
    4 Daniel Cass              39 Alamogordo          1:03:06.6    12:51.3    1:33.8    26:16.9    1:59.3    20:25.4   147 
    5 Michael Owen             37 Albuquerque         1:14:26.6    11:04.9    3:43.4    30:02.6    2:05.6    27:30.1   146 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Erin Pettyjohn           36 Albuquerque           58:54.5    10:59.0    1:28.7    26:31.2    0:56.2    18:59.6    66 
    2 Patty Pena               35 Midland             1:01:47.9     9:24.4    2:06.0    25:47.4    1:14.4    23:15.7    64 
    3 Megan Ruehmann           38 Silver City         1:09:15.7     9:30.4    2:55.4    31:19.4    0:56.4    24:34.1    68 
    4 Bianca Martinez          37 Alamogordo          1:14:56.5    12:37.0    2:17.3    33:29.5    0:53.0    25:39.8    67 
    5 Sabrina Flores           39 Alamogordo NM       1:21:17.4    13:28.8    1:54.6    34:09.8    0:59.2    30:45.1    50 
    6 Kristen Cartwright       36 Roswell             1:43:19.4    19:26.8    5:57.3    43:07.4    2:21.3    32:26.6    65 
 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Jan Grande               42 Alamogordo            48:02.0     8:35.3    0:58.6    20:26.0    0:40.6    17:21.6   150 
    2 Allan Espina             42 Odessa              1:00:45.1     9:58.5    1:37.8    25:51.6    1:13.1    22:04.2   148 
    3 Alan Trever              42 Roswell             1:02:08.0    13:42.8    1:20.8    24:53.6    1:48.7    20:22.3   149 
    4 Doug Southern            43 Roswell             1:10:21.6    11:54.7    1:46.2    27:59.7    1:03.2    27:37.9   153 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Theresa MacK             41 El Paso             1:03:49.7     9:59.7    1:55.0    27:13.8    1:04.6    23:36.7    69 
    2 Elizabeth Williams       44 El Paso TX          1:20:03.7    13:44.8    2:20.1    32:56.3    1:37.2    29:25.4    72 
    3 Erika Ortega             42 El Paso TX          1:33:59.2    12:00.6    3:10.8    39:51.7    2:21.1    36:35.0    70 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Robert Browning          46 Albuquerque           47:43.7     7:25.0    0:55.1    21:31.4    0:52.6    16:59.6   154 
    2 Mike Engelhardt          46 Los Alamos            51:46.0     8:57.0    1:49.1    23:01.3    1:32.8    16:26.0   156 
    3 Kevin Sourisseau         49 Tijeras               58:52.6     9:40.6    1:57.3    24:35.8    1:26.9    21:12.1   151 
    4 Cress Lee                46 Floyd               1:27:59.3    19:47.7    4:23.1    28:59.6    2:05.6    32:43.5   155 
    5 John Willgohs            47 Tijeras             1:40:58.4    15:34.4    5:16.8    37:18.7    1:17.5    41:31.1   271 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Robyn Clarke             48 Cedar Crest         1:03:35.7    11:31.6    1:34.1    28:30.9    0:44.4    21:14.9    74 
    2 Karen Andrews            49 Roswell NM          1:07:31.2    10:53.8    2:06.5    29:48.1    1:18.4    23:24.4    75 
    3 Mary Matthews            49 Carlsbad NM         1:14:41.9    13:49.6    2:42.1    29:55.0    0:55.2    27:20.1    76 
    4 Stacey Johnson           45 Amarillo TX         1:17:21.1    12:44.6    2:08.4    30:47.3    2:19.3    29:21.6    73 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Stephen Clarke           51 Cedar Crest           56:17.6    10:58.2    2:48.1    23:36.9    1:08.2    17:46.3   242 
    2 Arne Leonard             53 Albuquerque           57:12.4     9:54.4    1:47.5    24:33.4    1:03.0    19:54.1   243 
    3 A.D. Florez              53 Carlsbad              58:01.7    10:16.5    1:48.6    25:40.3    1:06.8    19:09.6   245 
    4 Daniel Valdez            54 Lovington             59:00.7     9:25.0    2:08.0    25:52.9    0:49.8    20:45.0   246 
    5 James Gebel              54 Roswell NM          1:02:32.3    11:05.2    1:55.7    25:46.7    1:05.4    22:39.3   248 
    6 Curtis Boyd              54 Rio Rancho NM       1:03:02.1    12:09.5    2:39.1    25:22.3    1:28.1    21:23.3   247 
    7 John Jerge               50 Roswell             1:04:57.2     9:12.7    1:53.7    27:48.5    1:27.7    24:34.8   241 
    8 Stuart Crane             53 Alpine              1:16:49.2    17:25.7    4:21.2    28:08.6    1:50.1    25:03.7   244 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Louis Salazar            55 Albuquerque NM        51:01.4     7:50.0    1:00.7    22:03.5    0:48.2    19:19.1   249 
    2 Bobby Dominguez          55 El Paso TX            57:39.7    12:03.7    0:59.1    23:32.5    0:51.4    20:13.2   250 
    3 Joe Martin               57 Lubbock             1:10:53.6    10:48.4    2:47.3    30:25.5    1:39.4    25:13.1   240 
    4 Luke Wallace             55 Odessa TX           1:14:52.5    12:14.4    2:49.8    29:21.3    2:07.2    28:19.9   251 
    5 Greg Southard            57 Clovis NM           1:15:13.0    11:46.6    2:41.3    30:23.1    2:14.5    28:07.6   252 
    6 Byron Elliott            59 Midland TX          1:30:04.9     9:39.9    4:15.8    35:56.9    2:58.9    37:13.5   254 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Marti Greer              58 Ransom Canyon TX    1:07:06.3     9:20.4    1:29.8    25:50.1    1:26.0    29:00.1    80 
    2 Treca Boney              55 Clovis NM           1:10:16.2    11:55.6    2:18.7    27:37.7    1:06.7    27:17.5    78 
    3 Helen Crane              58 Alpine NM           1:33:04.0    15:00.0    3:05.2    34:14.5    2:35.1    38:09.3    79 
 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Carl Armstrong           62 Clovis NM             55:48.6     9:54.3    1:31.7    22:15.5    1:06.8    21:00.3   256 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Sharon McKeown           61 Boulder CO          1:02:00.9    10:37.9    2:26.3    26:07.4    0:43.5    22:05.9    81 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Miguel Sanchez           67 Albuquerque NM        57:38.8     7:30.0    1:15.2    25:23.9    0:58.2    22:31.6   259 
    2 Patrick McCreary         65 Portales NM           59:12.2     9:24.3    1:08.2    25:37.4    0:57.7    22:04.6   257 
    3 Jasha Cultreri           65 Midland TX          1:03:47.4     8:33.2    2:01.5    26:58.4    1:10.5    25:04.0   258 
    4 Larry Marshall           68 Dexter NM           1:16:57.3    12:10.3    3:42.3    33:45.4    1:36.4    25:43.0   260 
    5 Dennis Pabst             69 Eagle Nest NM       1:27:41.1    12:16.5    2:51.5    32:31.3    1:39.1    38:22.7   262 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Christine Glidden        65 Albuquerque NM      1:24:52.4    14:44.0    2:52.9    31:41.9    2:10.9    33:22.7    83 
    2 Linda Garcia             68 Albuquerque         1:38:10.8    19:10.5    6:31.0    29:48.8    4:32.7    38:07.8    84 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Flip Lyle                71 El Paso TX          1:10:19.9    10:51.5    2:01.1    24:29.2    1:59.1    30:59.1   263 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Joanne "jo" Schmidt      70 Albuquerque         1:26:28.9    13:16.7    3:58.6    34:03.5    1:25.5    33:44.7    85 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 
    1 Mike Greer               78 Ransom Canyon TX    1:25:58.6    12:45.9    2:57.3    29:51.6    1:48.2    38:35.7   264 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 

    Females  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Ashley Donaldson        Lubbock               55:44.3     7:37.8    1:04.9    24:45.5    0:51.0    21:25.2            63 
    2 AG  Emma Rush               Portales              57:06.8     9:09.2    1:28.3    24:20.2    1:05.3    21:03.9            58 
    3 AG  Michaela McKeown        New London            58:06.0     8:31.8    1:26.1    26:09.2    0:58.7    21:00.2            55 
    4 AG  Erin Pettyjohn          Albuquerque           58:54.5    10:59.0    1:28.7    26:31.2    0:56.2    18:59.6            66 
    5 AG  Patty Pena              Midland             1:01:47.9     9:24.4    2:06.0    25:47.4    1:14.4    23:15.7            64 
    6 AG  Sharon McKeown          Boulder CO          1:02:00.9    10:37.9    2:26.3    26:07.4    0:43.5    22:05.9            81 
    7 AG  Katherine Briscoe       Midland             1:03:04.9    10:20.4    2:08.1    27:46.4    1:34.0    21:16.0            59 
    8 AG  Meredith Flanagan       Clovis              1:03:08.7     7:28.5    1:41.1    28:24.6    1:11.8    24:22.8            57 
    9 AG  Robyn Clarke            Cedar Crest         1:03:35.7    11:31.6    1:34.1    28:30.9    0:44.4    21:14.9            74 
   10 AG  Theresa MacK            El Paso             1:03:49.7     9:59.7    1:55.0    27:13.8    1:04.6    23:36.7            69 
   11 AG  Emily Clarke            Cedar Crest NM      1:05:31.4     9:19.6    3:07.3    30:54.1    0:46.8    21:23.8            52 
   12 AG  Abby Clarke             Cedar Crest         1:06:47.3     8:57.4    2:47.3    30:38.3    1:28.6    22:55.8            51 
   13 AG  Marti Greer             Ransom Canyon TX    1:07:06.3     9:20.4    1:29.8    25:50.1    1:26.0    29:00.1            80 
   14 AG  Karen Andrews           Roswell NM          1:07:31.2    10:53.8    2:06.5    29:48.1    1:18.4    23:24.4            75 
   15 AG  Amy Martin              Lubbock TX          1:08:38.0    10:28.8    2:12.4    30:15.6    0:58.5    24:42.8            49 
   16 AG  Megan Ruehmann          Silver City         1:09:15.7     9:30.4    2:55.4    31:19.4    0:56.4    24:34.1            68 
   17 AG  Treca Boney             Clovis NM           1:10:16.2    11:55.6    2:18.7    27:37.7    1:06.7    27:17.5            78 
   18 AG  Lila Jones              Washington          1:11:31.2    10:35.2    3:21.7    33:30.9    1:05.2    22:58.3            62 
   19 AT  Erika Armendariz-Castro La Mesa             1:13:10.8    13:37.2    2:15.4    30:26.5    1:00.6    25:51.2            87 
   20 AG  Mary Matthews           Carlsbad NM         1:14:41.9    13:49.6    2:42.1    29:55.0    0:55.2    27:20.1            76 
   21 AG  Bianca Martinez         Alamogordo          1:14:56.5    12:37.0    2:17.3    33:29.5    0:53.0    25:39.8            67 
   22 AG  Melanie Ruegg           Hobbs NM            1:17:16.3     8:52.1    1:56.9    31:07.4    2:36.3    32:43.7            48 
   23 AG  Stacey Johnson          Amarillo TX         1:17:21.1    12:44.6    2:08.4    30:47.3    2:19.3    29:21.6            73 
   24 AG  Jennifer Abegglen       Ruidoso             1:18:58.7    11:14.0    3:26.4    31:48.9    2:23.8    30:05.7            61 
   25 AG  Elizabeth Williams      El Paso TX          1:20:03.7    13:44.8    2:20.1    32:56.3    1:37.2    29:25.4            72 
   26 AT  Vivian Cardona          El Paso             1:21:04.4    16:45.1    2:39.1    32:11.1    1:52.2    27:37.1            90 
   27 AG  Sabrina Flores          Alamogordo NM       1:21:17.4    13:28.8    1:54.6    34:09.8    0:59.2    30:45.1            50 
   28 AG  Adrienne Cooper         Farmington          1:21:48.0    14:21.7    3:26.9    37:51.5    0:54.9    25:13.0            60 
   29 AG  Amanda Pilcher          Albuquerque NM      1:23:29.8    15:05.7    3:58.7    36:10.9    1:52.8    26:21.8            56 
   30 AG  Christine Glidden       Albuquerque NM      1:24:52.4    14:44.0    2:52.9    31:41.9    2:10.9    33:22.7            83 
   31 AG  Joanne "jo" Schmidt     Albuquerque         1:26:28.9    13:16.7    3:58.6    34:03.5    1:25.5    33:44.7            85 
   32 AT  Mikala Conatser         Vega                1:28:24.9    13:50.3    2:25.9    34:02.6    1:21.0    36:45.1            88 
   33 AG  Helen Crane             Alpine NM           1:33:04.0    15:00.0    3:05.2    34:14.5    2:35.1    38:09.3            79 
   34 AG  Erika Ortega            El Paso TX          1:33:59.2    12:00.6    3:10.8    39:51.7    2:21.1    36:35.0            70 
   35 AG  Linda Garcia            Albuquerque         1:38:10.8    19:10.5    6:31.0    29:48.8    4:32.7    38:07.8            84 
   36 AT  Kat Stopani             El Paso             1:38:18.3    12:15.8    2:48.5    38:50.4    2:36.7    41:47.0            89 
   37 AG  Kristen Cartwright      Roswell             1:43:19.4    19:26.8    5:57.3    43:07.4    2:21.3    32:26.6            65 
   38 AT  Michele Ingram          Roswell             1:59:44.3    19:38.3    5:00.5    49:12.6    6:36.4    39:16.6            91 
   39 AT  Jamie McKinney          Roswell             2:11:16.2    19:17.9    5:13.4    51:37.6    4:03.5    51:03.9            86 

    Athenas  

 
 ATHENA AGE GROUP: 1 - 98

Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 Erika Armendariz-Castro 33 La Mesa 1:13:10.8 13:37.2 2:15.4 30:26.5 1:00.6 25:51.2 87 2 Vivian Cardona 38 El Paso 1:21:04.4 16:45.1 2:39.1 32:11.1 1:52.2 27:37.1 90 3 Mikala Conatser 35 Vega 1:28:24.9 13:50.3 2:25.9 34:02.6 1:21.0 36:45.1 88 4 Kat Stopani 37 El Paso 1:38:18.3 12:15.8 2:48.5 38:50.4 2:36.7 41:47.0 89 5 Michele Ingram 50 Roswell 1:59:44.3 19:38.3 5:00.5 49:12.6 6:36.4 39:16.6 91 6 Jamie McKinney 33 Roswell 2:11:16.2 19:17.9 5:13.4 51:37.6 4:03.5 51:03.9 86

    Males  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Gage Bonestroo          Portales              45:12.3     6:53.6    0:41.0    20:04.2    0:37.8    16:55.8           133 
    2 AG  Robert Browning         Albuquerque           47:43.7     7:25.0    0:55.1    21:31.4    0:52.6    16:59.6           154 
    3 AG  Jan Grande              Alamogordo            48:02.0     8:35.3    0:58.6    20:26.0    0:40.6    17:21.6           150 
    4 AG  Jason Atkinson          Alamogordo            48:18.1     8:40.4    1:01.7    20:58.5    0:47.9    16:49.7           143 
    5 AG  Louis Salazar           Albuquerque NM        51:01.4     7:50.0    1:00.7    22:03.5    0:48.2    19:19.1           249 
    6 AG  Mike Engelhardt         Los Alamos            51:46.0     8:57.0    1:49.1    23:01.3    1:32.8    16:26.0           156 
    7 AG  Frank Rodriquez         El Paso               51:51.0     7:11.0    1:26.4    22:53.9    0:59.3    19:20.5           136 
    8 AG  Daniel Cervantes        Clovis                52:42.2     9:32.0    1:34.5    22:39.3    1:11.0    17:45.5           141 
    9 AG  Aaron Colyer            Roswell               53:10.5     7:25.6    0:56.2    22:06.3    0:54.6    21:47.8           135 
   10 AG  Manuel Moya             El Paso               53:38.4     8:25.3    1:05.2    24:38.2    0:44.8    18:44.9           128 
   11 AG  Carl Armstrong          Clovis NM             55:48.6     9:54.3    1:31.7    22:15.5    1:06.8    21:00.3           256 
   12 AG  Marc Nieto              Portales              56:08.6     7:57.8    1:40.1    24:15.3    1:17.4    20:58.1           127 
   13 AG  Stephen Clarke          Cedar Crest           56:17.6    10:58.2    2:48.1    23:36.9    1:08.2    17:46.3           242 
   14 AG  Owen Aragonez           Elpaso                56:44.7     7:15.9    0:52.8    25:51.3    0:45.7    21:59.0           124 
   15 AG  Arne Leonard            Albuquerque           57:12.4     9:54.4    1:47.5    24:33.4    1:03.0    19:54.1           243 
   16 AG  Todd Barela             Roswell               57:13.6     9:43.0    1:59.4    24:45.1    1:13.9    19:32.3           145 
   17 AG  Miguel Sanchez          Albuquerque NM        57:38.8     7:30.0    1:15.2    25:23.9    0:58.2    22:31.6           259 
   18 AG  Bobby Dominguez         El Paso TX            57:39.7    12:03.7    0:59.1    23:32.5    0:51.4    20:13.2           250 
   19 AG  Ryan Regrutto           Alamogordo            57:44.4     8:01.4    1:39.8    26:20.7    0:34.1    21:08.5           144 
   20 AG  Tyler Burnett           Roswell               57:51.7    11:16.8    1:22.1    24:53.8    1:25.2    18:53.9           142 
   21 AG  Justin Winn             El Paso               57:57.2     8:14.1    1:21.8    25:29.8    1:15.3    21:36.4           140 
   22 AG  A.D. Florez             Carlsbad              58:01.7    10:16.5    1:48.6    25:40.3    1:06.8    19:09.6           245 
   23 AG  Luke Flanagan           Clovis                58:08.3     6:55.9    1:14.6    27:21.6    1:20.9    21:15.5           129 
   24 AG  Kevin Sourisseau        Tijeras               58:52.6     9:40.6    1:57.3    24:35.8    1:26.9    21:12.1           151 
   25 AG  Daniel Valdez           Lovington             59:00.7     9:25.0    2:08.0    25:52.9    0:49.8    20:45.0           246 
   26 AG  Patrick McCreary        Portales NM           59:12.2     9:24.3    1:08.2    25:37.4    0:57.7    22:04.6           257 
   27 AG  Cole Martin             Lubbock               59:46.4     8:34.3    1:38.7    25:15.4    2:01.3    22:16.7           158 
   28 AG  Mike Carrasco           Midland             1:00:07.5     7:45.3    1:36.2    25:59.8    1:08.3    23:38.0           134 
   29 CL  David Soto              Hobbs NM            1:00:16.6     9:55.2    1:25.4    24:53.1    1:15.0    22:48.0           272 
   30 AG  Allan Espina            Odessa              1:00:45.1     9:58.5    1:37.8    25:51.6    1:13.1    22:04.2           148 
   31 AG  Alan Trever             Roswell             1:02:08.0    13:42.8    1:20.8    24:53.6    1:48.7    20:22.3           149 
   32 CL  Rigo Rubalcaba          Hobbs NM            1:02:18.5     8:45.9    1:25.9    26:26.5    1:14.6    24:25.7           268 
   33 AG  James Gebel             Roswell NM          1:02:32.3    11:05.2    1:55.7    25:46.7    1:05.4    22:39.3           248 
   34 AG  Curtis Boyd             Rio Rancho NM       1:03:02.1    12:09.5    2:39.1    25:22.3    1:28.1    21:23.3           247 
   35 AG  Daniel Cass             Alamogordo          1:03:06.6    12:51.3    1:33.8    26:16.9    1:59.3    20:25.4           147 
   36 AG  Jasha Cultreri          Midland TX          1:03:47.4     8:33.2    2:01.5    26:58.4    1:10.5    25:04.0           258 
   37 AG  John Jerge              Roswell             1:04:57.2     9:12.7    1:53.7    27:48.5    1:27.7    24:34.8           241 
   38 AG  Brandon Darrington      Roswell             1:06:07.6     7:09.4    2:07.5    28:04.9    1:16.1    27:29.8           138 
   39 AG  Kiko Dominguez          El Paso             1:06:17.6    10:31.7    2:20.6    28:42.7    2:07.1    22:35.6           123 
   40 CL  Gary Velasquez          Roswell NM          1:06:57.6    15:01.7    1:43.5    26:28.8    1:04.7    22:39.0           273 
   41 AG  Krishna Clarke          Cedar Crest         1:07:31.4     8:05.1    2:49.7    33:33.0    0:46.3    22:17.4           121 
   42 AG  Flip Lyle               El Paso TX          1:10:19.9    10:51.5    2:01.1    24:29.2    1:59.1    30:59.1           263 
   43 AG  Doug Southern           Roswell             1:10:21.6    11:54.7    1:46.2    27:59.7    1:03.2    27:37.9           153 
   44 CL  Jimmy Preston           Roswell NM          1:10:28.2    11:22.5    2:48.3    29:26.6    1:25.4    25:25.4           270 
   45 AG  Joe Martin              Lubbock             1:10:53.6    10:48.4    2:47.3    30:25.5    1:39.4    25:13.1           240 
   46 AG  Adam Atwood             Holloman Afb        1:10:58.0    12:39.4    3:08.7    29:41.9    1:13.7    24:14.3           130 
   47 AG  Michael Owen            Albuquerque         1:14:26.6    11:04.9    3:43.4    30:02.6    2:05.6    27:30.1           146 
   48 AG  Luke Wallace            Odessa TX           1:14:52.5    12:14.4    2:49.8    29:21.3    2:07.2    28:19.9           251 
   49 AG  Greg Southard           Clovis NM           1:15:13.0    11:46.6    2:41.3    30:23.1    2:14.5    28:07.6           252 
   50 AG  Kevin Espino            Lovington           1:15:36.4    11:15.8    3:26.0    33:14.4    0:52.9    26:47.4           126 
   51 AG  Bart Devos              Roswell             1:15:56.3    17:11.7    2:47.1    31:23.9    1:16.0    23:17.7           137 
   52 CL  Eric Hover              Roswell NM          1:16:11.9    11:25.4    2:56.2    31:30.4    1:48.6    28:31.5           266 
   53 AG  Stuart Crane            Alpine              1:16:49.2    17:25.7    4:21.2    28:08.6    1:50.1    25:03.7           244 
   54 AG  Larry Marshall          Dexter NM           1:16:57.3    12:10.3    3:42.3    33:45.4    1:36.4    25:43.0           260 
   55 AG  Dustin Devenport        Roswell             1:18:55.6    15:36.8    3:06.7    34:09.4    0:46.7    25:16.0           131 
   56 AG  Joe Kromrey             Albuquerque         1:21:57.9    12:38.1    2:41.0    35:46.1    1:01.7    29:51.1           125 
   57 CL  Jose Herrera            El Paso TX          1:23:59.3    10:07.7    4:25.8    31:05.2    2:26.2    35:54.5           269 
   58 AG  Mike Greer              Ransom Canyon TX    1:25:58.6    12:45.9    2:57.3    29:51.6    1:48.2    38:35.7           264 
   59 AG  Dennis Pabst            Eagle Nest NM       1:27:41.1    12:16.5    2:51.5    32:31.3    1:39.1    38:22.7           262 
   60 AG  Cress Lee               Floyd               1:27:59.3    19:47.7    4:23.1    28:59.6    2:05.6    32:43.5           155 
   61 CL  Kevin Dileanis          Albuquerque NM      1:29:20.6     9:11.0    2:52.1    34:00.8    2:46.7    40:30.0           265 
   62 AG  Byron Elliott           Midland TX          1:30:04.9     9:39.9    4:15.8    35:56.9    2:58.9    37:13.5           254 
   63 AG  Jeffrey Cooper          Farmington          1:31:43.9    11:03.3    3:41.0    43:46.8    1:28.5    31:44.4           139 
   64 AG  John Willgohs           Tijeras             1:40:58.4    15:34.4    5:16.8    37:18.7    1:17.5    41:31.1           271 
   65 CL  Edgar Gill              Roswell NM          2:01:17.5    20:18.3    2:42.7            1:03:23.0    34:53.6           267 
   66 AG  Nathan Siyoum           Carlsbad            2:08:42.9    13:52.4    2:00.9  1:01:51.8    2:02.7    48:55.2           122

    Clydesdales  

 
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 98

 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== 1 David Soto 48 Hobbs NM 1:00:16.6 9:55.2 1:25.4 24:53.1 1:15.0 22:48.0 272 2 Rigo Rubalcaba 42 Hobbs NM 1:02:18.5 8:45.9 1:25.9 26:26.5 1:14.6 24:25.7 268 3 Gary Velasquez 52 Roswell NM 1:06:57.6 15:01.7 1:43.5 26:28.8 1:04.7 22:39.0 273 4 Jimmy Preston 43 Roswell NM 1:10:28.2 11:22.5 2:48.3 29:26.6 1:25.4 25:25.4 270 5 Eric Hover 32 Roswell NM 1:16:11.9 11:25.4 2:56.2 31:30.4 1:48.6 28:31.5 266 6 Jose Herrera 43 El Paso TX 1:23:59.3 10:07.7 4:25.8 31:05.2 2:26.2 35:54.5 269 7 Kevin Dileanis 25 Albuquerque NM 1:29:20.6 9:11.0 2:52.1 34:00.8 2:46.7 40:30.0 265 8 Edgar Gill 32 Roswell NM 2:01:17.5 20:18.3 2:42.7 1:03:23.0 34:53.6 267

    Relay Awards  

Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.   Ag    
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== == 
    1 IRISH STORM                      55:43.5     7:35.1    1:14.2    24:30.5    0:48.7    21:35.1    41 38 
    2 WENNERS                          58:16.9     9:20.5    0:46.2    23:54.1    0:41.2    23:34.9    42 41 
    3 TRIATOMICS                     1:04:43.0     8:57.1    1:19.9    28:00.7    1:15.3    25:10.2    46 54 
    4 ROAD/WAVE RUNNERS              1:06:21.9    10:29.7    1:06.4    29:00.0    0:56.9    24:49.0    47 65 

    Relay Teams 

 
 ALL RELAYS
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        No.   Ag    
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ===== == 
    1 IRISH STORM                      55:43.5     7:35.1    1:14.2    24:30.5    0:48.7    21:35.1    41 38 
    2 WENNERS                          58:16.9     9:20.5    0:46.2    23:54.1    0:41.2    23:34.9    42 41 
    3 TRIATOMICS                     1:04:43.0     8:57.1    1:19.9    28:00.7    1:15.3    25:10.2    46 54 
    4 ROAD/WAVE RUNNERS              1:06:21.9    10:29.7    1:06.4    29:00.0    0:56.9    24:49.0    47 65 
    5 TEAM CLARISSA                  1:08:01.7    12:20.1    0:57.3    29:57.8    0:53.4    23:53.1    45 51 
    6 QUINONEZ-OSEI-WUSU             1:12:46.7    15:11.3    1:58.4    32:22.6    1:14.1    22:00.5    44 44 
    7 2 CARSENS & BADGER             1:15:14.0    11:33.4    2:42.8    39:21.4    0:37.8    20:58.7    40 37 
    8 TRIPLE THREAT                  1:17:17.9    11:45.5    1:00.7    37:13.0    0:46.4    26:32.4    34 22 
    9 2 JONES & MITCHELL             1:18:31.6    10:36.1    1:27.9    34:23.2    1:06.4    30:58.1    43 44 
   10 BEAT DA RANDOLPHOS             1:25:19.4    11:51.9    1:23.0    44:02.7    0:41.3    27:20.6    36 25 
   11 PHAT FAM                       1:35:28.8    10:08.2    1:10.0    52:07.7    0:57.5    31:05.5    38 29 
   12 THUNDEROUS TRIO                1:40:29.3     9:02.0    1:24.3  1:00:41.3    0:45.5    28:36.4    39 31