Milkman

31st Annual Milkman Triathalon
Dexter, New Mexico
June 6, 2015

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it. Click HERE for instructions.
If you have any questions about the timing or results, please contact Sid@CCRTiming.com
Awards Age Groups
Overall Males
Overall Females
Clydesdale/Athena Relay Best of the US
First Triathlon
USAT sanctioned event: Results submitted for ranking
AGE shown and used for results is as of 12/31/2015 per USAT

 

    Awards  


                                                      OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Mercer           M28 Las Cruces NM         59:04.9     7:32.6    0:43.6    31:57.4    0:30.4    18:21.0           117 
    2 Gage Bonestroo          M30 Portales NM           59:46.1     6:56.3    0:49.9    31:34.9    0:36.0    19:49.1           200 
    3 Clay Moseley            M45 Los Alamos NM       1:00:56.2     8:17.2    0:36.3    30:48.9    0:57.8    20:16.1           515 
    4 Rance Irvin             M25 Albuquerque NM      1:02:06.0     8:14.5    0:55.2    32:07.2    0:45.4    20:03.7           119 
    5 Bobby Gonzales          M55 El Paso TX          1:03:13.0     7:03.2    0:32.7    34:23.4    0:37.5    20:36.2           604 
    6 Jan Grande              M41 Alamogordo NM       1:04:49.2    10:08.4    0:41.9    32:14.1    0:27.3    21:17.6           412 
    7 Jon Brown               M62 Albuquerque NM      1:05:07.3     7:54.4    0:55.5    33:55.5    0:40.8    21:41.3           704 
    8 Camron Stotts           M40 Midland TX          1:05:51.7     9:29.3    0:51.2    33:32.5    0:41.6    21:17.2           402 
    9 Robert Browning         M45 Albuquerque NM      1:05:52.4     8:10.8    0:43.6    35:00.2    1:04.1    20:53.8           506 
   10 Neil Samson             M34 Clovis NM           1:07:03.9     8:29.0    1:01.2    34:17.7    0:44.9    22:31.1           215 

    1 Sierra Smith            F30 Albuquerque NM      1:06:47.6     7:43.3    0:48.7    37:32.5    0:42.8    20:00.5           203 
    2 Martha Weisler          F34 Albuquerque NM      1:14:23.2    10:15.5    1:18.6    39:38.4    0:57.1    22:13.7           207 
    3 Ashley Donaldson        F33 Lubbock TX          1:15:09.8     8:20.2    1:12.9    39:23.5    0:46.3    25:27.1           202 
    4 Delania Sather          F40 Albuquerque NM      1:16:13.5    10:31.5    1:42.4    38:14.5    0:48.9    24:56.4           404 
    5 Jaime Aagaard           F39 Albuquerque NM      1:18:24.4     9:50.7    1:23.9    40:12.6    0:57.9    25:59.4           307 
    6 Kathy Revtyak           F39 El Paso TX          1:23:05.7     9:57.1    1:01.4    42:38.7    0:45.7    28:42.9           308 
    7 Jennifer Peters         F42 Carlsbad NM         1:26:32.1    12:11.9    1:29.3    42:45.8    1:03.5    29:01.8           414 
    8 Clarissa Norton         F36 La Jara CO          1:27:15.4    11:20.0    1:14.6    43:41.0    0:41.8    30:18.0           305 
    9 Amanda Beagles-Clark    F30 Roswell NM          1:27:35.8    12:45.6    1:10.3    43:16.9    1:01.9    29:21.2           204 
   10 Annie Smith             F15 Clovis NM           1:28:40.0     8:15.6    2:14.8    47:09.3    1:04.2    29:56.1           122 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Christopher Chavez       21 Roswell NM          1:21:39.5     8:49.2    1:58.1    42:51.7    0:32.1    27:28.5           114 
    2 Edgar Solis              33 Albuquerque NM      1:37:16.8    13:20.7    2:00.8    48:13.5    1:28.6    32:13.3           212 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Jason McClure            44 Mesquite NM         1:19:31.8    10:38.1    0:59.0    36:27.1    1:25.5    30:02.2           403 
    2 Gary Velasquez           51 Dexter NM           1:29:11.9    15:21.9    1:30.7    42:48.0    1:12.5    28:18.9           608 
    3 David Soto               47 Hobbs NM            1:42:43.1    13:42.4    2:37.2    46:58.6    2:22.0    37:03.0           517 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
 


                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10

MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Rayden Smith             13 Tijeras NM          1:57:43.4    14:58.9    0:57.7  1:00:49.9    0:39.2    40:17.7           720 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Case Schaap              17 Clovis NM           1:11:13.3     7:02.0    0:56.5    36:44.6    1:16.4    25:13.9           108 
    2 Mark Anthony Gonzales    15 El Paso TX          1:11:14.0     7:05.5    1:19.6    36:46.7    1:05.7    24:56.5           106 
    3 James Skuse              16 Clovis NM           1:25:24.2     7:01.7    2:08.8    49:28.5    0:40.9    26:04.3           121 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Annie Smith              15 Clovis NM           1:28:40.0     8:15.6    2:14.8    47:09.3    1:04.2    29:56.1           122 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Jacob Wilhelm            19 Canyon TX           1:21:45.6    13:25.3    2:14.1    44:34.3    0:45.5    20:46.5           104 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Sergio Juarez            22 Lovington NM        1:15:35.3    10:20.7    1:36.3    39:30.0    0:47.0    23:21.4           111 
    2 Christopher Chavez       21 Roswell NM          1:21:39.5     8:49.2    1:58.1    42:51.7    0:32.1    27:28.5           114 
    3 Cole Martin              24 Lubbock TX          1:26:14.7    10:24.7    1:38.2    41:54.5    2:00.0    30:17.4           115 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Deanna Jerge             22 Roswell NM          1:54:10.9    10:55.6    2:07.4    58:59.0    1:23.5    40:45.4           102 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Robert Mercer            28 Las Cruces NM         59:04.9     7:32.6    0:43.6    31:57.4    0:30.4    18:21.0           117 
    2 Rance Irvin              25 Albuquerque NM      1:02:06.0     8:14.5    0:55.2    32:07.2    0:45.4    20:03.7           119 
    3 Andrew Leith             25 Arcata CA           1:16:59.3     9:00.8    2:57.8    38:03.8    1:54.5    25:02.4           124 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Amy Martin               26 Lubbock TX          1:32:08.4    11:18.0    2:03.7    47:56.8    1:15.1    29:34.8           116 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Gage Bonestroo           30 Portales NM           59:46.1     6:56.3    0:49.9    31:34.9    0:36.0    19:49.1           200 
    2 Neil Samson              34 Clovis NM           1:07:03.9     8:29.0    1:01.2    34:17.7    0:44.9    22:31.1           215 
    3 Aaron Colyer             31 Roswell NM          1:11:33.4     8:28.4    1:03.5    36:17.4    0:57.1    24:47.1           210 
    4 Justin Winn              32 El Paso TX          1:14:15.6     9:06.6    2:00.4    38:05.9    1:10.7    23:52.1           213 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Sierra Smith             30 Albuquerque NM      1:06:47.6     7:43.3    0:48.7    37:32.5    0:42.8    20:00.5           203 
    2 Martha Weisler           34 Albuquerque NM      1:14:23.2    10:15.5    1:18.6    39:38.4    0:57.1    22:13.7           207 
    3 Ashley Donaldson         33 Lubbock TX          1:15:09.8     8:20.2    1:12.9    39:23.5    0:46.3    25:27.1           202 
 


MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gregory Marcos           35 Roswell NM          1:12:34.9    10:09.0    1:08.9    37:29.0    0:47.2    23:00.8           310 
    2 Elliot Ford              37 Clovis NM           1:15:35.0    11:00.5    1:32.9    38:45.3    1:00.2    23:16.2           309 
    3 Craig McHorse            35 Albuquerque NM      1:16:34.6    10:50.9    1:29.7    38:01.5    0:49.2    25:23.5           304 
    4 Todd Barela              35 Roswell NM          1:19:46.0    12:57.4    1:03.5    40:31.7    1:11.9    24:01.6           302 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Jaime Aagaard            39 Albuquerque NM      1:18:24.4     9:50.7    1:23.9    40:12.6    0:57.9    25:59.4           307 
    2 Kathy Revtyak            39 El Paso TX          1:23:05.7     9:57.1    1:01.4    42:38.7    0:45.7    28:42.9           308 
    3 Clarissa Norton          36 La Jara CO          1:27:15.4    11:20.0    1:14.6    43:41.0    0:41.8    30:18.0           305 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jan Grande               41 Alamogordo NM       1:04:49.2    10:08.4    0:41.9    32:14.1    0:27.3    21:17.6           412 
    2 Camron Stotts            40 Midland TX          1:05:51.7     9:29.3    0:51.2    33:32.5    0:41.6    21:17.2           402 
    3 Rigo Rubalcaba           41 Hobbs NM            1:11:26.8     8:29.4    1:09.0    37:13.7    0:45.1    23:49.8           413 
    4 Michael Mestas           44 Midland TX          1:11:44.6    10:17.0    1:24.6    35:37.8    1:04.8    23:20.5           418 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Delania Sather           40 Albuquerque NM      1:16:13.5    10:31.5    1:42.4    38:14.5    0:48.9    24:56.4           404 
    2 Jennifer Peters          42 Carlsbad NM         1:26:32.1    12:11.9    1:29.3    42:45.8    1:03.5    29:01.8           414 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Clay Moseley             45 Los Alamos NM       1:00:56.2     8:17.2    0:36.3    30:48.9    0:57.8    20:16.1           515 
    2 Robert Browning          45 Albuquerque NM      1:05:52.4     8:10.8    0:43.6    35:00.2    1:04.1    20:53.8           506 
    3 Christian Krueger        48 Hurley NM           1:07:11.5     8:16.5    0:41.4    34:21.6    1:16.5    22:35.6           511 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Cinda Olvera             46 Roswell NM          1:30:52.6    11:49.4    2:11.0    45:20.6    1:46.4    29:45.3           514 
    2 Deanna Steele            46 Chaparral NM        1:31:32.4    11:25.0    0:55.9    45:36.4    1:00.7    32:34.4           503 
    3 Juliana Ashtrachan       48 Albuquerque NM      2:23:19.0    16:55.7    3:29.9  1:11:36.0    3:12.3    48:05.2           513 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Mark Mico                53 Albuquerque NM      1:07:11.0     8:42.1    0:58.6    34:20.5    0:39.8    22:30.0           605 
    2 Marcus Blackwell         54 Albuquerque NM      1:08:07.6     7:42.2    0:57.4    36:30.9    0:41.3    22:16.0           607 
    3 John Martinson           51 Roswell NM          1:11:00.5    12:03.8    0:41.5    35:28.7    0:43.3    22:03.3           617 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Karen Williams           53 Los Alamos NM       1:28:53.6    11:17.7    2:29.7    42:06.3    1:42.3    31:17.7           606 
    2 Alison Robbernhaar       52 Albuquerque NM      1:29:14.4    10:20.5    1:04.9    43:52.9    1:19.6    32:36.6           615 
    3 Anne Marie Peck          50 Santa Fe NM         1:34:19.3    11:40.3    1:57.5    45:32.8    1:00.9    34:08.0           618 


MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           55 El Paso TX          1:03:13.0     7:03.2    0:32.7    34:23.4    0:37.5    20:36.2           604 
    2 Perry Toles              58 Roswell NM          1:08:26.3     8:52.1    0:47.2    35:38.6    0:45.3    22:23.2           609 
    3 David Garrett            55 Albuquerque NM      1:08:58.6     8:47.7    1:16.9    35:39.5    0:43.0    22:31.6           602 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jon Brown                62 Albuquerque NM      1:05:07.3     7:54.4    0:55.5    33:55.5    0:40.8    21:41.3           704 
    2 Carl Armstrong           61 Clovis NM           1:12:39.3     9:47.7    1:52.1    35:18.3    0:50.9    24:50.3           708 
    3 Jasha Cultreri           64 Midland TX          1:29:30.3     9:40.5    2:37.3    42:39.5    1:27.7    33:05.4           709 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Nora Karam               63 El Paso TX          1:43:05.5    13:33.4    2:44.2    50:40.6    1:49.2    34:18.3           713 
    2 Allison Wilson           60 Las Cruces NM       1:43:58.2    11:44.8    1:31.2    53:08.3    1:42.3    35:51.7           710 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Miguel Sanchez           66 Albuquerque NM      1:19:04.5     8:31.6    1:25.0    41:32.8    1:03.0    26:32.2           719 
    2 Alan Anderson            68 Portales NM         1:34:58.4    11:52.7    1:34.3    45:08.0    1:45.3    34:38.1           714 
    3 Mark Kaplan              65 Las Vegas NV        1:42:57.4    11:43.8    3:15.2    48:00.8    2:04.3    37:53.5           712 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Barry Field              70 Albuquerque NM      1:25:07.2    11:49.3    1:56.7    40:59.9    1:35.8    28:45.5           706 
    2 Art Gardenswartz         73 Albuquerque NM      1:28:55.2    15:01.1    2:20.9    41:14.4    1:32.2    28:46.8           717 
    3 Russell Clarke           71 Savannah GA         1:32:50.0    13:27.7    2:27.4    41:52.1    1:15.1    33:47.8           716 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 John France              75 Las Cruces NM       1:31:49.2    12:13.5    4:00.9    42:17.9    2:09.9    31:07.1           702 
    2 Richard Park             78 El Paso TX          1:35:40.0    13:51.5    2:21.2    44:27.1    1:24.7    33:35.6           701 
    3 Mike Greer               77 Ransom Canyon TX    1:40:45.7    13:58.7    2:30.5    44:50.5    1:10.4    38:15.6           707 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

MALE AGE GROUP:  80 - 98
    1 Jim Lilley               87 Roswell NM          2:52:48.0    23:02.7    5:39.6  1:17:09.0    3:36.7  1:03:20.1             2 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98

    Age Groups  

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rayden Smith             13 Tijeras NM          1:57:43.4    14:58.9    0:57.7  1:00:49.9    0:39.2    40:17.7           720 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Schaap              17 Clovis NM           1:11:13.3     7:02.0    0:56.5    36:44.6    1:16.4    25:13.9           108 
    2 Mark Anthony Gonzales    15 El Paso TX          1:11:14.0     7:05.5    1:19.6    36:46.7    1:05.7    24:56.5           106 
    3 James Skuse              16 Clovis NM           1:25:24.2     7:01.7    2:08.8    49:28.5    0:40.9    26:04.3           121 
    4 Case Smith               15 Clovis NM           1:25:44.3     7:44.4    2:36.5    45:52.6    0:53.6    28:37.3           123 
    5 Nolan Seidler            15 Albuquerque NM      1:29:36.0    13:22.5    2:29.6    46:52.6    1:23.0    25:28.5           103 
    6 Justus Haefner           17 Roswell NM          1:37:59.8    13:27.7    2:32.0    50:00.6    1:29.9    30:29.7           107 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Annie Smith              15 Clovis NM           1:28:40.0     8:15.6    2:14.8    47:09.3    1:04.2    29:56.1           122 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jacob Wilhelm            19 Canyon TX           1:21:45.6    13:25.3    2:14.1    44:34.3    0:45.5    20:46.5           104 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sergio Juarez            22 Lovington NM        1:15:35.3    10:20.7    1:36.3    39:30.0    0:47.0    23:21.4           111 
    2 Christopher Chavez       21 Roswell NM          1:21:39.5     8:49.2    1:58.1    42:51.7    0:32.1    27:28.5           114 
    3 Cole Martin              24 Lubbock TX          1:26:14.7    10:24.7    1:38.2    41:54.5    2:00.0    30:17.4           115 
    4 Ricardo Antillon         23 Lovington NM        1:45:04.1    12:26.3    3:31.6    59:49.2    0:57.7    28:19.4           118 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Deanna Jerge             22 Roswell NM          1:54:10.9    10:55.6    2:07.4    58:59.0    1:23.5    40:45.4           102 
 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Mercer            28 Las Cruces NM         59:04.9     7:32.6    0:43.6    31:57.4    0:30.4    18:21.0           117 
    2 Rance Irvin              25 Albuquerque NM      1:02:06.0     8:14.5    0:55.2    32:07.2    0:45.4    20:03.7           119 
    3 Andrew Leith             25 Arcata CA           1:16:59.3     9:00.8    2:57.8    38:03.8    1:54.5    25:02.4           124 
    4 Adam Atwood              28 Alamogordo NM       1:25:34.4    13:26.4    3:28.2    43:56.4    1:04.5    23:39.0           113 
    5 Fred Clausen             29 Albuquerque NM      1:30:59.7    14:31.8    1:47.5    42:47.2    1:26.8    30:26.6           105 
    6 Guillermo Nieto          26 Dexter NM           1:37:16.8    22:28.4    3:21.9    47:20.3    1:07.3    22:59.1           112 
    7 Craig Villalpando        29 Dexter NM           1:41:17.3    11:22.4    2:36.0    55:25.7    0:49.7    31:03.6           109 
    8 Andrew Francis           25 Clovis NM           1:51:46.3    13:37.1    2:58.1  1:06:22.5    0:55.0    27:53.8           120 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Amy Martin               26 Lubbock TX          1:32:08.4    11:18.0    2:03.7    47:56.8    1:15.1    29:34.8           116 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gage Bonestroo           30 Portales NM           59:46.1     6:56.3    0:49.9    31:34.9    0:36.0    19:49.1           200 
    2 Neil Samson              34 Clovis NM           1:07:03.9     8:29.0    1:01.2    34:17.7    0:44.9    22:31.1           215 
    3 Aaron Colyer             31 Roswell NM          1:11:33.4     8:28.4    1:03.5    36:17.4    0:57.1    24:47.1           210 
    4 Justin Winn              32 El Paso TX          1:14:15.6     9:06.6    2:00.4    38:05.9    1:10.7    23:52.1           213 
    5 Javier Maldonado         34 El Paso TX          1:19:02.2    13:13.6    1:34.3    39:22.1    1:12.9    23:39.4           208 
    6 Mike Carrasco            30 Midland TX          1:23:30.3     8:33.3    1:31.4    42:24.8    1:06.8    29:54.0           209 
    7 John Badjar              32 Albuquerque NM      1:30:04.0     9:58.4    2:11.7    47:17.6    1:26.0    29:10.3           206 
    8 Edward Worden            31 Santa Fe NM         1:37:06.1    11:17.2    1:27.2    45:12.0    1:27.4    37:42.3           301 
    9 Edgar Solis              33 Albuquerque NM      1:37:16.8    13:20.7    2:00.8    48:13.5    1:28.6    32:13.3           212 
   10 Brian Shetterly          31 Artesia NM          1:42:34.1    18:42.6    4:07.4    46:29.2    0:52.5    32:22.5           201 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sierra Smith             30 Albuquerque NM      1:06:47.6     7:43.3    0:48.7    37:32.5    0:42.8    20:00.5           203 
    2 Martha Weisler           34 Albuquerque NM      1:14:23.2    10:15.5    1:18.6    39:38.4    0:57.1    22:13.7           207 
    3 Ashley Donaldson         33 Lubbock TX          1:15:09.8     8:20.2    1:12.9    39:23.5    0:46.3    25:27.1           202 
    4 Amanda Beagles-Clark     30 Roswell NM          1:27:35.8    12:45.6    1:10.3    43:16.9    1:01.9    29:21.2           204 
    5 Whitney Hobson           33 Ruidoso NM          1:40:24.2    12:42.8    1:40.2    55:00.9    2:05.6    28:54.9           211 
    6 Vanessa Juarez           30 Dexter NM           3:02:29.2    28:18.0    2:28.3  1:33:08.6    4:25.0    54:09.5           214 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gregory Marcos           35 Roswell NM          1:12:34.9    10:09.0    1:08.9    37:29.0    0:47.2    23:00.8           310 
    2 Elliot Ford              37 Clovis NM           1:15:35.0    11:00.5    1:32.9    38:45.3    1:00.2    23:16.2           309 
    3 Craig McHorse            35 Albuquerque NM      1:16:34.6    10:50.9    1:29.7    38:01.5    0:49.2    25:23.5           304 
    4 Todd Barela              35 Roswell NM          1:19:46.0    12:57.4    1:03.5    40:31.7    1:11.9    24:01.6           302 
    5 Evan Staeden             38 Roswell NM          1:29:18.4    15:23.1    1:24.0    46:28.8    1:11.8    24:50.7           311 
    6 Jay McNallie             38 Bedford MA          1:38:30.0    11:38.0    2:25.0    46:34.4    0:51.2    37:01.5           300 
    7 Tareq Braik              37 Roswell NM          1:44:52.7    15:20.4    2:47.6    52:04.0    1:47.7    32:53.1           306 
    8 Ben Martinez             35 Albuquerque NM      1:57:51.6    17:49.7    3:27.8    53:48.9    2:19.4    40:25.9           303 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jaime Aagaard            39 Albuquerque NM      1:18:24.4     9:50.7    1:23.9    40:12.6    0:57.9    25:59.4           307 
    2 Kathy Revtyak            39 El Paso TX          1:23:05.7     9:57.1    1:01.4    42:38.7    0:45.7    28:42.9           308 
    3 Clarissa Norton          36 La Jara CO          1:27:15.4    11:20.0    1:14.6    43:41.0    0:41.8    30:18.0           305 
 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jan Grande               41 Alamogordo NM       1:04:49.2    10:08.4    0:41.9    32:14.1    0:27.3    21:17.6           412 
    2 Camron Stotts            40 Midland TX          1:05:51.7     9:29.3    0:51.2    33:32.5    0:41.6    21:17.2           402 
    3 Rigo Rubalcaba           41 Hobbs NM            1:11:26.8     8:29.4    1:09.0    37:13.7    0:45.1    23:49.8           413 
    4 Michael Mestas           44 Midland TX          1:11:44.6    10:17.0    1:24.6    35:37.8    1:04.8    23:20.5           418 
    5 Trace Smith              40 Tijeras NM          1:14:24.5     9:09.5    1:13.7    40:43.4    0:47.3    22:30.8           416 
    6 George Aranda            40 Lovington NM        1:17:07.5    12:01.4    1:10.7    37:43.5    0:44.8    25:27.3           409 
    7 Jason McClure            44 Mesquite NM         1:19:31.8    10:38.1    0:59.0    36:27.1    1:25.5    30:02.2           403 
    8 Joshua Smith             41 Clovis NM           1:24:01.5     8:17.0    2:05.0    44:19.4    1:11.1    28:09.2           408 
    9 Robert Wotring           43 Tucson AZ           1:25:08.9    11:26.6    1:21.4    43:11.0    1:05.7    28:04.3           406 
   10 Miles Begay              40 Albuquerque NM      1:25:13.1    12:26.4    1:40.2    42:13.1    1:05.4    27:48.1           405 
   11 Glenn St. Onge           41 Albuquerque NM      1:30:16.7    12:03.2    1:54.6    43:42.1    0:55.8    31:41.1           401 
   12 Cody Wilhelm             43 Canyon TX           1:37:00.0    16:04.5    2:00.6    46:55.7    1:00.1    30:59.2           410 
   13 Richard Besecke          42 Artesia NM          1:38:20.3    18:28.7    1:15.2    48:18.1    1:08.0    29:10.5           411 
   14 Jimmy Preston            42 Roswell NM          1:49:06.5    17:03.0    2:24.6    46:23.0    0:25.2    42:50.8           407 
   15 Michael Sharp            44 El Paso TX          2:13:05.1    16:15.0    3:46.3  1:08:10.4    1:17.9    43:35.7           415 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Delania Sather           40 Albuquerque NM      1:16:13.5    10:31.5    1:42.4    38:14.5    0:48.9    24:56.4           404 
    2 Jennifer Peters          42 Carlsbad NM         1:26:32.1    12:11.9    1:29.3    42:45.8    1:03.5    29:01.8           414 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Clay Moseley             45 Los Alamos NM       1:00:56.2     8:17.2    0:36.3    30:48.9    0:57.8    20:16.1           515 
    2 Robert Browning          45 Albuquerque NM      1:05:52.4     8:10.8    0:43.6    35:00.2    1:04.1    20:53.8           506 
    3 Christian Krueger        48 Hurley NM           1:07:11.5     8:16.5    0:41.4    34:21.6    1:16.5    22:35.6           511 
    4 Todd Fiske               45 El Paso TX          1:08:21.3     8:36.2    1:04.2    34:39.6    0:57.8    23:03.6           505 
    5 Mike Engelhardt          45 Los Alamos NM       1:10:09.3    10:08.8    1:37.0    36:48.5    1:16.3    20:18.8           507 
    6 David Donaldson          46 Lubbock TX          1:10:46.3     9:14.3    1:41.1    36:02.3    0:56.3    22:52.4           501 
    7 Thomas Hoops             46 Denver CO           1:14:38.0    10:00.3    0:53.6    36:57.6    1:52.5    24:54.0           508 
    8 Kevin Sourisseau         48 Tijeras NM          1:19:27.0    11:09.8    1:31.9    40:19.1    1:18.8    25:07.5           502 
    9 Mike Humphrey            49 Lubbock TX          1:21:22.8    11:47.6    3:27.1    40:30.5    1:44.7    23:53.0           510 
   10 Todd Clark               48 Roswell NM          1:23:26.4    10:20.0    1:20.7    38:06.9    1:14.3    32:24.6           509 
   11 John Jerge               49 Roswell NM          1:28:49.2    10:10.8    1:14.1    45:57.3    1:14.7    30:12.4           500 
   12 Eugene Zamora            46 Santa Fe NM         1:30:07.4    12:39.4    1:31.1    42:22.0    1:35.8    31:59.1           512 
   13 Leandro Gutierrez        48 Roswell NM          1:30:29.4    10:15.1    1:55.1    48:11.8    0:54.3    29:13.2           516 
   14 Cody Allen               46 Roswell NM          1:36:41.2    13:35.6    1:30.9    46:15.2    2:47.8    32:31.8           504 
   15 David Soto               47 Hobbs NM            1:42:43.1    13:42.4    2:37.2    46:58.6    2:22.0    37:03.0           517 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cinda Olvera             46 Roswell NM          1:30:52.6    11:49.4    2:11.0    45:20.6    1:46.4    29:45.3           514 
    2 Deanna Steele            46 Chaparral NM        1:31:32.4    11:25.0    0:55.9    45:36.4    1:00.7    32:34.4           503 
    3 Juliana Ashtrachan       48 Albuquerque NM      2:23:19.0    16:55.7    3:29.9  1:11:36.0    3:12.3    48:05.2           513 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mark Mico                53 Albuquerque NM      1:07:11.0     8:42.1    0:58.6    34:20.5    0:39.8    22:30.0           605 
    2 Marcus Blackwell         54 Albuquerque NM      1:08:07.6     7:42.2    0:57.4    36:30.9    0:41.3    22:16.0           607 
    3 John Martinson           51 Roswell NM          1:11:00.5    12:03.8    0:41.5    35:28.7    0:43.3    22:03.3           617 
    4 Tim Waufle               52 Albuquerque NM      1:16:23.7    10:24.6    0:58.7    38:27.3    1:27.3    25:05.9           616 
    5 Daniel Valdez            53 Lovington NM        1:19:04.5    10:16.9    1:16.1    42:36.5    0:34.8    24:20.3           600 
    6 Audelio Florez           52 Carlsbad NM         1:21:44.2    12:36.1    2:36.1    42:15.6    1:15.1    23:01.4           612 
    7 Gary Velasquez           51 Dexter NM           1:29:11.9    15:21.9    1:30.7    42:48.0    1:12.5    28:18.9           608 
    8 Frank Jurczak            51 Roswell NM          1:33:05.5    15:49.4    2:30.2    44:55.8    1:30.1    28:20.1           620 
    9 Joseph Haefner           52 Roswell NM          1:36:00.2    11:49.4    2:19.4    49:44.2    2:12.6    29:54.8           613 
   10 Rene Giles               54 Roswell NM          1:41:35.1    15:12.9    1:56.1    47:35.6    1:16.3    35:34.2           603 
   11 Jeff Joseph              52 Albuquerque NM      1:51:54.8    13:45.2    2:24.5    52:30.8    1:37.4    41:37.0           611 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Karen Williams           53 Los Alamos NM       1:28:53.6    11:17.7    2:29.7    42:06.3    1:42.3    31:17.7           606 
    2 Alison Robbernhaar       52 Albuquerque NM      1:29:14.4    10:20.5    1:04.9    43:52.9    1:19.6    32:36.6           615 
    3 Anne Marie Peck          50 Santa Fe NM         1:34:19.3    11:40.3    1:57.5    45:32.8    1:00.9    34:08.0           618 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           55 El Paso TX          1:03:13.0     7:03.2    0:32.7    34:23.4    0:37.5    20:36.2           604 
    2 Perry Toles              58 Roswell NM          1:08:26.3     8:52.1    0:47.2    35:38.6    0:45.3    22:23.2           609 
    3 David Garrett            55 Albuquerque NM      1:08:58.6     8:47.7    1:16.9    35:39.5    0:43.0    22:31.6           602 
    4 Norman Desrochers        56 Las Cruces NM       1:18:47.8     9:50.1    1:12.2    39:40.2    1:15.1    26:50.2           623 
    5 Greg Southard            56 Clovis NM           1:20:08.2    10:30.9    1:11.1    40:25.0    1:22.7    26:38.6           622 
    6 Roger Masters            58 Midland TX          1:28:04.5    16:04.0    2:25.7    42:15.4    1:32.6    25:46.9           614 
    7 Odin Nelson              57 Carlsbad NM         1:30:49.5     9:26.3    1:15.1    44:46.8    1:17.2    34:04.2           601 
    8 Joe Martin               56 Lubbock TX          1:37:48.3    11:57.6    3:34.8    48:38.7    1:42.2    31:55.1           621 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jon Brown                62 Albuquerque NM      1:05:07.3     7:54.4    0:55.5    33:55.5    0:40.8    21:41.3           704 
    2 Carl Armstrong           61 Clovis NM           1:12:39.3     9:47.7    1:52.1    35:18.3    0:50.9    24:50.3           708 
    3 Jasha Cultreri           64 Midland TX          1:29:30.3     9:40.5    2:37.3    42:39.5    1:27.7    33:05.4           709 
    4 Jim Childers             63 Artesia NM          1:53:08.4    14:28.7    3:09.5    51:45.7    1:46.0    41:58.6           705 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Nora Karam               63 El Paso TX          1:43:05.5    13:33.4    2:44.2    50:40.6    1:49.2    34:18.3           713 
    2 Allison Wilson           60 Las Cruces NM       1:43:58.2    11:44.8    1:31.2    53:08.3    1:42.3    35:51.7           710 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Miguel Sanchez           66 Albuquerque NM      1:19:04.5     8:31.6    1:25.0    41:32.8    1:03.0    26:32.2           719 
    2 Alan Anderson            68 Portales NM         1:34:58.4    11:52.7    1:34.3    45:08.0    1:45.3    34:38.1           714 
    3 Mark Kaplan              65 Las Vegas NV        1:42:57.4    11:43.8    3:15.2    48:00.8    2:04.3    37:53.5           712 
    4 Dennis Pabst             68 Roswell NM          1:55:39.8    14:53.7    2:42.7    52:56.9    1:04.7    44:01.9           703 
    5 Tom Martin               68 Clovis NM           2:07:15.3    11:46.7    3:56.5    52:23.3    2:04.3    57:04.5           718 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Barry Field              70 Albuquerque NM      1:25:07.2    11:49.3    1:56.7    40:59.9    1:35.8    28:45.5           706 
    2 Art Gardenswartz         73 Albuquerque NM      1:28:55.2    15:01.1    2:20.9    41:14.4    1:32.2    28:46.8           717 
    3 Russell Clarke           71 Savannah GA         1:32:50.0    13:27.7    2:27.4    41:52.1    1:15.1    33:47.8           716 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 John France              75 Las Cruces NM       1:31:49.2    12:13.5    4:00.9    42:17.9    2:09.9    31:07.1           702 
    2 Richard Park             78 El Paso TX          1:35:40.0    13:51.5    2:21.2    44:27.1    1:24.7    33:35.6           701 
    3 Mike Greer               77 Ransom Canyon TX    1:40:45.7    13:58.7    2:30.5    44:50.5    1:10.4    38:15.6           707 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jim Lilley               87 Roswell NM          2:52:48.0    23:02.7    5:39.6  1:17:09.0    3:36.7  1:03:20.1             2 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

    Overall Males  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Robert Mercer           Las Cruces NM         59:04.9     7:32.6    0:43.6    31:57.4    0:30.4    18:21.0           117 
    2 AG  Gage Bonestroo          Portales NM           59:46.1     6:56.3    0:49.9    31:34.9    0:36.0    19:49.1           200 
    3 AG  Clay Moseley            Los Alamos NM       1:00:56.2     8:17.2    0:36.3    30:48.9    0:57.8    20:16.1           515 
    4 AG  Rance Irvin             Albuquerque NM      1:02:06.0     8:14.5    0:55.2    32:07.2    0:45.4    20:03.7           119 
    5 AG  Bobby Gonzales          El Paso TX          1:03:13.0     7:03.2    0:32.7    34:23.4    0:37.5    20:36.2           604 
    6 AG  Jan Grande              Alamogordo NM       1:04:49.2    10:08.4    0:41.9    32:14.1    0:27.3    21:17.6           412 
    7 AG  Jon Brown               Albuquerque NM      1:05:07.3     7:54.4    0:55.5    33:55.5    0:40.8    21:41.3           704 
    8 AG  Camron Stotts           Midland TX          1:05:51.7     9:29.3    0:51.2    33:32.5    0:41.6    21:17.2           402 
    9 AG  Robert Browning         Albuquerque NM      1:05:52.4     8:10.8    0:43.6    35:00.2    1:04.1    20:53.8           506 
   10 AG  Neil Samson             Clovis NM           1:07:03.9     8:29.0    1:01.2    34:17.7    0:44.9    22:31.1           215 
   11 AG  Mark Mico               Albuquerque NM      1:07:11.0     8:42.1    0:58.6    34:20.5    0:39.8    22:30.0           605 
   12 AG  Christian Krueger       Hurley NM           1:07:11.5     8:16.5    0:41.4    34:21.6    1:16.5    22:35.6           511 
   13 AG  Marcus Blackwell        Albuquerque NM      1:08:07.6     7:42.2    0:57.4    36:30.9    0:41.3    22:16.0           607 
   14 AG  Todd Fiske              El Paso TX          1:08:21.3     8:36.2    1:04.2    34:39.6    0:57.8    23:03.6           505 
   15 AG  Perry Toles             Roswell NM          1:08:26.3     8:52.1    0:47.2    35:38.6    0:45.3    22:23.2           609 
   16 AG  David Garrett           Albuquerque NM      1:08:58.6     8:47.7    1:16.9    35:39.5    0:43.0    22:31.6           602 
   17 AG  Mike Engelhardt         Los Alamos NM       1:10:09.3    10:08.8    1:37.0    36:48.5    1:16.3    20:18.8           507 
   18 AG  David Donaldson         Lubbock TX          1:10:46.3     9:14.3    1:41.1    36:02.3    0:56.3    22:52.4           501 
   19 AG  John Martinson          Roswell NM          1:11:00.5    12:03.8    0:41.5    35:28.7    0:43.3    22:03.3           617 
   20 AG  Case Schaap             Clovis NM           1:11:13.3     7:02.0    0:56.5    36:44.6    1:16.4    25:13.9           108 
   21 AG  Mark Anthony Gonzales   El Paso TX          1:11:14.0     7:05.5    1:19.6    36:46.7    1:05.7    24:56.5           106 
   22 AG  Rigo Rubalcaba          Hobbs NM            1:11:26.8     8:29.4    1:09.0    37:13.7    0:45.1    23:49.8           413 
   23 AG  Aaron Colyer            Roswell NM          1:11:33.4     8:28.4    1:03.5    36:17.4    0:57.1    24:47.1           210 
   24 AG  Michael Mestas          Midland TX          1:11:44.6    10:17.0    1:24.6    35:37.8    1:04.8    23:20.5           418 
   25 AG  Gregory Marcos          Roswell NM          1:12:34.9    10:09.0    1:08.9    37:29.0    0:47.2    23:00.8           310 
   26 AG  Carl Armstrong          Clovis NM           1:12:39.3     9:47.7    1:52.1    35:18.3    0:50.9    24:50.3           708 
   27 AG  Justin Winn             El Paso TX          1:14:15.6     9:06.6    2:00.4    38:05.9    1:10.7    23:52.1           213 
   28 AG  Trace Smith             Tijeras NM          1:14:24.5     9:09.5    1:13.7    40:43.4    0:47.3    22:30.8           416 
   29 AG  Thomas Hoops            Denver CO           1:14:38.0    10:00.3    0:53.6    36:57.6    1:52.5    24:54.0           508 
   30 AG  Elliot Ford             Clovis NM           1:15:35.0    11:00.5    1:32.9    38:45.3    1:00.2    23:16.2           309 
   31 AG  Sergio Juarez           Lovington NM        1:15:35.3    10:20.7    1:36.3    39:30.0    0:47.0    23:21.4           111 
   32 AG  Tim Waufle              Albuquerque NM      1:16:23.7    10:24.6    0:58.7    38:27.3    1:27.3    25:05.9           616 
   33 AG  Craig McHorse           Albuquerque NM      1:16:34.6    10:50.9    1:29.7    38:01.5    0:49.2    25:23.5           304 
   34 AG  Andrew Leith            Arcata CA           1:16:59.3     9:00.8    2:57.8    38:03.8    1:54.5    25:02.4           124 
   35 AG  George Aranda           Lovington NM        1:17:07.5    12:01.4    1:10.7    37:43.5    0:44.8    25:27.3           409 
   36 AG  Norman Desrochers       Las Cruces NM       1:18:47.8     9:50.1    1:12.2    39:40.2    1:15.1    26:50.2           623 
   37 AG  Javier Maldonado        El Paso TX          1:19:02.2    13:13.6    1:34.3    39:22.1    1:12.9    23:39.4           208 
   38 AG  Daniel Valdez           Lovington NM        1:19:04.5    10:16.9    1:16.1    42:36.5    0:34.8    24:20.3           600 
   39 AG  Miguel Sanchez          Albuquerque NM      1:19:04.5     8:31.6    1:25.0    41:32.8    1:03.0    26:32.2           719 
   40 AG  Kevin Sourisseau        Tijeras NM          1:19:27.0    11:09.8    1:31.9    40:19.1    1:18.8    25:07.5           502 
   41 CL  Jason McClure           Mesquite NM         1:19:31.8    10:38.1    0:59.0    36:27.1    1:25.5    30:02.2           403 
   42 AG  Todd Barela             Roswell NM          1:19:46.0    12:57.4    1:03.5    40:31.7    1:11.9    24:01.6           302 
   43 AG  Greg Southard           Clovis NM           1:20:08.2    10:30.9    1:11.1    40:25.0    1:22.7    26:38.6           622 
   44 AG  Mike Humphrey           Lubbock TX          1:21:22.8    11:47.6    3:27.1    40:30.5    1:44.7    23:53.0           510 
   45 CL  Christopher Chavez      Roswell NM          1:21:39.5     8:49.2    1:58.1    42:51.7    0:32.1    27:28.5           114 
   46 AG  Audelio Florez          Carlsbad NM         1:21:44.2    12:36.1    2:36.1    42:15.6    1:15.1    23:01.4           612 
   47 AG  Jacob Wilhelm           Canyon TX           1:21:45.6    13:25.3    2:14.1    44:34.3    0:45.5    20:46.5           104 
   48 AG  Todd Clark              Roswell NM          1:23:26.4    10:20.0    1:20.7    38:06.9    1:14.3    32:24.6           509 
   49 AG  Mike Carrasco           Midland TX          1:23:30.3     8:33.3    1:31.4    42:24.8    1:06.8    29:54.0           209 
   50 AG  Joshua Smith            Clovis NM           1:24:01.5     8:17.0    2:05.0    44:19.4    1:11.1    28:09.2           408 
   51 AG  Barry Field             Albuquerque NM      1:25:07.2    11:49.3    1:56.7    40:59.9    1:35.8    28:45.5           706 
   52 AG  Robert Wotring          Tucson AZ           1:25:08.9    11:26.6    1:21.4    43:11.0    1:05.7    28:04.3           406 
   53 AG  Miles Begay             Albuquerque NM      1:25:13.1    12:26.4    1:40.2    42:13.1    1:05.4    27:48.1           405 
   54 AG  James Skuse             Clovis NM           1:25:24.2     7:01.7    2:08.8    49:28.5    0:40.9    26:04.3           121 
   55 AG  Adam Atwood             Alamogordo NM       1:25:34.4    13:26.4    3:28.2    43:56.4    1:04.5    23:39.0           113  
   56 AG  Case Smith              Clovis NM           1:25:44.3     7:44.4    2:36.5    45:52.6    0:53.6    28:37.3           123 
   57 AG  Cole Martin             Lubbock TX          1:26:14.7    10:24.7    1:38.2    41:54.5    2:00.0    30:17.4           115 
   58 AG  Roger Masters           Midland TX          1:28:04.5    16:04.0    2:25.7    42:15.4    1:32.6    25:46.9           614 
   59 AG  John Jerge              Roswell NM          1:28:49.2    10:10.8    1:14.1    45:57.3    1:14.7    30:12.4           500 
   60 AG  Art Gardenswartz        Albuquerque NM      1:28:55.2    15:01.1    2:20.9    41:14.4    1:32.2    28:46.8           717 
   61 CL  Gary Velasquez          Dexter NM           1:29:11.9    15:21.9    1:30.7    42:48.0    1:12.5    28:18.9           608 
   62 AG  Evan Staeden            Roswell NM          1:29:18.4    15:23.1    1:24.0    46:28.8    1:11.8    24:50.7           311 
   63 AG  Jasha Cultreri          Midland TX          1:29:30.3     9:40.5    2:37.3    42:39.5    1:27.7    33:05.4           709 
   64 AG  Nolan Seidler           Albuquerque NM      1:29:36.0    13:22.5    2:29.6    46:52.6    1:23.0    25:28.5           103 
   65 AG  John Badjar             Albuquerque NM      1:30:04.0     9:58.4    2:11.7    47:17.6    1:26.0    29:10.3           206 
   66 AG  Eugene Zamora           Santa Fe NM         1:30:07.4    12:39.4    1:31.1    42:22.0    1:35.8    31:59.1           512 
   67 AG  Glenn St. Onge          Albuquerque NM      1:30:16.7    12:03.2    1:54.6    43:42.1    0:55.8    31:41.1           401 
   68 AG  Leandro Gutierrez       Roswell NM          1:30:29.4    10:15.1    1:55.1    48:11.8    0:54.3    29:13.2           516 
   69 AG  Odin Nelson             Carlsbad NM         1:30:49.5     9:26.3    1:15.1    44:46.8    1:17.2    34:04.2           601 
   70 AG  Fred Clausen            Albuquerque NM      1:30:59.7    14:31.8    1:47.5    42:47.2    1:26.8    30:26.6           105 
   71 AG  John France             Las Cruces NM       1:31:49.2    12:13.5    4:00.9    42:17.9    2:09.9    31:07.1           702 
   72 AG  Russell Clarke          Savannah GA         1:32:50.0    13:27.7    2:27.4    41:52.1    1:15.1    33:47.8           716 
   73 AG  Frank Jurczak           Roswell NM          1:33:05.5    15:49.4    2:30.2    44:55.8    1:30.1    28:20.1           620 
   74 AG  Alan Anderson           Portales NM         1:34:58.4    11:52.7    1:34.3    45:08.0    1:45.3    34:38.1           714 
   75 AG  Richard Park            El Paso TX          1:35:40.0    13:51.5    2:21.2    44:27.1    1:24.7    33:35.6           701 
   76 AG  Joseph Haefner          Roswell NM          1:36:00.2    11:49.4    2:19.4    49:44.2    2:12.6    29:54.8           613 
   77 AG  Cody Allen              Roswell NM          1:36:41.2    13:35.6    1:30.9    46:15.2    2:47.8    32:31.8           504 
   78 AG  Cody Wilhelm            Canyon TX           1:37:00.0    16:04.5    2:00.6    46:55.7    1:00.1    30:59.2           410 
   79 AG  Edward Worden           Santa Fe NM         1:37:06.1    11:17.2    1:27.2    45:12.0    1:27.4    37:42.3           301 
   80 AG  Guillermo Nieto         Dexter NM           1:37:16.8    22:28.4    3:21.9    47:20.3    1:07.3    22:59.1           112 
   81 CL  Edgar Solis             Albuquerque NM      1:37:16.8    13:20.7    2:00.8    48:13.5    1:28.6    32:13.3           212 
   82 AG  Joe Martin              Lubbock TX          1:37:48.3    11:57.6    3:34.8    48:38.7    1:42.2    31:55.1           621 
   83 AG  Justus Haefner          Roswell NM          1:37:59.8    13:27.7    2:32.0    50:00.6    1:29.9    30:29.7           107 
   84 AG  Richard Besecke         Artesia NM          1:38:20.3    18:28.7    1:15.2    48:18.1    1:08.0    29:10.5           411 
   85 AG  Jay McNallie            Bedford MA          1:38:30.0    11:38.0    2:25.0    46:34.4    0:51.2    37:01.5           300 
   86 AG  Mike Greer              Ransom Canyon TX    1:40:45.7    13:58.7    2:30.5    44:50.5    1:10.4    38:15.6           707 
   87 AG  Craig Villalpando       Dexter NM           1:41:17.3    11:22.4    2:36.0    55:25.7    0:49.7    31:03.6           109 
   88 AG  Rene Giles              Roswell NM          1:41:35.1    15:12.9    1:56.1    47:35.6    1:16.3    35:34.2           603 
   89 AG  Brian Shetterly         Artesia NM          1:42:34.1    18:42.6    4:07.4    46:29.2    0:52.5    32:22.5           201 
   90 CL  David Soto              Hobbs NM            1:42:43.1    13:42.4    2:37.2    46:58.6    2:22.0    37:03.0           517 
   91 AG  Mark Kaplan             Las Vegas NV        1:42:57.4    11:43.8    3:15.2    48:00.8    2:04.3    37:53.5           712 
   92 AG  Tareq Braik             Roswell NM          1:44:52.7    15:20.4    2:47.6    52:04.0    1:47.7    32:53.1           306 
   93 AG  Ricardo Antillon        Lovington NM        1:45:04.1    12:26.3    3:31.6    59:49.2    0:57.7    28:19.4           118 
   94 CL  Jimmy Preston           Roswell NM          1:49:06.5    17:03.0    2:24.6    46:23.0    0:25.2    42:50.8           407 
   95 AG  Andrew Francis          Clovis NM           1:51:46.3    13:37.1    2:58.1  1:06:22.5    0:55.0    27:53.8           120 
   96 AG  Jeff Joseph             Albuquerque NM      1:51:54.8    13:45.2    2:24.5    52:30.8    1:37.4    41:37.0           611 
   97 AG  Jim Childers            Artesia NM          1:53:08.4    14:28.7    3:09.5    51:45.7    1:46.0    41:58.6           705 
   98 AG  Dennis Pabst            Roswell NM          1:55:39.8    14:53.7    2:42.7    52:56.9    1:04.7    44:01.9           703 
   99 AG  Rayden Smith            Tijeras NM          1:57:43.4    14:58.9    0:57.7  1:00:49.9    0:39.2    40:17.7           720 
  100 AG  Ben Martinez            Albuquerque NM      1:57:51.6    17:49.7    3:27.8    53:48.9    2:19.4    40:25.9           303 
  101 AG  Tom Martin              Clovis NM           2:07:15.3    11:46.7    3:56.5    52:23.3    2:04.3    57:04.5           718 
  102 CL  Michael Sharp           El Paso TX          2:13:05.1    16:15.0    3:46.3  1:08:10.4    1:17.9    43:35.7           415 
  103 AG  Jim Lilley              Roswell NM          2:52:48.0    23:02.7    5:39.6  1:17:09.0    3:36.7  1:03:20.1             2

    Overall Females  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Sierra Smith            Albuquerque NM      1:06:47.6     7:43.3    0:48.7    37:32.5    0:42.8    20:00.5           203 
    2 AG  Martha Weisler          Albuquerque NM      1:14:23.2    10:15.5    1:18.6    39:38.4    0:57.1    22:13.7           207 
    3 AG  Ashley Donaldson        Lubbock TX          1:15:09.8     8:20.2    1:12.9    39:23.5    0:46.3    25:27.1           202 
    4 AG  Delania Sather          Albuquerque NM      1:16:13.5    10:31.5    1:42.4    38:14.5    0:48.9    24:56.4           404 
    5 AG  Jaime Aagaard           Albuquerque NM      1:18:24.4     9:50.7    1:23.9    40:12.6    0:57.9    25:59.4           307 
    6 AG  Kathy Revtyak           El Paso TX          1:23:05.7     9:57.1    1:01.4    42:38.7    0:45.7    28:42.9           308 
    7 AG  Jennifer Peters         Carlsbad NM         1:26:32.1    12:11.9    1:29.3    42:45.8    1:03.5    29:01.8           414 
    8 AG  Clarissa Norton         La Jara CO          1:27:15.4    11:20.0    1:14.6    43:41.0    0:41.8    30:18.0           305 
    9 AG  Amanda Beagles-Clark    Roswell NM          1:27:35.8    12:45.6    1:10.3    43:16.9    1:01.9    29:21.2           204 
   10 AG  Annie Smith             Clovis NM           1:28:40.0     8:15.6    2:14.8    47:09.3    1:04.2    29:56.1           122 
   11 AG  Karen Williams          Los Alamos NM       1:28:53.6    11:17.7    2:29.7    42:06.3    1:42.3    31:17.7           606 
   12 AG  Alison Robbernhaar      Albuquerque NM      1:29:14.4    10:20.5    1:04.9    43:52.9    1:19.6    32:36.6           615 
   13 AG  Cinda Olvera            Roswell NM          1:30:52.6    11:49.4    2:11.0    45:20.6    1:46.4    29:45.3           514 
   14 AG  Deanna Steele           Chaparral NM        1:31:32.4    11:25.0    0:55.9    45:36.4    1:00.7    32:34.4           503 
   15 AG  Amy Martin              Lubbock TX          1:32:08.4    11:18.0    2:03.7    47:56.8    1:15.1    29:34.8           116 
   16 AG  Anne Marie Peck         Santa Fe NM         1:34:19.3    11:40.3    1:57.5    45:32.8    1:00.9    34:08.0           618 
   17 AG  Whitney Hobson          Ruidoso NM          1:40:24.2    12:42.8    1:40.2    55:00.9    2:05.6    28:54.9           211 
   18 AG  Nora Karam              El Paso TX          1:43:05.5    13:33.4    2:44.2    50:40.6    1:49.2    34:18.3           713 
   19 AG  Allison Wilson          Las Cruces NM       1:43:58.2    11:44.8    1:31.2    53:08.3    1:42.3    35:51.7           710 
   20 AG  Deanna Jerge            Roswell NM          1:54:10.9    10:55.6    2:07.4    58:59.0    1:23.5    40:45.4           102 
   21 AG  Juliana Ashtrachan      Albuquerque NM      2:23:19.0    16:55.7    3:29.9  1:11:36.0    3:12.3    48:05.2           513 
   22 AG  Vanessa Juarez          Dexter NM           3:02:29.2    28:18.0    2:28.3  1:33:08.6    4:25.0    54:09.5           214 

    Clydesdale and Athenas  

 
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Christopher Chavez       21 Roswell NM          1:21:39.5     8:49.2    1:58.1    42:51.7    0:32.1    27:28.5           114 
    2 Edgar Solis              33 Albuquerque NM      1:37:16.8    13:20.7    2:00.8    48:13.5    1:28.6    32:13.3           212 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jason McClure            44 Mesquite NM         1:19:31.8    10:38.1    0:59.0    36:27.1    1:25.5    30:02.2           403 
    2 Gary Velasquez           51 Dexter NM           1:29:11.9    15:21.9    1:30.7    42:48.0    1:12.5    28:18.9           608 
    3 David Soto               47 Hobbs NM            1:42:43.1    13:42.4    2:37.2    46:58.6    2:22.0    37:03.0           517 
    4 Jimmy Preston            42 Roswell NM          1:49:06.5    17:03.0    2:24.6    46:23.0    0:25.2    42:50.8           407 
    5 Michael Sharp            44 El Paso TX          2:13:05.1    16:15.0    3:46.3  1:08:10.4    1:17.9    43:35.7           415 

                                                           ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

    Relays  

 RELAY DIVISION: R1318
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 JONES, TAYLOR, MARTINEZ        1:13:38.4     8:12.9    0:38.8    38:46.9    0:37.1    25:22.8            10 
    2 ATWOOD, JACKSON, SCHRADER      1:50:10.9    11:48.8    0:50.6  1:03:37.0    0:48.4    33:06.3            12 

 RELAY DIVISION: R1929
    1 VILLALPANDO, VILLALPANDO, LACK 1:24:37.6     6:22.0    0:42.4    50:01.3    0:41.1    26:50.9             9 
    2 ROBERTS, WENNER, WENNER        1:27:34.3    10:18.1    0:48.5    45:33.5    0:28.6    30:25.7             8 
    3 NIETO, NEIGHBORS, VANDER DUSSE 2:03:11.1    22:28.7    0:47.9  1:05:55.7    0:49.3    33:09.6            13 

 RELAY DIVISION: R3039

 RELAY DIVISION: R4049
    1 SEED, SWEET, LYLES             1:28:33.1    17:26.2    0:55.3    41:43.2    0:43.0    27:45.5             7 
    2 ANDREWS, MELTON                1:29:40.5    12:17.3    2:19.9    50:19.5    0:39.4    24:04.5             6 
    3 LORIA, GOMEZ, BARAKAT          2:03:53.1    16:38.0    1:04.4  1:01:50.8    0:37.6    43:42.4             5 

 RELAY DIVISION: R5059
    1 TOLES, CHAVEZ, ALSUP           1:13:15.1     8:51.7    0:31.1    36:51.7    0:27.0    26:33.7             3 
    2 BRADSHAW, ELLWELL, LILLEY      1:32:27.6    11:07.1    0:54.5    48:37.4    0:51.6    30:57.1             4 
    3 WILLIAMSON, ELLIOTT, YORK      1:37:03.3    10:42.6    0:37.8    51:57.7    0:47.5    32:57.7            11 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 LILLEY, JONES, JONES           1:50:56.6    23:03.1    1:04.0    56:41.0    0:44.4    29:24.2           711 
    2 PABST PABST JOHNSON            2:04:33.6    14:54.0    1:06.1  1:12:17.1    0:39.8    35:36.7             1 

    Best in the US  

 
                                                     BEST OF THE US - MEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Mercer            28 Las Cruces NM         59:04.9     7:32.6    0:43.6    31:57.4    0:30.4    18:21.0           117 
    2 Gage Bonestroo           30 Portales NM           59:46.1     6:56.3    0:49.9    31:34.9    0:36.0    19:49.1           200 
    3 Clay Moseley             45 Los Alamos NM       1:00:56.2     8:17.2    0:36.3    30:48.9    0:57.8    20:16.1           515 

                                                    BEST OF THE US - WOMEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sierra Smith             30 Albuquerque NM      1:06:47.6     7:43.3    0:48.7    37:32.5    0:42.8    20:00.5           203 
    2 Martha Weisler           34 Albuquerque NM      1:14:23.2    10:15.5    1:18.6    39:38.4    0:57.1    22:13.7           207 
    3 Delania Sather           40 Albuquerque NM      1:16:13.5    10:31.5    1:42.4    38:14.5    0:48.9    24:56.4           404 

    First Triathlon  

Place Cat Sex Name                    City/state          Total        Swim   Trans1     Bike   Trans2       Run   Penalty  Bib#    
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    M Jose Medina             El Paso TX          1:12:48.2  16:25.8   1:19.3  46:32.3   0:43.9     7:47.0           312 
    2 AG    M Mike Humphrey           Lubbock TX          1:21:22.8  11:47.6   3:27.1  40:30.5   1:44.7    23:53.0           510 
    3 AG    M Jacob Wilhelm           Canyon TX           1:21:45.6  13:25.3   2:14.1  44:34.3   0:45.5    20:46.5           104 
    4 AG    M Frank Jurczak           Roswell NM          1:33:05.5  15:49.4   2:30.2  44:55.8   1:30.1    28:20.1           620 
    5 CL    M Edgar Solis             Albuquerque NM      1:37:16.8  13:20.7   2:00.8  48:13.5   1:28.6    32:13.3           212 
    6 AG    M Justus Haefner          Roswell NM          1:37:59.8  13:27.7   2:32.0  50:00.6   1:29.9    30:29.7           107 
    7 AG    M Brian Shetterly         Artesia NM          1:42:34.1  18:42.6   4:07.4  46:29.2   0:52.5    32:22.5           201 
    8 AG    F Vanessa Juarez          Dexter NM           3:02:29.2  28:18.0   2:28.3 :33:08.6   4:25.0    54:09.5           214