Fort Carson

Mountain Post Sprint Triathlon
Fort Carson, CO
September 6, 2014

MyLaps

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com
Awards Age Groups Females Males Relay Teams


    Awards

  AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jesse Baharanan             14 1:52:14.2   11:06    2:36   57:06    1:11   40:18           103 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Westin Stieglitz            15 1:09:49.4    6:45    2:08   37:35    0:40   22:45            65 
    2 David Roanhorse             19 1:11:31.0   12:06    1:53   36:16    0:29   20:50             1 
    3 Mattews Camacho             17 1:15:38.0   11:35    2:13   38:23    0:57   22:33            98 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Gillian Ewing               18 1:59:32.9   15:28    5:10   55:03    2:56   40:58            64 

MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Daniel Feldpausch           28 1:05:59.5   10:22    0:56   33:48    0:34   20:22            75 
    2 Lukasz Herbst               29 1:08:44.9    7:49    0:52   34:18    0:51   24:57            36 
    3 Andrew Hood                 20 1:10:57.0   10:43    1:23   35:01    1:46   22:05            93 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Katie Post                  26 1:17:03.1   11:46    2:39   39:27    0:39   22:33            41 
    2 Michele Deegan              26 1:31:20.6   12:00    2:00   47:55    0:52   28:36            14 
    3 Angie Jorde                 28 1:33:57.5   13:27    2:59   45:34    0:50   31:10             4 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Michael Stephens            31 1:08:26.6    9:52    1:26   35:04    0:33   21:35            94 
    2 David David                 38 1:11:41.1   10:16    1:40   33:13    1:02   25:32            42 
    3 Jonathan Wade               30 1:15:20.4   10:37    1:24   36:40    1:23   25:19            72 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Sally Lockett               34 1:23:16.3    9:49    1:44   39:15    1:47   30:43            95 
    2 Ashley Ritchey              30 1:27:24.9   14:18    2:49   39:37    2:02   28:42             5 
    3 Carrie Bradley              34 1:27:27.1   13:31    3:14   41:53    1:41   27:11            97 

MALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jim Lussier                 45 1:05:23.0    9:16    1:29   30:46    0:41   23:13            46 
    2 Tim Blake                   45 1:08:21.1    9:29    1:03   31:30    1:10   25:11            86 
    3 William Roth                44 1:10:53.9   10:18    1:27   33:19    1:12   24:41            54 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ingrid Hibbitts             48 1:12:00.5    9:30    1:47   34:29    0:56   25:22            70 
    2 Marisa Farro-Miro           44 1:15:24.4   10:27    1:26   34:25    1:03   28:06            51 
    3 Susan Dallam                46 1:16:47.9   11:18    1:37   35:36    1:22   26:57            30 

MALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Donald Powers               57 1:15:45.6   13:20    2:32   34:49    1:45   23:21            56 
    2 Timothy Zywicki             54 1:20:08.9   11:29    2:11   35:16    1:53   29:22             9 
    3 Michael Brandley            53 1:23:29.2   12:11    2:08   39:21    1:14   28:36            99 

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jean Buck                   51 1:28:41.0   11:59    3:09   41:51    0:54   30:51            55 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Berge                 60 1:17:44.7   12:21    1:50   36:18    1:14   26:04            22 
    2 Edward Strack               62 1:23:45.9   10:42    0:51   37:02    1:04   34:09            44 
    3 David Fitzkee               60 1:38:24.1   19:07    2:44   44:24    1:41   30:30            84 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ruben Espinoza              72 1:31:55.6            2:23   46:46    2:54   44:23            10 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 


RELAY DIVISION
Place Team Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== RELAY DIVISION: COMBINED AGE 1 TO 50 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 51 TO 100 1 Boulder Running Company 1:32:54.9 14:43 0:35 32:07 205 2 Can Handle Danger 1:41:55.3 22:28 0:52 35:25 0:33 42:39 206 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 101 TO 140 1 Team Avengers 1:33:20.2 12:21 0:48 37:43 0:39 41:52 201 2 The Infamous Trio 2:00:22.4 20:16 0:49 45:26 0:55 52:59 204 3 Team C2M 2:13:28.8 18:42 1:17 52:40 1:03 59:49 203 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 141 TO 180 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 181 TO 220 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 221 TO 260

    Age Groups   

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jesse Baharanan             14 1:52:14.2   11:06    2:36   57:06    1:11   40:18           103 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Westin Stieglitz            15 1:09:49.4    6:45    2:08   37:35    0:40   22:45            65 
    2 David Roanhorse             19 1:11:31.0   12:06    1:53   36:16    0:29   20:50             1 
    3 Mattews Camacho             17 1:15:38.0   11:35    2:13   38:23    0:57   22:33            98 
    4 Nathaniel Brandley          15 1:20:26.4   18:21    2:58   34:43    8:25   16:02           100 
    5 Robert Chaney               19 1:33:37.5   13:09    4:17   45:13    2:26   28:35            88 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Gillian Ewing               18 1:59:32.9   15:28    5:10   55:03    2:56   40:58            64 

MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Daniel Feldpausch           28 1:05:59.5   10:22    0:56   33:48    0:34   20:22            75 
    2 Lukasz Herbst               29 1:08:44.9    7:49    0:52   34:18    0:51   24:57            36 
    3 Andrew Hood                 20 1:10:57.0   10:43    1:23   35:01    1:46   22:05            93 
    4 Nicholas Reisch             20 1:17:01.2    8:53    1:51   37:05    1:37   27:38            89 
    5 Christopher Post            28 1:17:27.8   13:34    2:01   36:58    1:50   23:07            40 
    6 Patrick Clark               29 1:22:07.0   14:19    2:22   40:57    1:45   22:47            24 
    7 Michael Marfut              26 1:23:19.4   11:39    2:33   43:56    0:48   24:27            77 
    8 Edwin Samaniego             20 1:29:41.0   15:56    1:29   12:30   31:36   28:12           101 
    9 Calvin Gilbert              22 1:29:47.4   12:28    0:48   42:26    1:17   32:52            48 
   10 Max Whitehorse              27 1:31:51.7   17:38    2:13   42:53    0:53   28:17            59 
   11 Jonathan Trimble            27 DQ*******   13:13    4:16   27:02    1:14   29:23            78 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Katie Post                  26 1:17:03.1   11:46    2:39   39:27    0:39   22:33            41 
    2 Michele Deegan              26 1:31:20.6   12:00    2:00   47:55    0:52   28:36            14 
    3 Angie Jorde                 28 1:33:57.5   13:27    2:59   45:34    0:50   31:10             4 
    4 Wendy Stevenson             28 1:34:18.3   14:07    3:14   45:30    0:50   30:39             6 
    5 Stacey Stevens              29 1:44:16.2   14:22    1:59   48:07    2:22   37:30            29 
    6 Stefanie Hairston           25 2:06:59.0   13:18    4:57 1:06:10    1:34   41:03            76 
 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Michael Stephens            31 1:08:26.6    9:52    1:26   35:04    0:33   21:35            94 
    2 David David                 38 1:11:41.1   10:16    1:40   33:13    1:02   25:32            42 
    3 Jonathan Wade               30 1:15:20.4   10:37    1:24   36:40    1:23   25:19            72 
    4 Erik Escobedo               37 1:18:34.5   11:10    1:48   37:18    1:18   27:03            21 
    5 Michael Riggs               33 1:21:28.7   10:48    2:37   37:28    2:12   28:27            33 
    6 Bart Rdes                   32 1:23:11.6   13:13    3:48   34:43    2:29   29:02            61 
    7 John Gross                  35 1:24:27.5   10:34    3:08   38:11    2:06   30:31             8 
    8 Benjamin Sampson            35 1:26:20.3   12:42    1:16   41:14    1:35   29:36            82 
    9 Jerermy Grant               39 1:28:45.7   14:27    3:09   44:00    1:31   25:41            90 
   10 Leo Doan                    34 1:29:24.4   12:06    3:38   40:23    2:19   31:00            38 
   11 Greg Kollasch               31 1:32:58.0   15:37    3:45   40:47    1:33   31:18            16 
   12 Aaron Laub                  35 1:42:13.7   21:58    3:32   44:07    2:53   29:46            80 
   13 Nicholas (richo Nathaniel   34 1:47:08.3   10:10    2:38 1:03:26    1:25   29:33            32 
   14 Chris Sisco                 35 1:48:03.5   15:52    3:16   51:21    2:30   35:07            20 
   15 Eric Jackson                34 1:50:21.2   15:47    4:22   53:55    1:25   34:55            57 
   16 Timothy Miller              37 1:52:08.4   14:56    2:18 1:08:12    1:33   25:12            79 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Sally Lockett               34 1:23:16.3    9:49    1:44   39:15    1:47   30:43            95 
    2 Ashley Ritchey              30 1:27:24.9   14:18    2:49   39:37    2:02   28:42             5 
    3 Carrie Bradley              34 1:27:27.1   13:31    3:14   41:53    1:41   27:11            97 
    4 Kelly Hunsaker              36 1:28:44.0   13:05    1:20   43:13    1:13   29:56            17 
    5 Jessica Siegele             31 1:28:48.5    8:06    2:02   43:54    1:17   33:32            37 
    6 Willma Fields               35 1:34:14.2   14:25    2:08   49:18    1:03   27:23            28 
    7 Mandi Winland               36 1:36:32.4   14:41    3:16   46:10    1:35   30:54            34 
    8 Rebekah Bell                34 1:36:59.3   12:59    4:03   45:02    1:06   33:52            31 
    9 Martha Mitchell             33 1:38:37.5   16:58    2:37   41:51    1:14   35:59            45 
   10 Colleen Rdes                31 1:39:20.4   13:11    3:31   43:56    1:56   36:48            60 
   11 Heather Baral               30 1:41:57.9   15:32    3:42   50:40    1:29   30:37            67 
   12 Melissa Thomas              32 1:45:14.5   14:59    3:28   48:23    1:51   36:36            47 
   13 Marissa Jackson             32 1:49:59.0   13:36    6:58   52:01    1:40   35:47            58 

MALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jim Lussier                 45 1:05:23.0    9:16    1:29   30:46    0:41   23:13            46 
    2 Tim Blake                   45 1:08:21.1    9:29    1:03   31:30    1:10   25:11            86 
    3 William Roth                44 1:10:53.9   10:18    1:27   33:19    1:12   24:41            54 
    4 Mark Piccone                45 1:13:48.3   12:17    2:46   34:01    1:59   22:47            18 
    5 Brian Herzik                40 1:17:09.1   10:29    2:22   35:49    0:54   27:38            62 
    6 Jasin Cooley                40 1:17:45.5   13:43    2:46   35:30    1:40   24:09            83 
    7 John Brandon                41 1:22:14.3   10:47    1:56   38:32    1:17   29:44            81 
    8 Mike Tarsa                  49 1:24:37.3   14:39    2:55   37:29    2:04   27:33            43 
    9 James Stieglitz             48 1:26:05.3   11:19    2:25   38:09    1:33   32:42            66 
   10 Eric Merriam                41 1:26:06.0   14:41    3:04   36:30    1:58   29:56            85 
   11 Daniel Cowell               41 1:27:19.1   14:09    3:34   41:46    2:11   25:42            26 
   12 Michael Marquez             45 1:28:04.4   15:04    2:34   38:16    1:41   30:32            92 
   13 Brandon Gebhardt            40 1:30:37.9   19:01    3:01   38:40    1:34   28:24            53 
   14 Robby Castle                42 1:34:28.1   13:37    3:17   40:48    1:54   34:54            96 
   15 Christopher Baldwin         43 1:36:04.7   15:06    2:28   38:55    2:12   37:26            27 
   16 Mark Vickery                40 1:48:49.7   14:01    9:07   50:19    0:59   34:26            39 
   17 Ed Adams                    48 1:49:39.4   12:16    4:00   48:56    1:36   42:54            25 
 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ingrid Hibbitts             48 1:12:00.5    9:30    1:47   34:29    0:56   25:22            70 
    2 Marisa Farro-Miro           44 1:15:24.4   10:27    1:26   34:25    1:03   28:06            51 
    3 Susan Dallam                46 1:16:47.9   11:18    1:37   35:36    1:22   26:57            30 
    4 Patty George                48 1:19:18.1   10:49    1:53   39:15    1:28   25:55            52 
    5 Heidi Mon                   44 1:31:33.4   16:26    3:29   41:42    1:43   28:16            73 
    6 Heike Gazetti               40 1:33:51.6   13:55    3:26   44:45    2:53   28:53            68 
    7 Jodi Petit                  46 1:34:02.5   11:52    2:21   46:05    1:39   32:08             7 
    8 Shelley Anderson            50 1:38:46.9   15:02    2:58   43:24    1:24   36:01             3 
    9 Pam Albers                  43 1:43:14.7   17:30    1:17   43:51    0:53   39:46            23 
   10 Jan Ewing                   49 2:07:20.6   22:05    6:19   55:03    2:57   40:58            63

MALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Donald Powers               57 1:15:45.6   13:20    2:32   34:49    1:45   23:21            56 
    2 Timothy Zywicki             54 1:20:08.9   11:29    2:11   35:16    1:53   29:22             9 
    3 Michael Brandley            53 1:23:29.2   12:11    2:08   39:21    1:14   28:36            99 
    4 Larry Seidman               51 1:30:01.9   10:51    2:03   47:56    1:21   27:54            69 
    5 Randall Anderson            54 1:36:24.4   15:08    3:34   39:28    1:32   36:46             2 
    6 Paul Krause                 53 1:38:20.1   16:34    3:16   44:07    3:08   31:17            91 
    7 Kevin Duhr                  52 1:41:18.5   16:35    2:43   48:05    1:41   32:17           102 

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jean Buck                   51 1:28:41.0   11:59    3:09   41:51    0:54   30:51            55 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Berge                 60 1:17:44.7   12:21    1:50   36:18    1:14   26:04            22 
    2 Edward Strack               62 1:23:45.9   10:42    0:51   37:02    1:04   34:09            44 
    3 David Fitzkee               60 1:38:24.1   19:07    2:44   44:24    1:41   30:30            84 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ruben Espinoza              72 1:31:55.6            2:23   46:46    2:54   44:23            10 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
 

    Females   

       
Div/Tot  Div   Name                       Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
======== ===== ========================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  1/10   F4050 Ingrid Hibbitts            1:12:00.5    9:30    1:47   34:29    0:56   25:22            70 
  2/10   F4050 Marisa Farro-Miro          1:15:24.4   10:27    1:26   34:25    1:03   28:06            51 
  3/10   F4050 Susan Dallam               1:16:47.9   11:18    1:37   35:36    1:22   26:57            30 
  1/6    F2029 Katie Post                 1:17:03.1   11:46    2:39   39:27    0:39   22:33            41 
  4/10   F4050 Patty George               1:19:18.1   10:49    1:53   39:15    1:28   25:55            52 
  1/13   F3039 Sally Lockett              1:23:16.3    9:49    1:44   39:15    1:47   30:43            95 
  2/13   F3039 Ashley Ritchey             1:27:24.9   14:18    2:49   39:37    2:02   28:42             5 
  3/13   F3039 Carrie Bradley             1:27:27.1   13:31    3:14   41:53    1:41   27:11            97 
  1/1    F5159 Jean Buck                  1:28:41.0   11:59    3:09   41:51    0:54   30:51            55 
  4/13   F3039 Kelly Hunsaker             1:28:44.0   13:05    1:20   43:13    1:13   29:56            17 
  5/13   F3039 Jessica Siegele            1:28:48.5    8:06    2:02   43:54    1:17   33:32            37 
  2/6    F2029 Michele Deegan             1:31:20.6   12:00    2:00   47:55    0:52   28:36            14 
  5/10   F4050 Heidi Mon                  1:31:33.4   16:26    3:29   41:42    1:43   28:16            73 
  6/10   F4050 Heike Gazetti              1:33:51.6   13:55    3:26   44:45    2:53   28:53            68 
  3/6    F2029 Angie Jorde                1:33:57.5   13:27    2:59   45:34    0:50   31:10             4 
  7/10   F4050 Jodi Petit                 1:34:02.5   11:52    2:21   46:05    1:39   32:08             7 
  6/13   F3039 Willma Fields              1:34:14.2   14:25    2:08   49:18    1:03   27:23            28 
  4/6    F2029 Wendy Stevenson            1:34:18.3   14:07    3:14   45:30    0:50   30:39             6 
  7/13   F3039 Mandi Winland              1:36:32.4   14:41    3:16   46:10    1:35   30:54            34 
  8/13   F3039 Rebekah Bell               1:36:59.3   12:59    4:03   45:02    1:06   33:52            31 
  9/13   F3039 Martha Mitchell            1:38:37.5   16:58    2:37   41:51    1:14   35:59            45 
  8/10   F4050 Shelley Anderson           1:38:46.9   15:02    2:58   43:24    1:24   36:01             3 
 10/13   F3039 Colleen Rdes               1:39:20.4   13:11    3:31   43:56    1:56   36:48            60 
 11/13   F3039 Heather Baral              1:41:57.9   15:32    3:42   50:40    1:29   30:37            67 
  9/10   F4050 Pam Albers                 1:43:14.7   17:30    1:17   43:51    0:53   39:46            23 
  5/6    F2029 Stacey Stevens             1:44:16.2   14:22    1:59   48:07    2:22   37:30            29 
 12/13   F3039 Melissa Thomas             1:45:14.5   14:59    3:28   48:23    1:51   36:36            47 
 13/13   F3039 Marissa Jackson            1:49:59.0   13:36    6:58   52:01    1:40   35:47            58 
  1/1    F1519 Gillian Ewing              1:59:32.9   15:28    5:10   55:03    2:56   40:58            64 
  6/6    F2029 Stefanie Hairston          2:06:59.0   13:18    4:57 1:06:10    1:34   41:03            76 
 10/10   F4050 Jan Ewing                  2:07:20.6   22:05    6:19   55:03    2:57   40:58            63 


    Males   

Div/Tot  Div   Name                       Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
======== ===== ========================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  1/17   M4050 Jim Lussier                1:05:23.0    9:16    1:29   30:46    0:41   23:13            46 
  1/10   M2029 Daniel Feldpausch          1:05:59.5   10:22    0:56   33:48    0:34   20:22            75 
  2/17   M4050 Tim Blake                  1:08:21.1    9:29    1:03   31:30    1:10   25:11            86 
  1/16   M3039 Michael Stephens           1:08:26.6    9:52    1:26   35:04    0:33   21:35            94 
  2/10   M2029 Lukasz Herbst              1:08:44.9    7:49    0:52   34:18    0:51   24:57            36 
  1/5    M1519 Westin Stieglitz           1:09:49.4    6:45    2:08   37:35    0:40   22:45            65 
  3/17   M4050 William Roth               1:10:53.9   10:18    1:27   33:19    1:12   24:41            54 
  3/10   M2029 Andrew Hood                1:10:57.0   10:43    1:23   35:01    1:46   22:05            93 
  2/5    M1519 David Roanhorse            1:11:31.0   12:06    1:53   36:16    0:29   20:50             1 
  2/16   M3039 David David                1:11:41.1   10:16    1:40   33:13    1:02   25:32            42 
  4/17   M4050 Mark Piccone               1:13:48.3   12:17    2:46   34:01    1:59   22:47            18 
  3/16   M3039 Jonathan Wade              1:15:20.4   10:37    1:24   36:40    1:23   25:19            72 
  3/5    M1519 Mattews Camacho            1:15:38.0   11:35    2:13   38:23    0:57   22:33            98 
  1/7    M5159 Donald Powers              1:15:45.6   13:20    2:32   34:49    1:45   23:21            56 
  4/10   M2029 Nicholas Reisch            1:17:01.2    8:53    1:51   37:05    1:37   27:38            89 
  5/17   M4050 Brian Herzik               1:17:09.1   10:29    2:22   35:49    0:54   27:38            62 
  5/10   M2029 Christopher Post           1:17:27.8   13:34    2:01   36:58    1:50   23:07            40 
  1/3    M6069 David Berge                1:17:44.7   12:21    1:50   36:18    1:14   26:04            22 
  6/17   M4050 Jasin Cooley               1:17:45.5   13:43    2:46   35:30    1:40   24:09            83 
  4/16   M3039 Erik Escobedo              1:18:34.5   11:10    1:48   37:18    1:18   27:03            21 
  2/7    M5159 Timothy Zywicki            1:20:08.9   11:29    2:11   35:16    1:53   29:22             9 
  4/5    M1519 Nathaniel Brandley         1:20:26.4   18:21    2:58   34:43    8:25   16:02           100 
  5/16   M3039 Michael Riggs              1:21:28.7   10:48    2:37   37:28    2:12   28:27            33 
  6/10   M2029 Patrick Clark              1:22:07.0   14:19    2:22   40:57    1:45   22:47            24 
  7/17   M4050 John Brandon               1:22:14.3   10:47    1:56   38:32    1:17   29:44            81 
  6/16   M3039 Bart Rdes                  1:23:11.6   13:13    3:48   34:43    2:29   29:02            61 
  7/10   M2029 Michael Marfut             1:23:19.4   11:39    2:33   43:56    0:48   24:27            77 
  3/7    M5159 Michael Brandley           1:23:29.2   12:11    2:08   39:21    1:14   28:36            99 
  2/3    M6069 Edward Strack              1:23:45.9   10:42    0:51   37:02    1:04   34:09            44 
  7/16   M3039 John Gross                 1:24:27.5   10:34    3:08   38:11    2:06   30:31             8 
  8/17   M4050 Mike Tarsa                 1:24:37.3   14:39    2:55   37:29    2:04   27:33            43 
  9/17   M4050 James Stieglitz            1:26:05.3   11:19    2:25   38:09    1:33   32:42            66 
 10/17   M4050 Eric Merriam               1:26:06.0   14:41    3:04   36:30    1:58   29:56            85 
  8/16   M3039 Benjamin Sampson           1:26:20.3   12:42    1:16   41:14    1:35   29:36            82 
 11/17   M4050 Daniel Cowell              1:27:19.1   14:09    3:34   41:46    2:11   25:42            26 
 12/17   M4050 Michael Marquez            1:28:04.4   15:04    2:34   38:16    1:41   30:32            92 
  9/16   M3039 Jerermy Grant              1:28:45.7   14:27    3:09   44:00    1:31   25:41            90 
 10/16   M3039 Leo Doan                   1:29:24.4   12:06    3:38   40:23    2:19   31:00            38 
  8/10   M2029 Edwin Samaniego            1:29:41.0   15:56    1:29   12:30   31:36   28:12           101 
  9/10   M2029 Calvin Gilbert             1:29:47.4   12:28    0:48   42:26    1:17   32:52            48 
  4/7    M5159 Larry Seidman              1:30:01.9   10:51    2:03   47:56    1:21   27:54            69 
 13/17   M4050 Brandon Gebhardt           1:30:37.9   19:01    3:01   38:40    1:34   28:24            53 
 10/10   M2029 Max Whitehorse             1:31:51.7   17:38    2:13   42:53    0:53   28:17            59 
  1/1    M7098 Ruben Espinoza             1:31:55.6            2:23   46:46    2:54   44:23            10 
 11/16   M3039 Greg Kollasch              1:32:58.0   15:37    3:45   40:47    1:33   31:18            16 
  5/5    M1519 Robert Chaney              1:33:37.5   13:09    4:17   45:13    2:26   28:35            88 
 14/17   M4050 Robby Castle               1:34:28.1   13:37    3:17   40:48    1:54   34:54            96 
 15/17   M4050 Christopher Baldwin        1:36:04.7   15:06    2:28   38:55    2:12   37:26            27 
  5/7    M5159 Randall Anderson           1:36:24.4   15:08    3:34   39:28    1:32   36:46             2 
  6/7    M5159 Paul Krause                1:38:20.1   16:34    3:16   44:07    3:08   31:17            91 
  3/3    M6069 David Fitzkee              1:38:24.1   19:07    2:44   44:24    1:41   30:30            84 
  7/7    M5159 Kevin Duhr                 1:41:18.5   16:35    2:43   48:05    1:41   32:17           102 
 12/16   M3039 Aaron Laub                 1:42:13.7   21:58    3:32   44:07    2:53   29:46            80 
 13/16   M3039 Nicholas (richo Nathaniel  1:47:08.3   10:10    2:38 1:03:26    1:25   29:33            32 
 14/16   M3039 Chris Sisco                1:48:03.5   15:52    3:16   51:21    2:30   35:07            20 
 16/17   M4050 Mark Vickery               1:48:49.7   14:01    9:07   50:19    0:59   34:26            39 
17/17 M4050 Ed Adams 1:49:39.4 12:16 4:00 48:56 1:36 42:54 25 15/16 M3039 Eric Jackson 1:50:21.2 15:47 4:22 53:55 1:25 34:55 57 16/16 M3039 Timothy Miller 1:52:08.4 14:56 2:18 1:08:12 1:33 25:12 79 1/1 M0114 Jesse Baharanan 1:52:14.2 11:06 2:36 57:06 1:11 40:18 103

    Relay Teams   

Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.       
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====  
    1 Boulder Running Company                  1:32:54.9   14:43                    0:35   32:07           205 

    2 Team Avengers                            1:33:20.2   12:21    0:48   37:43    0:39   41:52           201 

    3 Can Handle Danger                        1:41:55.3   22:28    0:52   35:25    0:33   42:39           206 

    4 The Infamous Trio                        2:00:22.4   20:16    0:49   45:26    0:55   52:59           204 

    5 Team C2M                                 2:13:28.8   18:42    1:17   52:40    1:03   59:49           203 



MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Jesse Baharanan             14 1:52:14.2   11:06    2:36   57:06    1:11   40:18           103

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Westin Stieglitz            15 1:09:49.4    6:45    2:08   37:35    0:40   22:45            65
    2 David Roanhorse             19 1:11:31.0   12:06    1:53   36:16    0:29   20:50             1
    3 Mattews Camacho             17 1:15:38.0   11:35    2:13   38:23    0:57   22:33            98

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Gillian Ewing               18 1:59:32.9   15:28    5:10   55:03    2:56   40:58            64

MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Daniel Feldpausch           28 1:05:59.5   10:22    0:56   33:48    0:34   20:22            75
    2 Lukasz Herbst               29 1:08:44.9    7:49    0:52   34:18    0:51   24:57            36
    3 Andrew Hood                 20 1:10:57.0   10:43    1:23   35:01    1:46   22:05            93

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Katie Post                  26 1:17:03.1   11:46    2:39   39:27    0:39   22:33            41
    2 Michele Deegan              26 1:31:20.6   12:00    2:00   47:55    0:52   28:36            14
    3 Angie Jorde                 28 1:33:57.5   13:27    2:59   45:34    0:50   31:10             4

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Michael Stephens            31 1:08:26.6    9:52    1:26   35:04    0:33   21:35            94
    2 David David                 38 1:11:41.1   10:16    1:40   33:13    1:02   25:32            42
    3 Jonathan Wade               30 1:15:20.4   10:37    1:24   36:40    1:23   25:19            72

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Sally Lockett               34 1:23:16.3    9:49    1:44   39:15    1:47   30:43            95
    2 Ashley Ritchey              30 1:27:24.9   14:18    2:49   39:37    2:02   28:42             5
    3 Carrie Bradley              34 1:27:27.1   13:31    3:14   41:53    1:41   27:11            97

                                           THE MOUNTAIN POST CHALLENGE TRIATHLON
                                            FORT CARSON, CO - SEPTEMBER 6, 2014
                                                              
                                           AWARDS - AGE GROUP WINNERS - CONTINUED

MALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Jim Lussier                 45 1:05:23.0    9:16    1:29   30:46    0:41   23:13            46
    2 Tim Blake                   45 1:08:21.1    9:29    1:03   31:30    1:10   25:11            86
    3 William Roth                44 1:10:53.9   10:18    1:27   33:19    1:12   24:41            54

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Ingrid Hibbitts             48 1:12:00.5    9:30    1:47   34:29    0:56   25:22            70
    2 Marisa Farro-Miro           44 1:15:24.4   10:27    1:26   34:25    1:03   28:06            51
    3 Susan Dallam                46 1:16:47.9   11:18    1:37   35:36    1:22   26:57            30

MALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Donald Powers               57 1:15:45.6   13:20    2:32   34:49    1:45   23:21            56
    2 Timothy Zywicki             54 1:20:08.9   11:29    2:11   35:16    1:53   29:22             9
    3 Michael Brandley            53 1:23:29.2   12:11    2:08   39:21    1:14   28:36            99

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Jean Buck                   51 1:28:41.0   11:59    3:09   41:51    0:54   30:51            55

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 David Berge                 60 1:17:44.7   12:21    1:50   36:18    1:14   26:04            22
    2 Edward Strack               62 1:23:45.9   10:42    0:51   37:02    1:04   34:09            44
    3 David Fitzkee               60 1:38:24.1   19:07    2:44   44:24    1:41   30:30            84

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====
    1 Ruben Espinoza              72 1:31:55.6            2:23   46:46    2:54   44:23            10

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====