7 Hours Banana

7 Hours of the Banana
Crested Butte, CO  -  March 2, 2014

 MyLaps

Under 16 Skiers


All Snowboarders

Tag Teams


 All Solos

All Telemarkers

Social Teams


IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT Sid@CCRTiming.com

 

 

 

    Under 16 Skiers  

                                               

Place No.   Name                    Category     Discipline      Age Laps Time         
===== ===== ======================= ============ =============== === ==== ========  
    1    14 Carson Hildebrandt      SOLO         Alpine           11   26 07:09:58 

    2    37 Asher Weinberg          SOLO         Alpine            9   26 07:09:59 

    3    77 Aksel Lindenmeyr        SOLO         Alpine            8   24 07:16:11 

    4    86 Avery Bernholtz         SOLO         Alpine           12   22 07:07:25 

    5    55 Gavin Jobson            SOCIAL TEAM  Alpine            9   22 07:13:02 

    6    96 Jamis Matlock           SOLO         Alpine            9   22 07:13:04 

    7    84 Cooper Wight            SOLO         Alpine            9   21 07:12:08 

    8    63 Nathan Sawyer           SOCIAL TEAM  Alpine            8   21 07:14:27 

    9    78 Mason Renick            SOLO         Alpine            8   21 07:14:31 

   10    94 Jacob Bernholtz         SOLO         Alpine            9   21 07:18:35 

   11    49 Elior Bilow             SOCIAL TEAM  Telemark         13   18 07:07:49 

   12    72 Max Shull               SOCIAL TEAM  Alpine           10   18 07:07:59 

   13    62 Luke Shull              SOCIAL TEAM  Alpine           12   18 07:08:28 

   14    95 Jackson Warner          SOCIAL TEAM  Alpine           10   18 07:19:06 

   15    35 Alexandra Weinberg      SOLO         Alpine            7   16 06:33:30 

   16    75 Devin Lindenmeyr        SOLO         Alpine            6   16 07:11:18 

   17    90 Kai Greene              SOLO         Alpine            8   16 07:14:52 

   18    39 Quinn Lewis             SOLO         Alpine            9   14 05:24:27 

   19    53 Rocco Billingsley       SOLO         Alpine            7    7 03:35:06 

   20    81 Grayson White           SOCIAL TEAM  Alpine            9    7 07:19:54 

   21     9 Erik Wasinger           SOCIAL TEAM  Alpine            9    6 07:19:46 

   22    82 Emery White             SOCIAL TEAM  Alpine            6    5 05:19:25 

   23    54 Otto Billingsley        SOLO         Alpine            9    4 02:13:02 

   24    46 Riley Warner            SOCIAL TEAM  Alpine           10    4 06:38:57 

 
 

 

                                                              

                           
 

   All Solos  

                                                         

                                SOLO FEMALE

Place No.   Name                      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= ============ == ==== ======== 
    1    80 Wendy Fisher              SOLO         42   30 07:17:35 
    2     8 Arianne French            SOLO         38   26 07:19:00 
    3    76 Heather Bradford          SOLO         23   25 07:12:21 
    4    89 Rosa Greeley              SOLO         21   23 07:14:40 
    5    87 Daniela Runge             SOLO         39   23 07:14:54 
    6    86 Avery Bernholtz           SOLO         12   22 07:07:25 
    7    50 Lindsey Antonio           SOLO         25   22 07:15:56 
    8    88 Molly Arment              SOLO         29   19 07:18:53 
    9    66 Jen Hawley                SOLO         39   18 07:13:26 
   10    35 Alexandra Weinberg        SOLO          7   16 06:33:30 
   11    98 Stevie Kremer             SOLO         30    7 07:18:39 
   12    97 Emmy Jervey               SOLO         33    7 07:18:42 
   13    68 Robyn Perez               SOLO         23    2 03:25:10 

                                 SOLO MALE

Place No.   Name                      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= ============ == ==== ======== 
    1    48 Andrew Winogradow         SOLO         32   29 07:06:37 
    2    69 Alex Mattes-Ritz          SOLO         29   28 07:09:00 
    3     7 Anthony Perez             SOLO         32   27 07:14:57 
    4    61 Dead Head Ed Boardman     SOLO         51   26 07:05:38 
    5    14 Carson Hildebrandt        SOLO         11   26 07:09:58 
    6    37 Asher Weinberg            SOLO          9   26 07:09:59 
    7    13 Pj Hildebrandt            SOLO         49   26 07:10:03 
    8    38 Caleb Weinberg            SOLO         40   26 07:10:04 
    9    93 Lawson Yow                SOLO         27   26 07:15:28 
   10    91 Todd Schweitzer           SOLO         41   26 07:18:56 
   11    60 Jeffrey Graceffa          SOLO         42   26 07:43:57 
   12    25 Elijah King               SOLO         28   25 07:11:51 
   13    59 Jeff Scott                SOLO         49   25 07:20:05 
   14    79 Mark Menrath              SOLO         38   25 07:23:12 
   15    77 Aksel Lindenmeyr          SOLO          8   24 07:16:11 
   16    92 Daniel Austin             SOLO         32   23 07:13:23 
   17    34 Tommy Rozman              SOLO         31   23 07:25:24 
   18    96 Jamis Matlock             SOLO          9   22 07:13:04 
   19    84 Cooper Wight              SOLO          9   21 07:12:08 
   20    70 Michael Neustedter        SOLO         28   21 07:14:07 
   21    78 Mason Renick              SOLO          8   21 07:14:31 
   22    85 Chris Renick              SOLO         45   21 07:14:32 
   23    94 Jacob Bernholtz           SOLO          9   21 07:18:35 
   24    30 Paul Byers                SOLO         43   18 07:16:22 
   25    12 Jordan Iraola             SOLO         24   17 05:51:13 
   26    75 Devin Lindenmeyr          SOLO          6   16 07:11:18 
   27    90 Kai Greene                SOLO          8   16 07:14:52 
   28    67 Mark Mikos                SOLO         26   15 06:50:35 
   29    39 Quinn Lewis               SOLO          9   14 05:24:27 
   30    40 Jonathan Byrd             SOLO         33   14 06:16:29 
   31    64 Andrew Breibart           SOLO         46   11 07:18:58 
   32    53 Rocco Billingsley         SOLO          7    7 03:35:06 
   33    99 Johnny Biggers            SOLO         53    6 05:08:35 
   34    41 Gordon Finch              SOLO         37    5 03:41:59 
   35    54 Otto Billingsley          SOLO          9    4 02:13:02 
   36    56 Mike Billingsley          SOLO         42    4 02:13:08 
 

    All Snowboarders  

                

                          SOLO FEMALE - SNOWBOARD

Place No.   Name                      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= ============ == ==== ======== 
    1    89 Rosa Greeley              SOLO         21   23 07:14:40 
    2    88 Molly Arment              SOLO         29   19 07:18:53 
    3    66 Jen Hawley                SOLO         39   18 07:13:26 
    4    68 Robyn Perez               SOLO         23    2 03:25:10 

                           SOLO MALE - SNOWBOARD

Place No.   Name                      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= ============ == ==== ======== 
    1    93 Lawson Yow                SOLO         27   26 07:15:28 
    2    70 Michael Neustedter        SOLO         28   21 07:14:07 
    3    12 Jordan Iraola             SOLO         24   17 05:51:13 
 



 

    All Telemarkers  

                                                          

                           SOLO FEMALE TELEMARK

Place No.   Name                      Discipline      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= =============== ============ == ==== ======== 
    1     8 Arianne French            Telemark        SOLO         38   26 07:19:00 
    2    98 Stevie Kremer             Telemark        SOLO         30    7 07:18:39 

                            SOLO MALE TELEMARK

Place No.   Name                      Discipline      Category     Ag Laps Time        
===== ===== ========================= =============== ============ == ==== ======== 
    1    91 Todd Schweitzer           Telemark        SOLO         41   26 07:18:56 
    2    34 Tommy Rozman              Telemark        SOLO         31   23 07:25:24 
    3    49 Elior Bilow               Telemark        SOCIAL TEAM  13   18 07:07:49 
 





 

   Tag Teams   

NONE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Social Teams  

                        
                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1    18 Danielle Crist          AARP                             12 07:11:12 
    2    74 Frank Leith             AARP                              8 03:20:43 
    3    73 Neil Watko              AARP                              5 02:00:41 
    4    51 Bruce Clark             AARP                              5 04:12:39 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1     6 Krista Hildebrandt      Chaquita Bananas                 21 07:21:23 
    2    47 Josephine Kellett       Chaquita Bananas                 17 07:18:55 
    3    44 Gordie Spenser          Chaquita Bananas                 17 07:20:01 
    4    36 Laura Mitchell          Chaquita Bananas                 15 07:08:23 
    5    15 Barbara Peters          Chaquita Bananas                 13 07:20:47 
    6    42 Janet Biggers           Chaquita Bananas                 10 07:19:56 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1    55 Gavin Jobson            Jobson Builders                  22 07:13:02 
    2    58 Chris Jobson            Jobson Builders                  22 07:13:09 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1    49 Elior Bilow             Killer Bananas                   18 07:07:49 
    2    72 Max Shull               Killer Bananas                   18 07:07:59 
    3    62 Luke Shull              Killer Bananas                   18 07:08:28 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1    17 Rob Wright              Pro Leisure Tour II              26 07:11:02 
    2    43 Trent Sweitzer          Pro Leisure Tour II              24 07:25:13 
    3    65 Michael Luna            Pro Leisure Tour II              24 07:25:26 
    4     2 Ty Sweitzer             Pro Leisure Tour II              17 07:25:32 
    5    33 Bob Vandervoort         Pro Leisure Tour II              11 07:25:10 

                               SOCIAL TEAMS
Place No.   Name                    Team/sponsor                   Laps Time        
===== ===== ======================= ============================== ==== ======== 
    1    81 Grayson White           White Boys                        7 07:19:54 
    2     9 Erik Wasinger           White Boys                        6 07:19:46 
    3    82 Emery White             White Boys                        5 05:19:25