Ruidoso Triathlon

Ruidoso, New Mexico

June 8, 2013

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it to us.
Click
HERE for instructions .

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

Awards


Age Groups

 

Overall Males


Overall Females

Clydesdales/Athenas


Relays

USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2013 per USAT.

 

 

 

 

     Awards  

                                
                                     RACEDAY AWARDS

                                    OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state        Total       No.   Cat 
===== ======================= === ================= =========== ===== === 
    1 Robert Browning         M43 Albuquerque NM     1:29:20.05   115 AG  
    2 Price Lawhon            M39 El Paso TX         1:30:55.90   158 AG  
    3 Stephan Huber           M42 Alamogordo NM      1:33:06.30   104 AG  

    1 Carol Gasaway           F39 La Jolla CA        1:48:03.90   111 AG  
    2 Cindy Lacotta           F40 Tuscon AZ          1:51:53.80   148 AG  
    3 Grace Petty             F47 Marfa TX           1:52:48.55   165 AG  

                               CLYDESDALE/ATHENA WINNERS

 CLYDESDALE AGE GROUP:  1 - 99
Place Name                    Age City/state        Total       No.   Cat 
===== ======================= === ================= =========== ===== === 
    1 Bradley Gibbs            49 Albuquerque NM     2:20:20.40   170 CL  
    2 Gary Bond                50 Alamogordo NM      2:25:55.30   180 CL  

 ATHENA AGE GROUP:  1 - 99
    1 Felicia Yelena Frizzell  32 Mescalero NM       2:38:11.80   179 AT  

 MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                    Age City/state        Total       No.   Cat 
===== ======================= === ================= =========== ===== === 

 FEMALE AGE GROUP:  1 - 14

 MALE AGE GROUP:  15 - 17

 FEMALE AGE GROUP:  15 - 17

 MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Dominic Benavidez        19 Las Cruces NM      1:54:29.45   156 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

 MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Miguelangel Barreda      23 El Paso TX         1:41:58.65   189 AG  
    2 Ricardo Cos              23 El Paso TX         1:55:02.00   191 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

 MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Thomas Goetz             29 Ruidoso NM         1:42:00.85   198 AG  
    2 Robert Parra             28 Albuquerque NM     1:45:12.50   125 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Jennifer Tenorio         27 El Paso TX         2:11:21.45   107 AG  

 MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Cass Anderson            33 Portales NM        1:41:45.35   203 AG  
    2 Matthew Booth            33 Alamogordo NM      1:45:51.95   120 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Allegra Wolff            32 Albuquerque NM     2:16:58.90   119 AG  
    2 Kristie Scism            30 El Paso TX         2:23:12.40   127 AG  

 MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Tony Casas               35 El Paso TX         1:51:29.40   162 AG  
    2 Russell Baker            38 El Paso TX         1:51:38.70   114 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state        Total       No.   Cat 
===== ======================= === ================= =========== ===== === 
    1 Sunny Baker              36 El Paso TX         2:12:43.90   113 AG  
    2 Lindsay Drysdale         36 El Paso TX         2:31:00.60   109 AG  

 MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Conan Castelein          43 Las Cruces NM      1:33:55.85   192 AG  
    2 Philip Goff              44 Clovis NM          1:39:29.65   176 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kelly Hinkel             41 Albuquerque NM     2:03:35.20   160 AG  
    2 Heather Sena             44 Santa Fe NM        2:06:44.45   149 AG  

 MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 James Kehrle             46 El Paso TX         1:43:39.55   167 AG  
    2 Oscargabriel Duran       47 El Paso TX         1:58:52.35   154 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lisa Wookee              47 El Paso TX         2:10:17.75   141 AG  
    2 Caryn Kirkpatrick        45 Hollomanafb NM     2:18:12.45   147 AG  

 MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 David Garrett            53 Albuquerque NM     1:46:02.55   101 AG  
    2 Brett Kettering          51 Los Alamos NM      1:47:52.60   106 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Michele Sanchez          51 Las Cruces NM      2:05:31.35   169 AG  
    2 Kathleen Wade            52 Cedar Crest NM     3:04:07.60   130 AG  

 MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Dan Zeller               57 Hobbs NM           2:01:16.30   194 AG  
    2 Markthomas Lenox         55 El Paso TX         2:11:57.70   173 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Helen Crane              55 Alpine TX          2:45:00.50   184 AG  

 MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Rodney Wiggs             64 El Paso TX         2:09:44.25   137 AG  
    2 Mike Strum               63 Carlsbad NM        2:23:22.95   145 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

 MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 George Jennings Jr       65 Los Alamos TX      2:01:05.05   188 AG  
    2 Flip Lyle                68 El Paso TX         2:09:11.80   110 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Carol Akright            66 Corrales NM        3:00:05.45   177 AG  

 MALE AGE GROUP:  70 - 98
    1 John France              73 Las Cruces NM      2:07:38.40   118 AG  
    2 Richard Park             76 El Paso TX         2:10:10.10   105 AG  

 FEMALE AGE GROUP:  70 - 98









 

     Clydesdales/Athenas   

                                                      
                                             COMPLETE RESULTS - CLYDESDALES/ATHENAS

 CLYDESDALES AGE GROUP:  1 - 99
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Bradley Gibbs            49 Albuquerque NM     2:20:20.40    46:15    2:29 1:19:58    1:35   10:06   170 
    2 Gary Bond                50 Alamogordo NM      2:25:55.30    46:44    1:38 1:20:38    1:23   15:34   180 
    3 Jeremy Sanchez           36 Alamogordo NM     DNF********  1:02:48    0:54                           123 

 ATHENAS AGE GROUP:  1 - 99
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Felicia Yelena Frizzell  32 Mescalero NM       2:38:11.80    49:10    2:22 1:27:00    2:07   17:35   179 
 

 

 

 

 

 

 

     Relays   

                                       
                                          RELAY RESULTS

                                            MALE TEAMS
Place Team Name                                Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================================== =========== ======== ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Blue Lotus                                1:39:10.70    40:34    0:37   47:47    0:25    9:50           196 
    2 BAD BOYZ                                  2:29:29.80  1:00:17    0:38 1:07:04    0:58   20:35           182 

                                           FEMALE TEAMS
Place Team Name                                Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================================== =========== ======== ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 NO NAME                                   2:18:21.85    45:53    0:47 1:21:26    0:22    9:57           197 

                                            COED TEAMS
Place Team Name                                Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================================== =========== ======== ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Gonzales                                  1:32:21.65    32:26    0:28   51:29    0:37    7:24           201 
    2 Beavers&Ducks                             1:41:35.35    34:45    0:26   57:01    0:22    9:04           193 
    3 SADSP                                     2:08:14.25    34:11    0:42 1:21:17    0:25   11:41           175 
    4 First Timers                              2:11:40.20    37:59    0:40 1:20:02    0:30   12:32           199 
    5 NORDSTROM                                 2:41:09.70    39:39    0:59 1:47:02    1:32   11:59           187 
 

 

 

     Overall Males   

                                                                                                                   
                                             OVERALL RESULTS - INDIVIDUAL MALES

Place Div/Tot  Div   Name                    City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======== ===== ======================= ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1   1/9    M4044 Robert Browning         Albuquerque NM     1:29:20.05    28:38    0:31   52:14    0:29    7:31   115 
    2   1/10   M3539 Price Lawhon            El Paso TX         1:30:55.90    28:45    0:29   52:55    0:21    8:29   158 
    3   2/9    M4044 Stephan Huber           Alamogordo NM      1:33:06.30    32:58    0:30   50:31    0:32    8:38   104 
    4   3/9    M4044 Conan Castelein         Las Cruces NM      1:33:55.85    31:35    0:56   51:36    0:44    9:07   192 
    5   4/9    M4044 Philip Goff             Clovis NM          1:39:29.65    31:14    0:41   57:28    0:38    9:30   176 
    6   1/8    M3034 Cass Anderson           Portales NM        1:41:45.35    31:06    0:40 1:00:07    0:50    9:04   203 
    7   1/3    M2024 Miguelangel Barreda     El Paso TX         1:41:58.65    33:59    0:54 1:00:36    0:45    5:47   189 
    8   1/4    M2529 Thomas Goetz            Ruidoso NM         1:42:00.85    30:03    0:44   59:42    0:26   11:08   198 
    9   1/4    M4549 James Kehrle            El Paso TX         1:43:39.55    33:29    0:36 1:00:34    0:48    8:15   167 
   10   2/4    M2529 Robert Parra            Albuquerque NM     1:45:12.50    35:06    0:42   58:13    0:36   10:39   125 
   11   5/9    M4044 Joey Benton             Marfa TX           1:45:27.85    35:26    1:10   59:34    0:53    8:27   166 
   12   2/8    M3034 Matthew Booth           Alamogordo NM      1:45:51.95    33:30    0:52 1:00:41    0:45   10:07   120 
   13   1/8    M5054 David Garrett           Albuquerque NM     1:46:02.55    33:33    0:43 1:01:36    0:44    9:28   101 
   14   3/4    M2529 Michael Castaneda       El Paso TX         1:47:15.75    34:07    0:44 1:02:04    0:41    9:42   161 
   15   2/8    M5054 Brett Kettering         Los Alamos NM      1:47:52.60    36:26    1:13   57:31    0:52   11:53   106 
   16   3/8    M3034 Bernie Morales          El Paso TX         1:50:38.55    37:47    1:09 1:00:50    0:35   10:20   159 
   17   2/10   M3539 Tony Casas              El Paso TX         1:51:29.40    35:53    0:43 1:03:51    0:38   10:27   162 
   18   3/10   M3539 Russell Baker           El Paso TX         1:51:38.70    35:50    0:59 1:03:12    0:52   10:49   114 
   19   4/10   M3539 George Aranda           Ruidoso NM         1:52:21.75    37:12    1:09 1:02:19    0:34   11:10   155 
   20   6/9    M4044 Benjamin Widner         Las Cruces NM      1:53:52.05    37:59    0:59 1:04:10    1:08    9:39   153 
   21   1/1    M1819 Dominic Benavidez       Las Cruces NM      1:54:29.45    34:55    1:23 1:05:55    0:58   11:20   156 
   22   2/3    M2024 Ricardo Cos             El Paso TX         1:55:02.00    36:42    2:01 1:04:00    1:31   10:51   191 
   23   5/10   M3539 Justin Taibbi           Albuquerque NM     1:55:26.90    40:05    0:55 1:03:54    0:52    9:43   136 
   24   2/4    M4549 Oscargabriel Duran      El Paso TX         1:58:52.35    42:10    1:06 1:05:12    0:56    9:30   154 
   25   3/4    M4549 Luis Antonio Avila      Rio Rancho NM      1:59:40.80    37:53    1:25 1:07:42    1:35   11:09   150 
   26   6/10   M3539 Matt Stapp              Mc Kinney TX       2:00:52.35    37:52    1:34 1:09:19    1:10   11:01   142 
   27   4/8    M3034 Steve Gutierrez         El Paso TX         2:00:59.10    36:36    0:55 1:11:27    1:27   10:36   164 
   28   1/3    M6569 George Jennings Jr      Los Alamos TX      2:01:05.05    39:33    1:26 1:09:10    0:56   10:02   188 
   29   1/4    M5559 Dan Zeller              Hobbs NM           2:01:16.30    39:24    0:59 1:09:56    0:50   10:09   194 
   30   7/9    M4044 Johnny Sena             Santa Fe NM        2:03:17.75    41:38    1:01 1:06:50    1:53   11:57   151 
   31   5/8    M3034 Kelly Messer            Rio Rancho NM      2:03:26.10    35:42    0:38 1:17:55    1:19    7:54   135 
   32   3/8    M5054 Vincent Sanchez         Las Cruces NM      2:03:54.95    37:02    0:54 1:09:06    1:15   15:39   168 
   33   7/10   M3539 Rigo Rubalcaba          Hobbs NM           2:04:07.10    38:44    0:38 1:13:32    1:19    9:57   190 
   34   8/10   M3539 Luis Oscar Luevano      El Paso TX         2:04:22.30    37:16    0:56 1:13:11    1:19   11:43   174 
   35   4/8    M5054 Stuart Crane            Alpine TX          2:05:28.25    39:08    1:50 1:08:10    1:19   15:04   183 
   36   6/8    M3034 Christopher Culver      Hollomanafb NM     2:05:57.65    36:52    1:31 1:14:20    1:11   12:06   103 
   37   7/8    M3034 Jonathan Wilson         Albuquerque NM     2:06:04.50    36:50    1:18 1:15:59    1:15   10:44   171 
   38   9/10   M3539 Jeremy Dickson          Lubbock TX         2:06:57.00    41:33    0:48 1:11:13    1:01   12:24   185 
   39   1/2     M70+ John France             Las Cruces NM      2:07:38.40    41:45    2:24 1:08:19    1:38   13:35   118 
   40   2/3    M6569 Flip Lyle               El Paso TX         2:09:11.80    49:12    1:14 1:07:41    0:48   10:19   110 
   41   1/2    M6064 Rodney Wiggs            El Paso TX         2:09:44.25    43:31    1:25 1:10:22    1:30   12:58   137 
   42   2/2     M70+ Richard Park            El Paso TX         2:10:10.10    45:34    0:48 1:10:50    1:03   11:56   105 
   43   4/4    M2529 William Vallee          Alamogordo NM      2:10:29.20    38:00    1:36 1:18:03    1:38   11:16   140 
   44   2/4    M5559 Markthomas Lenox        El Paso TX         2:11:57.70    42:42    1:30 1:15:23    1:22   11:04   173 
   45   8/9    M4044 Randy Golstein          El Paso TX         2:13:17.35    39:58    1:44 1:14:07    1:44   15:46   112 
   46   3/3    M6569 Phil Massie             Amarillo TX        2:14:58.80    45:25    2:10 1:10:43    1:40   15:04   122 
   47  10/10   M3539 Steven Minner           Capitan NM         2:16:37.30    39:59    1:36 1:21:59    1:30   11:35   178 
   48   1/3    Clyde Bradley Gibbs           Albuquerque NM     2:20:20.40    46:15    2:29 1:19:58    1:35   10:06   170 
   49   9/9    M4044 David Keyes             Albuquerque NM     2:20:51.60    49:13    1:24 1:15:32    0:59   13:46   202 
   50   5/8    M5054 Sam Legate              El Paso TX         2:22:12.05    45:01    2:15 1:20:24    1:30   13:05   116 
   51   2/2    M6064 Mike Strum              Carlsbad NM        2:23:22.95    45:09    1:41 1:20:47    1:44   14:04   145 
   52   3/4    M5559 Tony Gongora            El Paso TX         2:24:33.70    44:56    1:19 1:21:56    1:56   14:29   157 
   53   2/3    Clyde Gary Bond               Alamogordo NM      2:25:55.30    46:44    1:38 1:20:38    1:23   15:34   180 
   54   8/8    M3034 Joseph Whitfield        Alamogordo NM      2:32:21.50    41:31    3:16 1:30:19    1:44   15:34   172 
   55   6/8    M5054 Timothy Martin          Albuquerque NM     2:36:45.80    56:59    2:03 1:20:37    1:19   15:50   126  
   56   4/4    M4549 Brian Anderson          San Angelo TX      2:38:01.00    45:39    2:36 1:39:47    1:33    8:28   195 
   57   7/8    M5054 Mark Wade               Cedar Crest NM     2:40:01.50    50:21    1:57 1:29:36    2:45   15:25   131 
   58   3/3    M2024 Francisco Martinez      El Paso TX         2:40:29.75    51:06    0:39 1:33:30    1:32   13:45   186 
   59   8/8    M5054 Benjamin Chan           Albuquerque NM     2:50:31.60    53:08    1:23 1:35:38    1:39   18:46   128 
   60   4/4    M5559 Wesley Vargas           Ruidoso NM         3:03:21.35    48:38    2:30 1:49:52    2:13   20:11   129 
   61   3/3    Clyde Jeremy Sanchez          Alamogordo NM     DNF********  1:02:48    0:54                           123 

 

 

 

     Overall Females   

                                                                                                                   
                                                 OVERALL RESULTS - FEMALES

Place Div/Tot  Div   Name                    City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======== ===== ======================= ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1   1/5    F3539 Carol Gasaway           La Jolla CA        1:48:03.90    34:39    0:50 1:02:53    0:34    9:11   111 
    2   1/5    F4044 Cindy Lacotta           Tuscon AZ          1:51:53.80    38:21    0:44 1:00:58    0:49   11:04   148 
    3   1/5    F4549 Grace Petty             Marfa TX           1:52:48.55    36:20    1:13 1:05:39    0:50    8:48   165 
    4   2/5    F4044 Kelly Hinkel            Albuquerque NM     2:03:35.20    41:02    1:04 1:09:23    0:53   11:16   160 
    5   1/3    F5054 Michele Sanchez         Las Cruces NM      2:05:31.35    37:41    1:04 1:14:24    1:06   11:19   169 
    6   3/5    F4044 Heather Sena            Santa Fe NM        2:06:44.45    41:43    1:24 1:11:38    0:52   11:09   149 
    7   2/5    F4549 Lisa Wookee             El Paso TX         2:10:17.75    45:08    1:22 1:12:19    0:36   10:54   141 
    8   1/1    F2529 Jennifer Tenorio        El Paso TX         2:11:21.45    39:15    1:07 1:18:07    0:54   12:02   107 
    9   2/5    F3539 Sunny Baker             El Paso TX         2:12:43.90    41:07    1:03 1:18:31    0:54   11:12   113 
   10   1/3    F3034 Allegra Wolff           Albuquerque NM     2:16:58.90    38:15    0:44 1:25:29    1:11   11:23   119 
   11   4/5    F4044 Jennifer Nielsen        El Paso TX         2:17:24.95    45:34    1:27 1:16:59    0:38   12:50   163 
   12   3/5    F4549 Caryn Kirkpatrick       Hollomanafb NM     2:18:12.45    45:56    1:36 1:17:56    1:10   11:38   147 
   13   5/5    F4044 Laura Carthy            Santa Fe NM        2:22:21.70    45:28    1:20 1:20:45    1:25   13:26   143 
   14   2/3    F3034 Kristie Scism           El Paso TX         2:23:12.40    41:37    1:18 1:25:56    1:35   12:48   127 
   15   3/3    F3034 Rena Herrera            Albuquerque NM     2:23:19.05    39:48    1:04 1:25:49    1:18   15:22   124 
   16   3/5    F3539 Lindsay Drysdale        El Paso TX         2:31:00.60    48:59    1:19 1:26:42    1:15   12:48   109 
   17   1/1    Athen Felicia Yelena Frizzell Mescalero NM       2:38:11.80    49:10    2:22 1:27:00    2:07   17:35   179 
   18   4/5    F3539 Janet Marie Creech      Alamogordo NM      2:39:36.65    53:45    0:52 1:29:31    1:17   14:14   133 
   19   1/1    F5559 Helen Crane             Alpine TX          2:45:00.50    54:27    1:34 1:31:22    1:24   16:16   184 
   20   4/5    F4549 Karen Herman            El Paso TX         2:49:45.50    52:46    2:04 1:38:20    1:33   15:05   152 
   21   5/5    F3539 Lisa Golden             Albuquerque NM     2:50:45.80    44:53    2:01 1:45:35    1:27   16:53   132 
   22   5/5    F4549 Lottye Laiche           Albuquerque NM     2:53:48.20  1:00:17    1:12 1:34:36    2:01   15:45   200 
   23   1/1    F6569 Carol Akright           Corrales NM        3:00:05.45    58:27    1:38 1:42:15    2:15   15:33   177 
   24   2/3    F5054 Kathleen Wade           Cedar Crest NM     3:04:07.60    58:25    1:30 1:41:36    1:49   20:49   130 
   25   3/3    F5054 Kathy Chase             La Luz NM         DNF********    41:12    0:42                           121 
   
 

 

 

     Age Groups   

                                     
                                 OFFICIAL AGE GROUP RESULTS

 MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Dominic Benavidez        19 Las Cruces NM      1:54:29.45    34:55    1:23 1:05:55    0:58   11:20   156 

 FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Miguelangel Barreda      23 El Paso TX         1:41:58.65    33:59    0:54 1:00:36    0:45    5:47   189 
    2 Ricardo Cos              23 El Paso TX         1:55:02.00    36:42    2:01 1:04:00    1:31   10:51   191 
    3 Francisco Martinez       20 El Paso TX         2:40:29.75    51:06    0:39 1:33:30    1:32   13:45   186 

 FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Thomas Goetz             29 Ruidoso NM         1:42:00.85    30:03    0:44   59:42    0:26   11:08   198 
    2 Robert Parra             28 Albuquerque NM     1:45:12.50    35:06    0:42   58:13    0:36   10:39   125 
    3 Michael Castaneda        29 El Paso TX         1:47:15.75    34:07    0:44 1:02:04    0:41    9:42   161 
    4 William Vallee           26 Alamogordo NM      2:10:29.20    38:00    1:36 1:18:03    1:38   11:16   140 

 FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jennifer Tenorio         27 El Paso TX         2:11:21.45    39:15    1:07 1:18:07    0:54   12:02   107 

 MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Cass Anderson            33 Portales NM        1:41:45.35    31:06    0:40 1:00:07    0:50    9:04   203 
    2 Matthew Booth            33 Alamogordo NM      1:45:51.95    33:30    0:52 1:00:41    0:45   10:07   120 
    3 Bernie Morales           33 El Paso TX         1:50:38.55    37:47    1:09 1:00:50    0:35   10:20   159 
    4 Steve Gutierrez          34 El Paso TX         2:00:59.10    36:36    0:55 1:11:27    1:27   10:36   164 
    5 Kelly Messer             32 Rio Rancho NM      2:03:26.10    35:42    0:38 1:17:55    1:19    7:54   135 
    6 Christopher Culver       32 Hollomanafb NM     2:05:57.65    36:52    1:31 1:14:20    1:11   12:06   103 
    7 Jonathan Wilson          33 Albuquerque NM     2:06:04.50    36:50    1:18 1:15:59    1:15   10:44   171 
    8 Joseph Whitfield         30 Alamogordo NM      2:32:21.50    41:31    3:16 1:30:19    1:44   15:34   172 
 

 FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Allegra Wolff            32 Albuquerque NM     2:16:58.90    38:15    0:44 1:25:29    1:11   11:23   119 
    2 Kristie Scism            30 El Paso TX         2:23:12.40    41:37    1:18 1:25:56    1:35   12:48   127 
    3 Rena Herrera             31 Albuquerque NM     2:23:19.05    39:48    1:04 1:25:49    1:18   15:22   124 

 MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Price Lawhon             39 El Paso TX         1:30:55.90    28:45    0:29   52:55    0:21    8:29   158 
    2 Tony Casas               35 El Paso TX         1:51:29.40    35:53    0:43 1:03:51    0:38   10:27   162 
    3 Russell Baker            38 El Paso TX         1:51:38.70    35:50    0:59 1:03:12    0:52   10:49   114 
    4 George Aranda            38 Ruidoso NM         1:52:21.75    37:12    1:09 1:02:19    0:34   11:10   155 
    5 Justin Taibbi            38 Albuquerque NM     1:55:26.90    40:05    0:55 1:03:54    0:52    9:43   136 
    6 Matt Stapp               37 Mc Kinney TX       2:00:52.35    37:52    1:34 1:09:19    1:10   11:01   142 
    7 Rigo Rubalcaba           39 Hobbs NM           2:04:07.10    38:44    0:38 1:13:32    1:19    9:57   190 
    8 Luis Oscar Luevano       38 El Paso TX         2:04:22.30    37:16    0:56 1:13:11    1:19   11:43   174 
    9 Jeremy Dickson           38 Lubbock TX         2:06:57.00    41:33    0:48 1:11:13    1:01   12:24   185 
   10 Steven Minner            37 Capitan NM         2:16:37.30    39:59    1:36 1:21:59    1:30   11:35   178 

 FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Carol Gasaway            39 La Jolla CA        1:48:03.90    34:39    0:50 1:02:53    0:34    9:11   111 
    2 Sunny Baker              36 El Paso TX         2:12:43.90    41:07    1:03 1:18:31    0:54   11:12   113 
    3 Lindsay Drysdale         36 El Paso TX         2:31:00.60    48:59    1:19 1:26:42    1:15   12:48   109 
    4 Janet Marie Creech       36 Alamogordo NM      2:39:36.65    53:45    0:52 1:29:31    1:17   14:14   133 
    5 Lisa Golden              36 Albuquerque NM     2:50:45.80    44:53    2:01 1:45:35    1:27   16:53   132 

 MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Robert Browning          43 Albuquerque NM     1:29:20.05    28:38    0:31   52:14    0:29    7:31   115 
    2 Stephan Huber            42 Alamogordo NM      1:33:06.30    32:58    0:30   50:31    0:32    8:38   104 
    3 Conan Castelein          43 Las Cruces NM      1:33:55.85    31:35    0:56   51:36    0:44    9:07   192 
    4 Philip Goff              44 Clovis NM          1:39:29.65    31:14    0:41   57:28    0:38    9:30   176 
    5 Joey Benton              44 Marfa TX           1:45:27.85    35:26    1:10   59:34    0:53    8:27   166 
    6 Benjamin Widner          40 Las Cruces NM      1:53:52.05    37:59    0:59 1:04:10    1:08    9:39   153 
    7 Johnny Sena              44 Santa Fe NM        2:03:17.75    41:38    1:01 1:06:50    1:53   11:57   151 
    8 Randy Golstein           44 El Paso TX         2:13:17.35    39:58    1:44 1:14:07    1:44   15:46   112 
    9 David Keyes              41 Albuquerque NM     2:20:51.60    49:13    1:24 1:15:32    0:59   13:46   202 

 FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Cindy Lacotta            40 Tuscon AZ          1:51:53.80    38:21    0:44 1:00:58    0:49   11:04   148 
    2 Kelly Hinkel             41 Albuquerque NM     2:03:35.20    41:02    1:04 1:09:23    0:53   11:16   160 
    3 Heather Sena             44 Santa Fe NM        2:06:44.45    41:43    1:24 1:11:38    0:52   11:09   149 
    4 Jennifer Nielsen         41 El Paso TX         2:17:24.95    45:34    1:27 1:16:59    0:38   12:50   163 
    5 Laura Carthy             44 Santa Fe NM        2:22:21.70    45:28    1:20 1:20:45    1:25   13:26   143 

 MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 James Kehrle             46 El Paso TX         1:43:39.55    33:29    0:36 1:00:34    0:48    8:15   167 
    2 Oscargabriel Duran       47 El Paso TX         1:58:52.35    42:10    1:06 1:05:12    0:56    9:30   154 
    3 Luis Antonio Avila       46 Rio Rancho NM      1:59:40.80    37:53    1:25 1:07:42    1:35   11:09   150 
    4 Brian Anderson           48 San Angelo TX      2:38:01.00    45:39    2:36 1:39:47    1:33    8:28   195 
 

 FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Grace Petty              47 Marfa TX           1:52:48.55    36:20    1:13 1:05:39    0:50    8:48   165 
    2 Lisa Wookee              47 El Paso TX         2:10:17.75    45:08    1:22 1:12:19    0:36   10:54   141 
    3 Caryn Kirkpatrick        45 Hollomanafb NM     2:18:12.45    45:56    1:36 1:17:56    1:10   11:38   147 
    4 Karen Herman             45 El Paso TX         2:49:45.50    52:46    2:04 1:38:20    1:33   15:05   152 
    5 Lottye Laiche            49 Albuquerque NM     2:53:48.20  1:00:17    1:12 1:34:36    2:01   15:45   200 

 MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Garrett            53 Albuquerque NM     1:46:02.55    33:33    0:43 1:01:36    0:44    9:28   101 
    2 Brett Kettering          51 Los Alamos NM      1:47:52.60    36:26    1:13   57:31    0:52   11:53   106 
    3 Vincent Sanchez          52 Las Cruces NM      2:03:54.95    37:02    0:54 1:09:06    1:15   15:39   168 
    4 Stuart Crane             50 Alpine TX          2:05:28.25    39:08    1:50 1:08:10    1:19   15:04   183 
    5 Sam Legate               52 El Paso TX         2:22:12.05    45:01    2:15 1:20:24    1:30   13:05   116 
    6 Timothy Martin           50 Albuquerque NM     2:36:45.80    56:59    2:03 1:20:37    1:19   15:50   126 
    7 Mark Wade                52 Cedar Crest NM     2:40:01.50    50:21    1:57 1:29:36    2:45   15:25   131 
    8 Benjamin Chan            52 Albuquerque NM     2:50:31.60    53:08    1:23 1:35:38    1:39   18:46   128 

 FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Michele Sanchez          51 Las Cruces NM      2:05:31.35    37:41    1:04 1:14:24    1:06   11:19   169 
    2 Kathleen Wade            52 Cedar Crest NM     3:04:07.60    58:25    1:30 1:41:36    1:49   20:49   130 
    3 Kathy Chase              53 La Luz NM         DNF********    41:12    0:42                           121 

 MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Dan Zeller               57 Hobbs NM           2:01:16.30    39:24    0:59 1:09:56    0:50   10:09   194 
    2 Markthomas Lenox         55 El Paso TX         2:11:57.70    42:42    1:30 1:15:23    1:22   11:04   173 
    3 Tony Gongora             59 El Paso TX         2:24:33.70    44:56    1:19 1:21:56    1:56   14:29   157 
    4 Wesley Vargas            56 Ruidoso NM         3:03:21.35    48:38    2:30 1:49:52    2:13   20:11   129 

 FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Helen Crane              55 Alpine TX          2:45:00.50    54:27    1:34 1:31:22    1:24   16:16   184 

 MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Rodney Wiggs             64 El Paso TX         2:09:44.25    43:31    1:25 1:10:22    1:30   12:58   137 
    2 Mike Strum               63 Carlsbad NM        2:23:22.95    45:09    1:41 1:20:47    1:44   14:04   145 

 FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 

 MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 George Jennings Jr       65 Los Alamos TX      2:01:05.05    39:33    1:26 1:09:10    0:56   10:02   188 
    2 Flip Lyle                68 El Paso TX         2:09:11.80    49:12    1:14 1:07:41    0:48   10:19   110 
    3 Phil Massie              66 Amarillo TX        2:14:58.80    45:25    2:10 1:10:43    1:40   15:04   122 

 FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Carol Akright            66 Corrales NM        3:00:05.45    58:27    1:38 1:42:15    2:15   15:33   177 
 

 MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                    Age City/state        Total       Run      T1      Bike    T2      Swim    No.   
===== ======================= === ================= =========== ======== ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 John France              73 Las Cruces NM      2:07:38.40    41:45    2:24 1:08:19    1:38   13:35   118 
    2 Richard Park             76 El Paso TX         2:10:10.10    45:34    0:48 1:10:50    1:03   11:56   105 

 FEMALE AGE GROUP:  70 - 98