Mountain Post Triathlon

September 7, 2013

  Fort Carson, Colorado

 

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

Awards


Age Groups

Overall Males

Overall Females


Relays


 

 

                                           THE MOUNTAIN POST CHALLENGE TRIATHLON
                                           

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jaymison Johnson            14 1:30:58.5   12:04    2:11   45:50    0:40   30:15            58 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Westin Stieglitz            15 1:13:32.1    6:45    1:53   38:51    0:50   25:15            65 
    2 Israel Taylor-Black         19 1:18:38.4    7:31    1:39   38:35    1:07   29:49            16 
    3 Edwin Samaniego             19 1:26:29.3   16:31    2:02   38:43    1:28   27:47            32 
    4 Samuel Buck                 15 1:31:11.8   10:34    1:43   45:21    0:49   32:47            59 
    5 Ryan Magrane                16 1:46:11.4   12:18    2:40   58:16    1:13   31:48            60 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Johanna Klikier             16 2:17:53.6   16:03    2:03 1:18:53    1:40   39:17            70 

MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Thang Tran                  28 1:10:13.9   12:01    0:48   32:09    1:06   24:13            78 
    2 Anthony Kivlehan            28 1:11:22.9   10:20    1:00   34:38    1:23   24:05            76 
    3 Marshall Glenister          28 1:15:10.0    8:17    2:08   37:38    1:33   25:37            34 
    4 Eric Bracken                20 1:18:40.7   13:23    2:47   26:07    1:10   35:17            20 
    5 Reyn Mossman                25 1:19:32.0   11:33    1:08   37:29    1:14   28:10            45 
    6 Tyler Bickerman             22 1:20:24.3   15:33    1:18   36:38    1:01   25:57            38 
    7 Joshua Helms                29 1:21:08.4   12:30    1:38   39:54    0:41   26:28             7 
    8 Everardo Samaniego          25 1:22:30.6   18:11    1:30   36:07    1:26   25:19            33 
    9 Andrew Batule               28 1:23:55.8   10:53    0:53   41:12    1:11   29:49            28 
   10 Samuel Thode                25 1:24:47.3   12:41    2:20   42:21    0:48   26:39            42 
   11 Brian Molloy                27 1:30:08.2   13:04    2:24   41:29    1:29   31:45            43 
   12 Erek Pittman                25 1:41:18.9   10:57    6:24   54:01    1:09   28:50            54 
   13 Mason Mobly                 26 1:58:59.1   12:37    2:22 1:04:26    1:17   38:20            46 
   14 Bryce Vieth                 26 DNF******   13:39    1:55                                    71 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Harmony McCoy               25 1:24:42.1    9:52    1:45   41:55    0:51   30:21            44 
    2 Michelle Cavazos            28 1:29:17.2   11:46    1:54   46:33    1:03   28:04             5 
    3 Suh Yi                      27 1:38:12.8   14:14    3:58   48:47    0:50   30:26            11 
    4 Beverly Squire              21 1:38:13.3   14:27    3:02   41:51    1:52   37:04            30 
    5 Angie Jorde                 27 1:38:49.4   13:28    2:37   50:13    0:44   31:50            41 
    6 Wendy Stevenson             27 1:40:28.0   14:25    3:02   48:48    0:51   33:24            40 
    7 Rachel Faddis               27 1:40:44.3   14:05    2:42   45:51    2:04   36:05            69 
    8 Julie Shelley               27 1:41:23.3   13:03    4:20   54:03    1:11   28:49            53 
    9 Sarah Le Van                28 2:07:43.6   12:28    6:08 1:03:19    3:08   42:42            74 
   10 Johanna Mitchell            29 2:13:21.1   17:21    6:29 1:03:24    3:03   43:06            83 
 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Scott Miller                36 1:00:23.4    8:24    0:46   28:56    0:42   21:38            88 
    2 Aj Peak                     35 1:07:01.0    8:53    1:17   29:37    0:56   26:20            62 
    3 Michael Coraggio            32 1:10:25.3    9:29    1:05   34:38    0:48   24:28            31 
    4 Andrew Hagemann             34 1:12:16.0   12:11    2:10   32:20    0:49   24:47            12 
    5 John Gross                  34 1:16:30.0   10:38    2:51   30:51    1:56   30:15            15 
    6 Matt Stanley                35 1:25:19.3   13:45    1:56   37:58    1:54   29:49            27 
    7 Emanuel Jester              35 1:25:30.7   13:17    2:15   35:31    2:05   32:25            79 
    8 Michal Walczak              33 1:25:33.2   11:13    2:18   42:01    1:06   28:58            72 
    9 Bart Rdes                   31 1:26:42.4   14:08    2:28   38:37    2:07   29:26            55 
   10 Kyle Eckert                 30 1:27:06.2   12:47    3:04   41:23    0:51   29:04            29 
   11 Nathaniel Nicholas          33 1:38:19.5    9:16    2:37   56:12    1:21   28:56            37 
   12 Ryan Janus                  37 1:38:36.7   15:24    2:58   43:41    1:45   34:52            39 
   13 Ty Medler                   38 1:42:10.5   25:10    3:36   44:33    1:38   27:15            22 
   14 Michael Riggs               32 1:42:46.7   17:39    1:53   46:28    2:21   34:28            80 
   15 Thomas Pedigo               37 1:51:23.5   16:13    1:34   54:28    1:39   37:33            35 
   16 Eric Jackson                33 2:07:58.7   20:26    2:36 1:02:27    2:48   39:45            51 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tina Johnson                38 1:18:32.0   15:38    1:30   32:20    1:20   27:46            57 
    2 Janice Raley                39 1:23:34.9   11:35    3:15   37:31    3:07   28:09            13 
    3 Sally Lockett               33 1:24:53.9    9:59    1:55   39:52    1:32   31:39            75 
    4 Carrie Bradley              33 1:25:10.1   13:42    2:31   39:37    2:03   27:20            77 
    5 Sally Roberts               32 1:27:57.1   10:29    3:45   42:00    1:27   30:18            23 
    6 Lori Lange                  30 1:38:44.6   19:16    3:11   42:03    2:56   31:22            24 
    7 Melissa Serles-Brumley      30 1:41:27.2   16:17    1:55   44:29    2:06   36:42            49 
    8 Mandi Winland               35 1:52:18.0   16:43    2:37   54:00    1:21   37:39            81 
    9 Lydia Mutomb-Reagan         39 2:05:17.1   15:21    3:22   58:04    1:53   46:40            19 
   10 Shannoon Hanson             30 2:09:09.8   14:37    5:05 1:03:19    3:06   43:05            82 
   11 Marissa Jackson             31 2:14:58.3   25:29    2:30 1:03:47    1:34   41:41            52 
   12 Kathy Payne                 33 2:16:53.1   19:45    2:45 1:08:50    1:47   43:49            47 

MALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Andrew McGraw               42 1:09:17.7    9:34    1:06   32:44    1:13   24:43            18 
    2 Jayson Graves               42 1:11:29.0   10:20    0:52   33:29    0:35   26:15            21 
    3 Marc Labovich               46 1:23:33.1   13:02    2:01   36:33    2:04   29:55             1 
    4 Theadore Fischer            42 1:34:27.9   13:24    3:21   45:35    1:14   30:57            10 
    5 James Stieglitz             47 1:36:07.2   11:14    3:05   45:45    0:48   35:18            63 
    6 Donald Fulton               42 1:53:50.5   17:15    2:39   43:52    2:01   48:05            25 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Marisa Farro-Miro           43 1:17:45.5   10:22    1:33   36:42    1:27   27:43            66 
    2 Susan Dallam                45 1:19:13.3   11:21    1:39   35:55    2:09   28:11            67 
    3 Jean Buck                   50 1:26:05.0   11:47    2:21   40:33    0:50   30:37            61 
    4 Andrea Cespedes             42 1:26:07.6   13:21    1:38   37:27    1:09   32:35            84 
    5 Heidi Mon                   43 1:30:25.0   16:01    3:07   39:09    1:56   30:14            36 
    6 Mindy Aumiller              46 1:35:19.2   11:37    2:28   43:37    1:38   36:02            14 
    7 Cathy Stieglitz             49 1:46:22.4   13:01    3:36   47:02    1:03   41:42            64 

MALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Meyer                 52 1:11:19.6   13:27    0:52   32:11    1:00   23:51             8 
    2 Charles Taylor              55 1:17:29.3    9:40    1:42   36:08    2:10   27:52            17 
    3 Timothy Zywicki             53 1:20:00.0   11:14    1:58   35:00    1:28   30:22            26 
    4 David Berge                 59 1:20:54.9   12:50    1:51   35:41    1:38   28:57             9 
 

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ed Strack                   61 1:18:21.7   10:49    1:00   35:10    0:54   30:31             3 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ruben Espinoza              70 2:02:38.6   20:17    1:50   45:22    6:53   48:20             6 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
 

 

 

    Awards

                                           
                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jaymison Johnson            14 1:30:58.5   12:04    2:11   45:50    0:40   30:15            58 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Westin Stieglitz            15 1:13:32.1    6:45    1:53   38:51    0:50   25:15            65 
    2 Israel Taylor-Black         19 1:18:38.4    7:31    1:39   38:35    1:07   29:49            16 
    3 Edwin Samaniego             19 1:26:29.3   16:31    2:02   38:43    1:28   27:47            32 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Johanna Klikier             16 2:17:53.6   16:03    2:03 1:18:53    1:40   39:17            70 

MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Thang Tran                  28 1:10:13.9   12:01    0:48   32:09    1:06   24:13            78 
    2 Anthony Kivlehan            28 1:11:22.9   10:20    1:00   34:38    1:23   24:05            76 
    3 Marshall Glenister          28 1:15:10.0    8:17    2:08   37:38    1:33   25:37            34 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Harmony McCoy               25 1:24:42.1    9:52    1:45   41:55    0:51   30:21            44 
    2 Michelle Cavazos            28 1:29:17.2   11:46    1:54   46:33    1:03   28:04             5 
    3 Suh Yi                      27 1:38:12.8   14:14    3:58   48:47    0:50   30:26            11 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Scott Miller                36 1:00:23.4    8:24    0:46   28:56    0:42   21:38            88 
    2 Aj Peak                     35 1:07:01.0    8:53    1:17   29:37    0:56   26:20            62 
    3 Michael Coraggio            32 1:10:25.3    9:29    1:05   34:38    0:48   24:28            31 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Tina Johnson                38 1:18:32.0   15:38    1:30   32:20    1:20   27:46            57 
    2 Janice Raley                39 1:23:34.9   11:35    3:15   37:31    3:07   28:09            13 
    3 Sally Lockett               33 1:24:53.9    9:59    1:55   39:52    1:32   31:39            75 

MALE AGE GROUP:  40 - 50
    1 Andrew McGraw               42 1:09:17.7    9:34    1:06   32:44    1:13   24:43            18 
    2 Jayson Graves               42 1:11:29.0   10:20    0:52   33:29    0:35   26:15            21 
    3 Marc Labovich               46 1:23:33.1   13:02    2:01   36:33    2:04   29:55             1 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
    1 Marisa Farro-Miro           43 1:17:45.5   10:22    1:33   36:42    1:27   27:43            66 
    2 Susan Dallam                45 1:19:13.3   11:21    1:39   35:55    2:09   28:11            67 
    3 Jean Buck                   50 1:26:05.0   11:47    2:21   40:33    0:50   30:37            61 
                                           

                                               
MALE AGE GROUP:  51 - 59
    1 David Meyer                 52 1:11:19.6   13:27    0:52   32:11    1:00   23:51             8 
    2 Charles Taylor              55 1:17:29.3    9:40    1:42   36:08    2:10   27:52            17 
    3 Timothy Zywicki             53 1:20:00.0   11:14    1:58   35:00    1:28   30:22            26 

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ed Strack                   61 1:18:21.7   10:49    1:00   35:10    0:54   30:31             3 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

MALE AGE GROUP:  70 - 98
    1 Ruben Espinoza              70 2:02:38.6   20:17    1:50   45:22    6:53   48:20             6 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98



                                               AWARDS - RELAY TEAMS

                                                      
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.        
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====   
    1 Team Avengers                            1:37:15.4   14:57    0:55   37:23    0:37   43:26           203 


    2 Triple Threat                            1:41:18.0   16:58    0:42 1:00:07           43:10           201 


    3 Keystone Women                           1:43:46.7   15:56    1:10   42:21    0:56   43:26           206 


    4 Three Directions                         1:45:39.2   14:26    1:07   44:40    0:34   44:55           204 


    5 Havoc Hounds                             1:48:51.4   21:12    1:05   42:27    0:37   43:33           205 


    6 Two and a half men                       1:56:44.8   13:20    0:50   38:16    0:31 1:03:50           202 


    7 The T Team                               2:03:29.5   21:11    1:08   46:54    0:37   53:42           207 

                                       

                                                  
 











 

     Relays   

                                        
                                           COMPLETE RESULTS - RELAY TEAMS

                                                     

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 1 TO 50
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 51 TO 100
    1 Triple Threat                            1:41:18.0   16:58    0:42 1:00:07           43:10           201 
    2 Three Directions                         1:45:39.2   14:26    1:07   44:40    0:34   44:55           204 
    3 Havoc Hounds                             1:48:51.4   21:12    1:05   42:27    0:37   43:33           205 

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 101 TO 140
    1 Keystone Women                           1:43:46.7   15:56    1:10   42:21    0:56   43:26           206 
    2 Two and a half men                       1:56:44.8   13:20    0:50   38:16    0:31 1:03:50           202 

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 141 TO 180
    1 Team Avengers                            1:37:15.4   14:57    0:55   37:23    0:37   43:26           203 

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 181 TO 220
    1 The T Team                               2:03:29.5   21:11    1:08   46:54    0:37   53:42           207 

 RELAY DIVISION: COMBINED AGE 221 TO 260
 







     Overall Males   

                                                                                                                  
                                                                                                                  

                                                 OFFICIAL RESULTS - MEN
Div/Tot  Div   Name                       Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
======== ===== ========================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  1/16   M3039 Scott Miller               1:00:23.4    8:24    0:46   28:56    0:42   21:38            88 
  2/16   M3039 Aj Peak                    1:07:01.0    8:53    1:17   29:37    0:56   26:20            62 
  1/6    M4050 Andrew McGraw              1:09:17.7    9:34    1:06   32:44    1:13   24:43            18 
  1/13   M2029 Thang Tran                 1:10:13.9   12:01    0:48   32:09    1:06   24:13            78 
  3/16   M3039 Michael Coraggio           1:10:25.3    9:29    1:05   34:38    0:48   24:28            31 
  1/4    M5159 David Meyer                1:11:19.6   13:27    0:52   32:11    1:00   23:51             8 
  2/13   M2029 Anthony Kivlehan           1:11:22.9   10:20    1:00   34:38    1:23   24:05            76 
  2/6    M4050 Jayson Graves              1:11:29.0   10:20    0:52   33:29    0:35   26:15            21 
  4/16   M3039 Andrew Hagemann            1:12:16.0   12:11    2:10   32:20    0:49   24:47            12 
  1/5    M1519 Westin Stieglitz           1:13:32.1    6:45    1:53   38:51    0:50   25:15            65 
  3/13   M2029 Marshall Glenister         1:15:10.0    8:17    2:08   37:38    1:33   25:37            34 
  5/16   M3039 John Gross                 1:16:30.0   10:38    2:51   30:51    1:56   30:15            15 
  2/4    M5159 Charles Taylor             1:17:29.3    9:40    1:42   36:08    2:10   27:52            17 
  1/1    M6069 Ed Strack                  1:18:21.7   10:49    1:00   35:10    0:54   30:31             3 
  2/5    M1519 Israel Taylor-Black        1:18:38.4    7:31    1:39   38:35    1:07   29:49            16 
  4/13   M2029 Eric Bracken               1:18:40.7   13:23    2:47   26:07    1:10   35:17            20 
  5/13   M2029 Reyn Mossman               1:19:32.0   11:33    1:08   37:29    1:14   28:10            45 
  3/4    M5159 Timothy Zywicki            1:20:00.0   11:14    1:58   35:00    1:28   30:22            26 
  6/13   M2029 Tyler Bickerman            1:20:24.3   15:33    1:18   36:38    1:01   25:57            38 
  4/4    M5159 David Berge                1:20:54.9   12:50    1:51   35:41    1:38   28:57             9 
  7/13   M2029 Joshua Helms               1:21:08.4   12:30    1:38   39:54    0:41   26:28             7 
  8/13   M2029 Everardo Samaniego         1:22:30.6   18:11    1:30   36:07    1:26   25:19            33 
  3/6    M4050 Marc Labovich              1:23:33.1   13:02    2:01   36:33    2:04   29:55             1 
  9/13   M2029 Andrew Batule              1:23:55.8   10:53    0:53   41:12    1:11   29:49            28 
 10/13   M2029 Samuel Thode               1:24:47.3   12:41    2:20   42:21    0:48   26:39            42 
  6/16   M3039 Matt Stanley               1:25:19.3   13:45    1:56   37:58    1:54   29:49            27 
  7/16   M3039 Emanuel Jester             1:25:30.7   13:17    2:15   35:31    2:05   32:25            79 
  8/16   M3039 Michal Walczak             1:25:33.2   11:13    2:18   42:01    1:06   28:58            72 
  3/5    M1519 Edwin Samaniego            1:26:29.3   16:31    2:02   38:43    1:28   27:47            32 
  9/16   M3039 Bart Rdes                  1:26:42.4   14:08    2:28   38:37    2:07   29:26            55 
 10/16   M3039 Kyle Eckert                1:27:06.2   12:47    3:04   41:23    0:51   29:04            29 
 11/13   M2029 Brian Molloy               1:30:08.2   13:04    2:24   41:29    1:29   31:45            43 
  1/1    M0114 Jaymison Johnson           1:30:58.5   12:04    2:11   45:50    0:40   30:15            58 
  4/5    M1519 Samuel Buck                1:31:11.8   10:34    1:43   45:21    0:49   32:47            59 
  4/6    M4050 Theadore Fischer           1:34:27.9   13:24    3:21   45:35    1:14   30:57            10 
  5/6    M4050 James Stieglitz            1:36:07.2   11:14    3:05   45:45    0:48   35:18            63 
 11/16   M3039 Nathaniel Nicholas         1:38:19.5    9:16    2:37   56:12    1:21   28:56            37 
 12/16   M3039 Ryan Janus                 1:38:36.7   15:24    2:58   43:41    1:45   34:52            39 
 12/13   M2029 Erek Pittman               1:41:18.9   10:57    6:24   54:01    1:09   28:50            54 
 13/16   M3039 Ty Medler                  1:42:10.5   25:10    3:36   44:33    1:38   27:15            22 
 14/16   M3039 Michael Riggs              1:42:46.7   17:39    1:53   46:28    2:21   34:28            80 
  5/5    M1519 Ryan Magrane               1:46:11.4   12:18    2:40   58:16    1:13   31:48            60 
 15/16   M3039 Thomas Pedigo              1:51:23.5   16:13    1:34   54:28    1:39   37:33            35 
  6/6    M4050 Donald Fulton              1:53:50.5   17:15    2:39   43:52    2:01   48:05            25 
 13/13   M2029 Mason Mobly                1:58:59.1   12:37    2:22 1:04:26    1:17   38:20            46 
  1/1    M7098 Ruben Espinoza             2:02:38.6   20:17    1:50   45:22    6:53   48:20             6 
 16/16   M3039 Eric Jackson               2:07:58.7   20:26    2:36 1:02:27    2:48   39:45            51 


 







     Overall Females   

                                                                                                                   

                                                OFFICIAL RESULTS - WOMEN
Div/Tot  Div   Name                       Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
======== ===== ========================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  1/7    F4050 Marisa Farro-Miro          1:17:45.5   10:22    1:33   36:42    1:27   27:43            66 
  1/12   F3039 Tina Johnson               1:18:32.0   15:38    1:30   32:20    1:20   27:46            57 
  2/7    F4050 Susan Dallam               1:19:13.3   11:21    1:39   35:55    2:09   28:11            67 
  2/12   F3039 Janice Raley               1:23:34.9   11:35    3:15   37:31    3:07   28:09            13 
  1/10   F2029 Harmony McCoy              1:24:42.1    9:52    1:45   41:55    0:51   30:21            44 
  3/12   F3039 Sally Lockett              1:24:53.9    9:59    1:55   39:52    1:32   31:39            75 
  4/12   F3039 Carrie Bradley             1:25:10.1   13:42    2:31   39:37    2:03   27:20            77 
  3/7    F4050 Jean Buck                  1:26:05.0   11:47    2:21   40:33    0:50   30:37            61 
  4/7    F4050 Andrea Cespedes            1:26:07.6   13:21    1:38   37:27    1:09   32:35            84 
  5/12   F3039 Sally Roberts              1:27:57.1   10:29    3:45   42:00    1:27   30:18            23 
  2/10   F2029 Michelle Cavazos           1:29:17.2   11:46    1:54   46:33    1:03   28:04             5 
  5/7    F4050 Heidi Mon                  1:30:25.0   16:01    3:07   39:09    1:56   30:14            36 
  6/7    F4050 Mindy Aumiller             1:35:19.2   11:37    2:28   43:37    1:38   36:02            14 
  3/10   F2029 Suh Yi                     1:38:12.8   14:14    3:58   48:47    0:50   30:26            11 
  4/10   F2029 Beverly Squire             1:38:13.3   14:27    3:02   41:51    1:52   37:04            30 
  6/12   F3039 Lori Lange                 1:38:44.6   19:16    3:11   42:03    2:56   31:22            24 
  5/10   F2029 Angie Jorde                1:38:49.4   13:28    2:37   50:13    0:44   31:50            41 
  6/10   F2029 Wendy Stevenson            1:40:28.0   14:25    3:02   48:48    0:51   33:24            40 
  7/10   F2029 Rachel Faddis              1:40:44.3   14:05    2:42   45:51    2:04   36:05            69 
  8/10   F2029 Julie Shelley              1:41:23.3   13:03    4:20   54:03    1:11   28:49            53 
  7/12   F3039 Melissa Serles-Brumley     1:41:27.2   16:17    1:55   44:29    2:06   36:42            49 
  7/7    F4050 Cathy Stieglitz            1:46:22.4   13:01    3:36   47:02    1:03   41:42            64 
  8/12   F3039 Mandi Winland              1:52:18.0   16:43    2:37   54:00    1:21   37:39            81 
  9/12   F3039 Lydia Mutomb-Reagan        2:05:17.1   15:21    3:22   58:04    1:53   46:40            19 
  9/10   F2029 Sarah Le Van               2:07:43.6   12:28    6:08 1:03:19    3:08   42:42            74 
 10/12   F3039 Shannoon Hanson            2:09:09.8   14:37    5:05 1:03:19    3:06   43:05            82 
 10/10   F2029 Johanna Mitchell           2:13:21.1   17:21    6:29 1:03:24    3:03   43:06            83 
 11/12   F3039 Marissa Jackson            2:14:58.3   25:29    2:30 1:03:47    1:34   41:41            52 
 12/12   F3039 Kathy Payne                2:16:53.1   19:45    2:45 1:08:50    1:47   43:49            47 
  1/1    F1519 Johanna Klikier            2:17:53.6   16:03    2:03 1:18:53    1:40   39:17            70 







     Age Groups   

                                           
                                        OFFICIAL AGE GROUP RESULTS

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jaymison Johnson            14 1:30:58.5   12:04    2:11   45:50    0:40   30:15            58 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Westin Stieglitz            15 1:13:32.1    6:45    1:53   38:51    0:50   25:15            65 
    2 Israel Taylor-Black         19 1:18:38.4    7:31    1:39   38:35    1:07   29:49            16 
    3 Edwin Samaniego             19 1:26:29.3   16:31    2:02   38:43    1:28   27:47            32 
    4 Samuel Buck                 15 1:31:11.8   10:34    1:43   45:21    0:49   32:47            59 
    5 Ryan Magrane                16 1:46:11.4   12:18    2:40   58:16    1:13   31:48            60 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Johanna Klikier             16 2:17:53.6   16:03    2:03 1:18:53    1:40   39:17            70 

MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Thang Tran                  28 1:10:13.9   12:01    0:48   32:09    1:06   24:13            78 
    2 Anthony Kivlehan            28 1:11:22.9   10:20    1:00   34:38    1:23   24:05            76 
    3 Marshall Glenister          28 1:15:10.0    8:17    2:08   37:38    1:33   25:37            34 
    4 Eric Bracken                20 1:18:40.7   13:23    2:47   26:07    1:10   35:17            20 
    5 Reyn Mossman                25 1:19:32.0   11:33    1:08   37:29    1:14   28:10            45 
    6 Tyler Bickerman             22 1:20:24.3   15:33    1:18   36:38    1:01   25:57            38 
    7 Joshua Helms                29 1:21:08.4   12:30    1:38   39:54    0:41   26:28             7 
    8 Everardo Samaniego          25 1:22:30.6   18:11    1:30   36:07    1:26   25:19            33 
    9 Andrew Batule               28 1:23:55.8   10:53    0:53   41:12    1:11   29:49            28 
   10 Samuel Thode                25 1:24:47.3   12:41    2:20   42:21    0:48   26:39            42 
   11 Brian Molloy                27 1:30:08.2   13:04    2:24   41:29    1:29   31:45            43 
   12 Erek Pittman                25 1:41:18.9   10:57    6:24   54:01    1:09   28:50            54 
   13 Mason Mobly                 26 1:58:59.1   12:37    2:22 1:04:26    1:17   38:20            46 
   14 Bryce Vieth                 26 DNF******   13:39    1:55                                    71 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Harmony McCoy               25 1:24:42.1    9:52    1:45   41:55    0:51   30:21            44 
    2 Michelle Cavazos            28 1:29:17.2   11:46    1:54   46:33    1:03   28:04             5 
    3 Suh Yi                      27 1:38:12.8   14:14    3:58   48:47    0:50   30:26            11 
    4 Beverly Squire              21 1:38:13.3   14:27    3:02   41:51    1:52   37:04            30 
    5 Angie Jorde                 27 1:38:49.4   13:28    2:37   50:13    0:44   31:50            41 
    6 Wendy Stevenson             27 1:40:28.0   14:25    3:02   48:48    0:51   33:24            40 
    7 Rachel Faddis               27 1:40:44.3   14:05    2:42   45:51    2:04   36:05            69 
    8 Julie Shelley               27 1:41:23.3   13:03    4:20   54:03    1:11   28:49            53 
    9 Sarah Le Van                28 2:07:43.6   12:28    6:08 1:03:19    3:08   42:42            74 
   10 Johanna Mitchell            29 2:13:21.1   17:21    6:29 1:03:24    3:03   43:06            83 
 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Scott Miller                36 1:00:23.4    8:24    0:46   28:56    0:42   21:38            88 
    2 Aj Peak                     35 1:07:01.0    8:53    1:17   29:37    0:56   26:20            62 
    3 Michael Coraggio            32 1:10:25.3    9:29    1:05   34:38    0:48   24:28            31 
    4 Andrew Hagemann             34 1:12:16.0   12:11    2:10   32:20    0:49   24:47            12 
    5 John Gross                  34 1:16:30.0   10:38    2:51   30:51    1:56   30:15            15 
    6 Matt Stanley                35 1:25:19.3   13:45    1:56   37:58    1:54   29:49            27 
    7 Emanuel Jester              35 1:25:30.7   13:17    2:15   35:31    2:05   32:25            79 
    8 Michal Walczak              33 1:25:33.2   11:13    2:18   42:01    1:06   28:58            72 
    9 Bart Rdes                   31 1:26:42.4   14:08    2:28   38:37    2:07   29:26            55 
   10 Kyle Eckert                 30 1:27:06.2   12:47    3:04   41:23    0:51   29:04            29 
   11 Nathaniel Nicholas          33 1:38:19.5    9:16    2:37   56:12    1:21   28:56            37 
   12 Ryan Janus                  37 1:38:36.7   15:24    2:58   43:41    1:45   34:52            39 
   13 Ty Medler                   38 1:42:10.5   25:10    3:36   44:33    1:38   27:15            22 
   14 Michael Riggs               32 1:42:46.7   17:39    1:53   46:28    2:21   34:28            80 
   15 Thomas Pedigo               37 1:51:23.5   16:13    1:34   54:28    1:39   37:33            35 
   16 Eric Jackson                33 2:07:58.7   20:26    2:36 1:02:27    2:48   39:45            51 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tina Johnson                38 1:18:32.0   15:38    1:30   32:20    1:20   27:46            57 
    2 Janice Raley                39 1:23:34.9   11:35    3:15   37:31    3:07   28:09            13 
    3 Sally Lockett               33 1:24:53.9    9:59    1:55   39:52    1:32   31:39            75 
    4 Carrie Bradley              33 1:25:10.1   13:42    2:31   39:37    2:03   27:20            77 
    5 Sally Roberts               32 1:27:57.1   10:29    3:45   42:00    1:27   30:18            23 
    6 Lori Lange                  30 1:38:44.6   19:16    3:11   42:03    2:56   31:22            24 
    7 Melissa Serles-Brumley      30 1:41:27.2   16:17    1:55   44:29    2:06   36:42            49 
    8 Mandi Winland               35 1:52:18.0   16:43    2:37   54:00    1:21   37:39            81 
    9 Lydia Mutomb-Reagan         39 2:05:17.1   15:21    3:22   58:04    1:53   46:40            19 
   10 Shannoon Hanson             30 2:09:09.8   14:37    5:05 1:03:19    3:06   43:05            82 
   11 Marissa Jackson             31 2:14:58.3   25:29    2:30 1:03:47    1:34   41:41            52 
   12 Kathy Payne                 33 2:16:53.1   19:45    2:45 1:08:50    1:47   43:49            47 

MALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Andrew McGraw               42 1:09:17.7    9:34    1:06   32:44    1:13   24:43            18 
    2 Jayson Graves               42 1:11:29.0   10:20    0:52   33:29    0:35   26:15            21 
    3 Marc Labovich               46 1:23:33.1   13:02    2:01   36:33    2:04   29:55             1 
    4 Theadore Fischer            42 1:34:27.9   13:24    3:21   45:35    1:14   30:57            10 
    5 James Stieglitz             47 1:36:07.2   11:14    3:05   45:45    0:48   35:18            63 
    6 Donald Fulton               42 1:53:50.5   17:15    2:39   43:52    2:01   48:05            25 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 50
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Marisa Farro-Miro           43 1:17:45.5   10:22    1:33   36:42    1:27   27:43            66 
    2 Susan Dallam                45 1:19:13.3   11:21    1:39   35:55    2:09   28:11            67 
    3 Jean Buck                   50 1:26:05.0   11:47    2:21   40:33    0:50   30:37            61 
    4 Andrea Cespedes             42 1:26:07.6   13:21    1:38   37:27    1:09   32:35            84 
    5 Heidi Mon                   43 1:30:25.0   16:01    3:07   39:09    1:56   30:14            36 
    6 Mindy Aumiller              46 1:35:19.2   11:37    2:28   43:37    1:38   36:02            14 
    7 Cathy Stieglitz             49 1:46:22.4   13:01    3:36   47:02    1:03   41:42            64 

MALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Meyer                 52 1:11:19.6   13:27    0:52   32:11    1:00   23:51             8 
    2 Charles Taylor              55 1:17:29.3    9:40    1:42   36:08    2:10   27:52            17 
    3 Timothy Zywicki             53 1:20:00.0   11:14    1:58   35:00    1:28   30:22            26 
    4 David Berge                 59 1:20:54.9   12:50    1:51   35:41    1:38   28:57             9 
 

FEMALE AGE GROUP:  51 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ed Strack                   61 1:18:21.7   10:49    1:00   35:10    0:54   30:31             3 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ruben Espinoza              70 2:02:38.6   20:17    1:50   45:22    6:53   48:20             6 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.      
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====